TECHNOLOGIE

Digitální zrcadlovky versus bezzrcadlové fotoaparáty: Co je lepší?

Je na čase přejít k bezzrcadlovému fotoaparátu, když je k dispozici v širším rozsahu než kdy dříve? Porovnáme rozdíly mezi digitální zrcadlovkou a bezzrcadlovým fotoaparátem a pomůžeme vám se rozhodnout.
Pohled přes rameno fotografa na displej LCD fotoaparátu Canon EOS R10, na kterém jsou zobrazeny dvě tanečnice flamenca při natáčení.

Díky systému EOS R, který zahrnuje jak fotoaparáty se snímačem APS-C, tak plnoformátové fotoaparáty, je nyní k dispozici široký výběr bezzrcadlových fotoaparátů, které nabízejí nové výhody pro profesionály i amatéry. Ale ať už chcete přejít ze staršího fotoaparátu, nebo z kompaktního fotoaparátu na fotoaparát s vyměnitelnými objektivy, co je lepší, bezzrcadlový fotoaparát, nebo tradiční digitální zrcadlovka?

Abychom vám pomohli s výběrem, podíváme se na rozdíly mezi digitálními zrcadlovkami a bezzrcadlovými fotoaparáty, a to na základě odborných poznatků od vedoucího produktového specialisty společnosti Canon Europe, Mikea Burnhilla.

Řez obrázku fotoaparátu Canon EOS 80D zobrazující mechanismus zrcadla.

Pojem digitální zrcadlovka znamená digitální jednookou zrcadlovku. Pojem „zrcadlovka“ se vztahuje k zrcátku, které odráží světlo do sestavy hledáčku. Zrcadlo se musí pohybovat směrem ven, aby světlo dosáhlo na senzor za ním, a to vyžaduje relativně objemný mechanismus, který přidává na velikosti a hmotnosti fotoaparátu a také přináší technické komplikace v oblasti optiky.

Fotoaparát Canon EOS R7, který je umístěn na skále. Nemá nasazený objektiv, takže je uvnitř viditelný snímač.

bezzrcadlového fotoaparátu, jako je Canon EOS R7, není k dispozici mechanismus zrcadla, světlo dopadá přes objektiv přímo na snímač. To, co vidíte v elektronickém hledáčku (EVF), je projekce záznamu snímače, což znamená, že na rozdíl od optického hledáčku digitální zrcadlovky může zobrazit náhled efektu nastavení snímání. Jak říká Mike Burnhill ze společnosti Canon Europe: „Elektronický hledáček bezzrcadlovek vám umožňuje vidět expozici snímku ještě předtím, než jej pořídíte.“

Digitální zrcadlovka versus bezzrcadlový fotoaparát: Velikost těla a hmotnost

„Jednou z klíčových vlastností digitálních zrcadlovek je to, že mají zrcadlo nebo pětistranný hranol, které nasměrují světlo do hledáčku,“ vysvětluje Mike, „ale musí mít prostor, aby se mohlo sklopit a odhalit snímač. Odstranění tohoto prvku pomáhá zmenšit velikost a hmotnost fotoaparátu, zejména když porovnáte modely EOS R7EOS R10 s podobnými modely digitálních zrcadlovek, jako je Canon EOS 7D Mark II nebo EOS 90D.“

Tvůrkyně obsahu pro životní styl Diana Millosová použila fotoaparát EOS R10 k fotografování kultury a architektury v Andalusii. Říká: „Když přecházíte z fotoaparátu, který je mnohem těžší, například z fotoaparátu EOS 80D, který používám, fotoaparát EOS R10 působí téměř jako hračka. Líbí se mi, že je malý a lehký, ale přesto je stále stejně výkonný.“

Ruce muže drží fotoaparát Canon, který je otočen dolů.

Digitální jednooké zrcadlovky, jako je Canon EOS 7D Mark II, poskytují vysoce kvalitní snímky, ale díky většímu tělu se přizpůsobí mechanismu zrcadla.

