Digitální zrcadlovky versus bezzrcadlové fotoaparáty: Co je lepší pro fotografování a video?

Nyní je nejlepší čas na přechod k bezzrcadlovým fotoaparátům, protože jsou k dispozici v širším rozsahu než kdy dříve. Zde se podíváme na rozdíly mezi digitálními zrcadlovkami a bezzrcadlovými fotoaparáty a vysvětlíme výhody systému Canon EOS R.
Pohled přes rameno fotografa na displej LCD fotoaparátu Canon EOS R10, na kterém jsou zobrazeny dvě tanečnice flamenca při natáčení.

Díky systému EOS R, který zahrnuje jak fotoaparáty se snímačem APS-C, tak plnoformátové modely, je nyní k dispozici široký výběr bezzrcadlových fotoaparátů, které nabízejí nové výhody pro profesionály i amatéry. Ale ať už chcete na fotoaparát s vyměnitelnými objektivy přejít ze staršího, nebo z kompaktního fotoaparátu, možná budete zvažovat spíše tradiční digitální zrcadlovku než bezzrcadlový fotoaparát.

Je pravda, že digitální zrcadlovky Canon EOS jsou skvělé fotoaparáty a objektivy Canon EF byly ve své době měřítkem pro konstrukci objektivů. Systém EOS R však představuje změnu výkonu i kreativních možností. Díky stále se rozšiřující řadě nejmodernějších objektivů a příslušenství RF a RF-S vkládá tento systém do rukou fotografů, filmařů a tvůrců obsahu nevídanou úroveň kvality a ovládání.

Abychom vám pomohli ocenit výhody přechodu na bezzrcadlový fotoaparát, podíváme se na rozdíly mezi digitálními zrcadlovkami a bezzrcadlovými fotoaparáty, a to na základě odborných poznatků od vedoucího produktového specialisty společnosti Canon Europe, Mikea Burnhilla.

Řez obrázku fotoaparátu Canon EOS 80D zobrazující mechanismus zrcadla.

Pojem digitální zrcadlovka znamená digitální jednookou zrcadlovku. Pojem „zrcadlovka“ se vztahuje k zrcátku, které odráží světlo do sestavy hledáčku. Zrcadlo se musí pohybovat směrem ven, aby světlo dosáhlo na senzor za ním, a to vyžaduje relativně objemný mechanismus, který přidává na velikosti a hmotnosti fotoaparátu a také přináší technické komplikace v oblasti optiky.

Fotoaparát Canon EOS R7, který je umístěn na skále. Nemá nasazený objektiv, takže je uvnitř viditelný snímač.

bezzrcadlového fotoaparátu, jako je Canon EOS R7, není k dispozici mechanismus zrcadla, světlo dopadá přes objektiv přímo na snímač. To, co vidíte v elektronickém hledáčku (EVF), je projekce záznamu snímače, což znamená, že na rozdíl od optického hledáčku digitální zrcadlovky může zobrazit náhled efektu nastavení snímání. Jak říká Mike Burnhill ze společnosti Canon Europe: „Elektronický hledáček bezzrcadlovek vám umožňuje vidět expozici snímku ještě předtím, než jej pořídíte.“

Digitální zrcadlovky versus bezzrcadlové fotoaparáty: Velikost těla a hmotnost

„Jednou z klíčových vlastností digitálních zrcadlovek je to, že mají zrcadlo nebo pětistranný hranol, které nasměrují světlo do hledáčku,“ vysvětluje Mike, „ale musí mít prostor, aby se mohlo sklopit a odhalit snímač. Odstraněním tohoto zrcadla snížíte velikost a hmotnost fotoaparátu.“