Žena ve žlutých šatech a klobouku proti slunci drží fotoaparát u oka.

Bezzrcadlové fotoaparáty, jako je Canon EOS R10, nabízejí ekvivalentní kvalitu a výkonné funkce v přenosnějším a lehčím provedení.

Bajonety pro uchycení objektivu: Je bezzrcadlový fotoaparát lepší než digitální zrcadlovka?

Bajonet EF používaný u digitálních zrcadlovek společnosti Canon byl představen v roce 1987, takže se jedná o velmi dobře zavedený systém. K dispozici jsou stovky kompatibilních objektivů, přičemž objektiv EF pokrývá téměř každou ohniskovou vzdálenost a existuje řada kompaktnějších a často cenově dostupnějších objektivů EF-S pro digitální zrcadlovky EOS se snímači APS-C.

Bajonet RF použitý u fotoaparátů se systémem EOS R však zavedl mnoho inovací. „Bajonet RF byl navržen s ohledem na budoucnost,“ vysvětluje Mike, „nabízí například zlepšení rychlosti komunikace mezi fotoaparátem a objektivem a přidání dalších kontaktů pro podporu dalších funkcí.“ Patří mezi ně mnohem rychlejší výkon automatického zaostřování, digitální optimalizace objektivu v reálném čase a vylepšené ovládací prvky, jako je nastavitelný ovládací kroužek na objektivech RF.

Namísto neustálé práce na reflexním zrcadle digitální zrcadlovky mezi držákem a snímačem mohou návrháři objektivů přiblížit objektivy RF samotnému snímači, a zvýšit tak optický výkon. Výsledkem jsou rychlejší a světelnější objektivy s výjimečnou kvalitou a také průkopnické objektivy, jako je například objektiv RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE, který zachytí s kompatibilními plnoformátovými fotoaparáty 180° snímky virtuální reality.

Obrázek bajonetu RF na fotoaparátu Canon EOS R3.

Srdcem bezzrcadlového systému Canon EOS R je inovativní bajonet RF s velkým průměrem, kratší vzdáleností zaostření a mimořádně rychlou komunikací mezi objektivem a tělem.

Objektivy a kompatibilita: Můžete u bezzrcadlového fotoaparátu používat objektivy pro digitální zrcadlovky?

Pokud již máte objektivy typu EF nebo EF-S, lze je snadno používat s bezzrcadlovými fotoaparáty se systémem EOS R bez ztráty kvality nebo funkčnosti, a to díky výběru upevňovacích adaptérů EF-EOS R. To vám také dává možnost kombinovat konkrétní objektivy z obou formátů (zejména pokud máte oblíbený nebo speciální objektiv, který ještě není k dispozici ve verzi s bajonetem RF) a získat to nejlepší z obou světů. K dispozici je dokonce i upevňovací adaptér s ovládacím kroužkem objektivuadaptér se zásuvnými neutrálními šedými nebo polarizačními filtry, který dodává objektivům EF větší univerzálnost, než jakou získáte se stejnými objektivy pro digitální zrcadlovku.

Je však důležité si uvědomit, že s digitální zrcadlovkou nelze používat objektivy typu RF. Takže pokud vás konkrétní objektiv RF osloví, budete si muset vybrat bezzrcadlový fotoaparát se systémem EOS R.

Tři objektivy se zoomem jsou umístěny vedle sebe na vybavení do posilovny.

Díky uvedení fotoaparátů se snímačem APS-C a systémem EOS R, včetně modelů EOS R7EOS R10, je bezzrcadlový systém EOS R dostupný pro více fotografů než kdy dříve. „Díky tomu, že bajonet RF přinášíme novým zákazníkům, poskytujeme jim přístup ke zcela nové generaci objektivů, které jsme vyvíjeli speciálně pro tento bajonet – objektivů, jejichž použití s digitální zrcadlovkou nebylo možné,“ říká Mike. Díky faktoru oříznutí snímačů APS-C poskytují plnoformátové objektivy, jako jsou zde vyobrazené, na fotoaparátech se snímačem APS-C 1,6× větší dosah.