Úspora hmotnosti bezzrcadlového fotoaparátu a objektivu ve srovnání s digitální zrcadlovkou může být významná. Fotoaparát Canon EOS R8 (včetně baterie a paměťové karty) spárovaný s objektivem RF 24-105mm F4L IS USM váží přibližně 1 161 g, zatímco srovnatelná sestava digitální zrcadlovky – Canon EOS 6D Mark II s objektivem EF 24-105mm f/4L IS II USM a hmotností přibližně 1 560 g – je o více než 34 % těžší. Chcete-li se na to podívat jinak, rozdíl téměř 400 g je přibližně hmotnost ultraširokoúhlého objektivu se zoomem RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM, což znamená, že můžete oba objektivy RF zabalit do brašny sady bezzrcadlového fotoaparátu, což vám poskytne rozšířené možnosti zoomu na túře nebo expedici, a stále nebudou vážit více než sestava digitální zrcadlovky.

Tvůrkyně obsahu pro životní styl Diana Millosová použila fotoaparát EOS R10 k fotografování kultury a architektury v Andalusii. Říká: „Když přecházíte z fotoaparátu, který je mnohem těžší, například z fotoaparátu EOS 80D, který používám, fotoaparát EOS R10 působí téměř jako hračka. Líbí se mi, že je malý a lehký, ale přesto je velmi výkonný.“

Žena ve žlutých šatech a klobouku proti slunci drží fotoaparát Canon EOS R10 u oka.

Bezzrcadlové fotoaparáty, jako je Canon EOS R10, nabízejí vysoce kvalitní a výkonné funkce v přenosnějším a lehčím provedení, protože nemusejí být vybaveny zrcadlovým mechanismem digitální zrcadlovky.

Fotoaparát Canon EOS 5D Mark IV s objektivem EF 70-200mm f/2.8L IS III USM a fotoaparát EOS R s objektivem RF 70-200mm F2.8L IS USM.

Ilustrace znázorňující výhodu hmotnosti a velikosti, kterou přinášejí fotoaparáty systému EOS R a objektivy RF. Objektiv Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM spárovaný s fotoaparátem EOS R (vpravo) je výrazně kratší (po zasunutí) než jeho protějšek EF, objektiv EF 70-200mm f/2.8L IS III USM nasazený na fotoaparátu EOS 5D Mark IV (vlevo). Bezzrcadlová sestava je také o 630 g lehčí, což znamená, že si můžete zabalit další nápoj nebo další objektiv pro širší perspektivu – například objektiv RF 28-70mm F2.8 IS STM, který váží pouhých 490 g, nebo objektiv RF 24-105mm F4L IS USM s hmotností 700 g – a získáte stejnou hmotnost jako s jedním objektivem EF a digitální zrcadlovkou.

Bajonety pro uchycení objektivu: Proč je bezzrcadlový fotoaparát lepší než digitální zrcadlovka?

Bajonet RF použitý u fotoaparátů se systémem EOS R zavedl mnoho inovací. „Bajonet RF byl navržen s ohledem na budoucnost,“ vysvětluje Mike, „nabízí například zlepšení rychlosti komunikace mezi fotoaparátem a objektivem a přidání dalších kontaktů pro podporu dalších funkcí.“ Patří mezi ně mnohem rychlejší výkon automatického zaostřování, digitální optimalizace objektivu v reálném čase a vylepšené ovládací prvky, jako je nastavitelný ovládací kroužek na objektivech RF.

Namísto neustálé práce na reflexním zrcadle digitální zrcadlovky mezi držákem a snímačem mohou návrháři objektivů přiblížit objektivy RF samotnému snímači, a zvýšit tak optický výkon. To vedlo k rychlejším a jasnějším objektivům s výjimečnou kvalitou a také k převratným novým designům objektivů.

Obrázek bajonetu RF na fotoaparátu Canon EOS R3.

Srdcem bezzrcadlového systému Canon EOS R je inovativní bajonet RF s velkým průměrem, kratší vzdáleností mezi snímačem a optikou i mimořádně rychlou komunikací mezi objektivem a tělem.

Objektiv na všechny typy fotografií a videí

Od uvedení prvních objektivů RF v roce 2018 se řada objektivů Canon pro bezzrcadlový systém EOS R exponenciálně rozrostla. Nyní obsahuje speciální objektivy RF-S určené pro bezzrcadlové fotoaparáty se snímači APS-C, jako jsou EOS R10EOS R7. Umožňuje také tvůrcům fotografií i videoobsahu prozkoumat nové, vzrušující technologie objektivů.

Řada objektivů RF a RF-S s pevnou ohniskovou vzdáleností nabízí celou řadu kreativních možností – od ultraširokoúhlých objektivů se zoomem RF 10-20mm F4L IS STM až po pozoruhodně kompaktní a lehké superteleobjektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností, jako jsouRF 600mm F11 IS STMRF 1200mm F8L IS USM. Dokonce ani „standardní“ objektivy nejsou zcela obyčejné, protože objektiv RF 28-70mm F2.8 IS STMRF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM nabízí vynikající stabilizaci obrazu a výkon automatického zaostřování pro ostré snímky a video.

Existují například jedinečné stereoskopické a VR objektivy, díky kterým je snadné začít vytvářet pohlcující 3D video a snímky pomocí kompatibilních bezzrcadlových fotoaparátů se systémem EOS R. Objektivy jako RF-S 3.9mm F3.5 STM DUAL FISHEYE, určené pro fotoaparáty se systémem EOS R a snímačem APS-C, jsou srdcem systému Canon EOS VR, díky čemuž je vytváření stereoskopického 3D a VR obsahu dostupnější více lidem.

Hybridní objektivy RF – včetně objektivů se zoomem, jako je objektiv RF 24-105mm F2.8L IS USM, a objektivů s pevnou ohniskovou vzdáleností, jako je RF 35mm F1.4L VCM – kombinují možnosti objektivů na fotografie a videoobjektivů. Jsou ideální volbou při kombinaci fotografování a natáčení filmů. Mezi nejdůležitější prvky těchto vysoce výkonných hybridních objektivů patří clonový kroužek k ruční úpravě clony při nahrávání videa, minimální „focus breathing“ a rychlé a tiché zaostřování motorů. Objektivy se zoomem v této řadě disponují také profesionálním elektronickým parfokálním zaostřováním při zoomování a navíc možností rozšíření ovládání zoomu.

Fotoaparát Canon EOS R7 s objektivem Canon RF-S 7.8mm F4 STM DUAL na černém pozadí.

Objektiv Canon RF-S 7.8mm F4 STM DUAL je inovativní duální objektiv, který je navržen tak, aby uživatelům fotoaparátů se systémem EOS R a snímačem APS-C zajistil historicky nejdostupnější tvorbu vysoce kvalitních 3D fotografií a videí, a je zvláště vhodný pro záběry detailů.

Řada hybridních objektivů RF od společnosti Canon – dva objektivy se zoomem a tři objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností – na černém pozadí.

Bezzrcadlový systém Canon EOS R byl od začátku navržen s ohledem na potřeby kameramanů a filmařů a průlomové hybridní objektivy RF Canon přinášejí špičkové funkce pro fotografování i natáčení.

Optické nebo elektronické hledáčky: Co je lepší?

Digitální zrcadlovky mají optické hledáčky, které poskytují jasné zobrazení scény v dobrém světle. Ale elektronické hledáčky (EVF) používané u bezzrcadlových fotoaparátů mají významné výhody.

Zejména pokud používáte bezzrcadlový fotoaparát se systémem EOS R, umožňuje simulace expozice zobrazit náhled snímku s použitou expozicí, stylem Picture Style a dalšími nastaveními, a to jak v hledáčku, tak na zadním displeji LCD. U digitální zrcadlovky simulace funguje expozice v případě, že používáte zadní obrazovku v režimu živého náhledu, ale ne v hledáčku. Díky elektronickému hledáčku můžete také vytvořit kompozici záběru a zaostřit v podmínkách se slabým osvětlením, které jsou příliš tmavé, než abyste v nich viděli pouhým okem prostřednictvím optického hledáčku. Elektronické hledáčky mohou zobrazovat digitální pomůcky nebo překrytí, které podporují celou řadu asistenčních funkcí v reálném čase, jako je zvýraznění obrysů při zaostřování a vzory Zebra. Například při snímání videa nabízí elektronický hledáček ve fotoaparátech se systémem EOS R stejnou funkci zobrazení asistenta ručního zaostřování jako profesionální filmové kamery EOS od společnosti Canon.

Elektronický hledáček také umožňuje zobrazení podrobnější úrovně informací o snímku a dále procházení a změnu nastavení v nabídkách fotoaparátu. S elektronickým hledáčkem můžete také prohlížet snímky a filmy, které jste pořídili, i když mohou být podmínky příliš jasné, aby se zobrazily jasně na displeji LCD fotoaparátu.

Elektronické hledáčky ve fotoaparátech Canon se systémem EOS R se neustále vyvíjejí. Fotoaparáty EOS R1EOS R5 Mark II jsou vybaveny hledáčkem s vysokou obnovovací frekvencí a bez zatmění, díky čemuž získáte bezproblémové fotografování ve srovnání s digitální zrcadlovkou, s menším počtem přerušení v kritických okamžicích při kontinuálním snímání.

Fotografka divoké přírody Dani Connorová, která při hledání ohroženého ryse iberského použila fotoaparát EOS R7, zjistila, že práce s elektronickým hledáčkem zcela změnila její fotografování.

„Pokud potřebuji při fotografování divoké přírody rychle reagovat nebo když se světlo neustále mění, s bezzrcadlovým fotoaparátem můžu rychle upravit citlivost ISO nebo rychlost závěrky a vidím, jak bude moje fotografie vypadat, aniž bych musela od hledáčku odvracet oči.“

Řez obrázku elektronického hledáčku.

Elektronický hledáček (EVF) v bezzrcadlovém fotoaparátu využívá kompaktní verzi s vysokým rozlišením stejné zobrazovací technologie jako displej LCD na zadní straně fotoaparátu. Jednou z výhod je, že vám umožní vidět to, co vidí fotoaparát, a to i v příliš tmavých podmínkách, kdy oko bez pomoci nic nevidí.

Řez obrázku znázorňující cestu světla uvnitř digitální zrcadlovky, odrážející se zrcadlem nahoru do pětibokého hranolu a poté do hledáčku.

Zrcadlo v digitální zrcadlovce odráží světlo až k optickému hledáčku prostřednictvím pětibokého hranolu, aby byl snímek správně umístěn. S optickým hledáčkem však nelze zobrazit náhled efektů Picture Style, vyvážení bílé a dalších nastavení zpracování snímků před stisknutím spouště, jak je to možné s elektronickým hledáčkem v bezzrcadlovce.

Pořizují bezzrcadlové fotoaparáty lepší fotografie a videa?

Když poprvé vyšel systém EOS R, pořizování snímků pomocí digitální zrcadlovky a bezzrcadlových fotoaparátů nebylo s ohledem na skutečnou kvalitu snímků nijak radikálně odlišné. Ale díky nejnovějšímu technologickému vývoji pozvednou bezzrcadlové fotoaparáty se systémem EOS R výkon na novou úroveň.

Integrovaná korekce

„Například u bajonetu RF je jednou z výhod vysokorychlostní komunikace mezi objektivem a fotoaparátem to, že pokud se vyskytnou optické problémy, jako je difrakce a aberace, můžete provést korekci ve fotoaparátu v reálném čase,“ říká Mike. „Díky tomuto okamžitému zpracování získáte lepší kvalitu obrazu přímo z bezzrcadlových fotoaparátů.“

Rychlost kontinuálního snímání

Podobně v některých situacích mohou bezzrcadlové fotoaparáty, jako je EOS R7, s rychlostí kontinuálního snímání až 15 sn./s pomocí mechanické závěrky a 30 sn./s při použití elektronické závěrky s plným automatickým zaostřováním se sledováním, vytvářet s větší pravděpodobností konzistentně použitelné snímky než digitální zrcadlovky, jako jsou EOS 7D Mark II nebo EOS 90D, které mají maximální rychlost kontinuálního snímání 10 sn./s.

Režim kontinuálního snímání do formátu RAW, který je k dispozici u některých bezzrcadlových fotoaparátů, včetně modelů EOS R8, EOS R7EOS R10, vaše šance na zachycení dokonalého okamžiku ještě zvyšuje. Nejen že zaznamenává soubory RAW rychlostí až 30 sn./s, ale nabízí také možnost předsnímání, která pořídí snímky během půl sekundy před úplným stisknutím spouště. Předsnímání vám umožňuje v podstatě přetočit čas a vrátit se o půl sekundy zpět, abyste uchovali okamžiky, které jste mohli zmeškat.

U fotoaparátů EOS R5 Mark IIEOS R1 je tento krok dále vylepšen funkcí předsnímání v kontinuálním režimu. Pokud je fotoaparát nastaven na kontinuální snímání a automatické zaostřování je zapnuto, můžete stisknout tlačítko spouště do poloviny a zaměřit se na místo, kde očekáváte akci. Fotoaparát zahájí ukládání snímků do vyrovnávací paměti s úplnou funkcí automatické expozice a zaostřování se sledováním. Když tlačítko plně stisknete, fotoaparát nezahájí pouze pořizování fotografií, ale uloží také 15 snímků (EOS R5 Mark II) nebo 20 snímků (EOS R1) těsně před úplným stisknutím tlačítka. To vám zajistí zachycení okamžiku, kdy k akci dojde, a funguje při fotografování snímků typu JPEG nebo HEIF i snímků typu RAW. (Je také jednodušší než režim kontinuálního snímání do formátu RAW – ukládá jednotlivé soubory RAW, zatímco režim kontinuálního snímání do formátu RAW používá speciální formát souborů, ze kterého je nutné jednotlivé snímky extrahovat.) Žádná digitální zrcadlovka nic takového nenabízí.

A cutaway diagram illustrating the IS system in the Canon EOS R5.

Stabilizace obrazu

Mnoho objektivů zahrnuje stabilizaci obrazu, která působí proti účinkům rozhýbání fotoaparátu. Ale objektivy RF a RF-S vybavené optickým stabilizátorem obrazu mají lepší úroveň stabilizace ve srovnání s ekvivalentními objektivy EF a EF-S.

Několik bezzrcadlových fotoaparátů se systémem EOS R je vybaveno 5osou vestavěnou funkcí Image Stabilizer (stabilizátor obrazu – IBIS). Pokud u fotoaparátu vybaveného technologií IBIS použijete objektiv se stabilizací obrazu, oba společně vytvoří ještě větší úroveň stabilizace – až 8,5 EV ve středu záběru a 7,5 EV na okraji, v závislosti na použitém fotoaparátu a objektivu. To znamená, že můžete fotografovat z ruky při nižší rychlosti závěrky, a stále pořizovat ostré snímky.

Pokročilá technologie IBIS a technologie stabilizace obrazu objektivu je také účinná při pořizování videa. Fotoaparáty se systémem EOS R mají speciální volbu digitální stabilizace obrazu videa, kterou lze kombinovat s funkcí IBIS a optickou stabilizací obrazu, a zlepšit tak stabilitu záznamu, což při snímání videa činí z bezzrcadlových fotoaparátů se systémem EOS R ve srovnání s digitálními zrcadlovkami lepší volbu.

Pohled na displej LCD fotoaparátu Canon EOS R8, na kterém fotograf nahrává video rostlin v květináčích.

Nejnovější bezzrcadlové fotoaparáty, jako je model EOS R8, obsahují pokročilé funkce pro tvůrce obsahu, jako je video v rozlišení 4K 60p s inteligentním sledováním objektů, což není dostupné u digitálních zrcadlovek, jako je EOS 7D Mark II nebo EOS 90D.

Automatické zaostřování: Bezzrcadlové fotoaparáty versus digitální zrcadlovky

Všechny bezzrcadlové fotoaparáty se systémem EOS R používají technologii automatického zaostřování Dual Pixel CMOS AF společnosti Canon – Dual Pixel CMOS AF II například u modelů EOS R6 Mark II, EOS R8, EOS R7EOS R10, a novější verzi nazvanou Dual Pixel Intelligent AF u fotoaparátu EOS R5 Mark II. Ve všech verzích tohoto systému se každý pixel ve snímači používá k zaostřování i snímání obrazu, v porovnání se zaostřováním s pomocí konkrétní fázové detekce využívající snímač, založeném na určitém bodu pomocí hledáčku u digitálních zrcadlovek.

Jednou z velkých výhod těchto bezzrcadlových fotoaparátů je možnost vybrat AF bod kdekoli v záběru. „U digitální zrcadlovky to není možné,“ vysvětluje Mike. „Dále pak umožňuje funkce, jako je sledování obličeje, sledování očísledování zvířat, které u těchto fotoaparátů známe. Můžete například vybrat oko ptáka za letu a sledovat je v rámci záběru, což je opět pro digitální zrcadlovku nemožné.“

U mnoha bezzrcadlových fotoaparátů se systémem EOS R se pokročilá detekce objektů dokonce rozšiřuje i na vozidla, jako jsou automobily, motocykly, letadla a vlaky, přičemž polohu řidiče, jezdce nebo pilota automaticky sleduje inteligentní systém automatického zaostřování.

Bezzrcadlové fotoaparáty se systémem EOS R dokáží zaostřit i v tmavších podmínkách. Automatické zaostřování fotoaparátu EOS R1 může například zaostřit na objekt v tlumeném světle až do –7,5 EV, což je zhruba ekvivalentní hvězdné krajině. Tato vylepšená citlivost automatického zaostřování také umožňuje automatické zaostřování při menších světelnostech než dříve. Spárujte kompaktní teleobjektiv RF 600mm F11 IS STM například s telekonvertorem Canon RF 2x a prakticky máte objektiv 1200mm f/22 – i s efektivním automatickým zaostřováním.

Na displeji fotoaparátu Canon EOS R7 je zobrazen bod automatického zaostřování na oko dravého ptáka na větvi.

Rychlá elektronická závěrka a automatické zaostřování se sledováním očí zvířat, které se nacházejí v bezzrcadlových fotoaparátech, jako jsou EOS R7EOS R10, jsou ideální pro fotografy všech úrovní. „Pro fotografa divoké přírody je naprosto skvělé mít možnost sledovat oko zvířete,“ říká odbornice na divokou přírodu Dani Connorová. „Otevřela pro mě nové příležitosti, které nebyly k dispozici, když jsem používala digitální zrcadlovku.“

Mechanická závěrka versus elektronická závěrka

Většina digitálních zrcadlovek má mechanické závěrky, ale všechny bezzrcadlové fotoaparáty Canon se systémem EOS R mají závěrku elektronickou i mechanickou.

Jaké jsou tedy výhody elektronické závěrky ve srovnání s mechanickou závěrkou?

S elektronickou závěrkou je mechanická závěrka uzamčena v otevřené poloze a obrazový snímač je v podstatě čten elektronicky. Největší výhodou je, že fotografování může být zcela tiché – nejen tišší, s tlumením nebo potlačením závěrky, jak tomu je při výběru možnosti S („měkké“ fotografování), která je k dispozici u některých fotoaparátů, ale zcela bezhlučné. To může být neocenitelné, když fotografujete například plachou zvěř, dřímající miminka nebo svatební obřad.*

Elektronické clony také umožňují rychlejší kontinuální snímání. „S mechanickou závěrkou,“ říká Mike, „byla u našich digitálních zrcadlovek nejvyšší možná rychlost 16 sn./s [snímků za sekundu] u fotoaparátu EOS-1D X Mark III, což je špičkový profesionální fotoaparát. Díky elektronické závěrce vám fotoaparát EOS R10 může nabídnout rychlost až 23 sn./s za zlomek ceny, zatímco fotoaparát EOS R7 dokáže snímat rychlostí 30 sn./s, což odpovídá rychlosti fotoaparátu EOS R3, dalšího profesionálního fotoaparátu, ale za třetinu ceny.“

Při fotografování akce s elektronickou závěrkou však může nastat problém s jevem „rolling shutter“ – rychle se pohybující objekty, jako je například švih golfové hole nebo rotující vrtule, se mohou pohybovat v čase, který trvá po celou dobu čtení snímku, a ve výsledném snímku jsou zkreslené. Tento jev je však u nejnovějších bezzrcadlových fotoaparátů výrazně omezen. Fotoaparáty EOS R5 Mark IIEOS R1 jsou vybaveny inovativními, plnoformátovými full-frame BSI snímači CMOS, a navíc mají obrazový procesor DIGIC Accelerator, který doplňuje obrazový procesor DIGIC X. Tato kombinace vysokorychlostního procesoru a technologie snímačů minimalizuje zkreslení způsobené efektem rolling shutter – v případě modelu EOS R1 až po nejvyšší úroveň mechanických závěrek na trhu, nebo dokonce ještě dále.

Černobílý detailní pohled na dítě, které soustředěně hledí.

Rodinná fotografka Helen Bartlettová považuje za neocenitelné mít možnost zcela tichého fotografování na svých fotoaparátech se systémem EOS R. Protože zabraňuje zvuku závěrky, aby rozptyloval děti, které fotografuje, nebo je dokonce probouzel, když spí, dokáže je zachytit v přirozenějších situacích. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R5 s objektivem Canon RF 50mm F1.2L USM a nastavením 1/1 000 s, f/1,2 a ISO 100. © Helen Bartlettová

Výdrž baterie: Digitální zrcadlovky versus bezzrcadlové fotoaparáty

Často se říká, že digitální zrcadlovky mají delší výdrž baterie než bezzrcadlové fotoaparáty, hlavně proto, že elektronický hledáček bezzrcadlového fotoaparátu vyžaduje napájení, zatímco optický hledáček digitální zrcadlovky napájení nevyužívá. V praxi však životnost baterie závisí na tom, jak fotoaparát používáte – například při použití blesku se spotřebuje více energie na obou typech fotoaparátů, zatímco při použití LCD obrazovky digitální zrcadlovky se obvykle spotřebovává více energie než při použití LCD obrazovky na bezzrcadlovém fotoaparátu. Digitální zrcadlovka střední třídy, jako je model EOS 90D, nabízí 1 200 nebo více snímků pomocí hledáčku a 450 pomocí displeje LCD, zatímco bezzrcadlový fotoaparát EOS R6 Mark II umožňuje pořízení 450 snímků pomocí elektronického hledáčku nebo 760 snímků pomocí displeje LCD.

Rozdíl je na profesionální úrovni ještě větší: Pokud upřednostňujete hledáček fotoaparátu EOS-1D X Mark III, můžete například pořídit 2 500 snímků, než se vybije baterie, ale tento počet se snižuje na 600 snímků, pokud se spoléháte na živý náhled, v porovnání s 620 snímky bezzrcadlového fotoaparátu EOS R3 s hledáčkem a 860 snímky s displejem LCD. Pokud tedy dáváte přednost použití zadního displeje LCD, mohou bezzrcadlové fotoaparáty na jedno nabití pořídit více snímků.

Spotřeba energie byla u bezzrcadlových fotoaparátů se systémem EOS R od společnosti Canon dále optimalizována zavedením nových, vysoce výkonných baterií. Kromě toho mohou různé možnosti úspory energie v nabídce fotoaparátu spolu s možností nabíjení přes USB a powerbanky prodloužit dobu provozu fotoaparátu ještě více.

Bezzrcadlový fotoaparát versus digitální zrcadlovka: Volba

Digitální zrcadlovky mají své silné stránky, ale bezzrcadlové fotoaparáty a objektivy se systémem EOS R nabízejí celou řadu inovativních technologií, které odemykají nové kreativní možnosti v oblasti fotografování a videa.

Pokud chcete lehký fotoaparát s vysokou snímkovou frekvencí pro fotografování na cestách, může být pro vás ideální bezzrcadlový fotoaparát, jako je EOS R10. Pokud si vychutnáváte fotografování divoké přírodyakce, pak vám vysokorychlostní bezzrcadlové fotoaparáty, jako jsou EOS R7EOS R6 Mark II, poskytnou ještě vyšší výkon, který právě potřebujete. Pokud se chcete posunout výše k plnoformátovým fotografiím a videu, je bezzrcadlový fotoaparát EOS R8 vybaven kreativními funkcemi, které vám pomohou dosáhnout vašich uměleckých cílů. A samozřejmě se tato řada rozšiřuje i na přední bezzrcadlové fotoaparáty se špičkovými funkcemi, včetně modelů EOS R3EOS R1, které uspokojí potřeby nejnáročnějších profesionálních fotografů.

Řada bezzrcadlových fotoaparátů se systémem EOS R vám umožňuje používat objektivy RF a RF-S nové generace s doprovodnými výhodami, včetně integrované korekce obrazu a sledování automatického zaostření.

Elektronický hledáček bezzrcadlových fotoaparátů umožňuje zobrazit náhled snímku v hledáčku s použitím nastavení snímání. Živý náhled na zadním displeji LCD digitální zrcadlovky bude stejný, ale fotografovat tímto způsobem není vždy vhodné. V hledáčku digitální zrcadlovky také nebudete moci vidět ve tmě, na rozdíl od elektronického hledáčku v bezzrcadlovém fotoaparátu, který vám umožní vytvořit kompozici snímku téměř za jakýchkoli podmínek.

Pokročilé funkce automatického zaostřování, jako je například automatické zaostřování očí zvířat a automatické zaostřování vozidel, jsou k dispozici pouze u nejnovějších fotoaparátů se systémem EOS R. Tyto bezzrcadlové fotoaparáty vám také poskytují svobodu při fotografování s elektronickou nebo mechanickou závěrkou, s obvykle mnohem vyššími dostupnými rychlostmi kontinuálního snímání a možností zcela tichého snímání.

Můžete vyzkoušet fotoaparát, který vás zajímá, od ergonomie až po automatické zaostřování, typ závěrky a rychlost závěrky – ve skutečnosti se nic nevyrovná pocitu, jak vám daný fotoaparát vyhovuje. Jakmile se rozhodnete, který bezzrcadlový fotoaparát je pro vás ten pravý, informujte se u svého místního obchodu s fotoaparáty na možnosti koupě na protiúčet, nebo zvažte darování starého vybavení fotoaparátu místnímu klubu nebo škole, abyste někomu jinému umožnili vydat se na cestu fotografování.



*Mohou být generovány jiné zvuky než zvuk závěrky (zvuk clony, zvuk pohonu objektivu při zaostřování, elektronický zvuk atd.).

Amy Davies, Alex Summersby & Marcus Hawkins

Související produkty

Související články

Vysvětlení rozdílů mezi snímači APS-C a plnoformátovými snímači

Jaký je rozdíl mezi fotoaparáty se snímačem APS-C a plnoformátovými fotoaparáty a který je pro vás ten pravý?

Proč je systém EOS R upgradem, který vám změní kariéru

Fotoaparáty a objektivy Canon EOS R zlepšují práci fotografů již pět let. Zjistěte z první ruky, proč profesionálové tento přechod podstoupili.

Jak začít fotografovat

Chcete přejít z chytrého telefonu na fotoaparát? Náš průvodce fotografováním pro začátečníky má vše, co pro začátek potřebujete.

Jak si vybrat objektiv

Vše, co potřebujete vědět o objektivech, od typů objektivů až po funkce, které byste měli hledat.