Optické versus elektronické hledáčky: Co je lepší?

Digitální zrcadlovky jsou vybaveny optickými hledáčky, kterým někteří fotografové dávají přednost, protože poskytují přímé spojení se scénou. V minulosti elektronické hledáčky (EVF) používané u bezzrcadlových fotoaparátů trpěly nedostatky, jako je zpoždění, ale jsou stále lepší a lepší – nejnovější fotoaparáty se systémem EOS R mají elektronické hledáčky s vysokou obnovovací frekvencí až 120 sn./s, což znamená prakticky nulovou znatelnou prodlevu, a mají také své výhody.

Zejména pokud používáte fotoaparát se systémem EOS R, simulace expozice umožňuje zobrazit náhled snímku s použitou expozicí, stylem Picture Style a dalšími nastaveními, a to jak v hledáčku, tak na zadním displeji LCD. U digitální zrcadlovky simulace funguje expozice v případě, že používáte zadní obrazovku v režimu živého náhledu, ale ne v hledáčku. Díky elektronickému hledáčku můžete také vytvořit kompozici záběru a zaostřit v podmínkách se slabým osvětlením, které jsou příliš tmavé, než abyste v nich viděli pouhým okem prostřednictvím optického hledáčku. Při snímání videa nabízí elektronický hledáček ve fotoaparátech se systémem EOS R stejnou funkci zobrazení asistenta ručního zaostřování jako profesionální filmové kamery EOS od společnosti Canon.

Fotografka divoké přírody Dani Connorová, která při hledání ohroženého ryse iberského použila fotoaparát EOS R7, zjistila, že práce s elektronickým hledáčkem zcela změnila její fotografování.

„U hledáčku digitální zrcadlovky je často snazší pořídit zkušební snímek a zkontrolovat snímek na zadním displeji, než se rozhodnete, jaká nastavení chcete změnit,“ říká. „U bezzrcadlového fotoaparátu je ale velmi užitečné, že efekt, který změna nastavení způsobí, vidím, aniž bych musela od hledáčku odvracet oči.

„Pokud potřebuji při fotografování divoké přírody rychle reagovat nebo když se světlo neustále mění, můžu rychle upravit citlivost ISO nebo rychlost závěrky a vidím, jak bude moje fotografie vypadat.“

Řez obrázku elektronického hledáčku.

Elektronický hledáček (EVF) v bezzrcadlovém fotoaparátu využívá kompaktní verzi s vysokým rozlišením stejné zobrazovací technologie jako displej LCD na zadní straně fotoaparátu. Jednou z výhod je, že vám umožní vidět to, co vidí fotoaparát, a to i v příliš tmavých podmínkách, kdy oko bez pomoci nic nevidí.

Řez obrázku znázorňující cestu světla uvnitř digitální zrcadlovky, odrážející se zrcadlem nahoru do pětistranného hranolu a poté do hledáčku.

Zrcadlo v digitální zrcadlovce odráží světlo až k optickému hledáčku prostřednictvím pětibokého hranolu, aby byl snímek správně umístěn. Výhodou je, že se jedná o okamžitý proces. „S elektronickým hledáčkem bude vždy existovat určitá prodleva,“ říká Mike. „Hledáčky digitálních zrcadlovek pracují rychlostí světla – rychlejší už to být nemůže.“

Kvalita obrazu: Pořizují bezzrcadlové fotoaparáty lepší fotografie?

„Pořizování snímků pomocí těchto dvou systémů se nijak zásadně neliší, pokud jde o skutečnou konečnou kvalitu obrazu, ale to všechno kolem je skutečně důležité,“ říká Mike.

„Například u bajonetu RF je jednou z výhod vysokorychlostní komunikace mezi objektivem a fotoaparátem to, že pokud máte optické problémy, jako je difrakce a aberace, můžete provést korekci ve fotoaparátu v reálném čase. Toto okamžité zpracování znamená, že v některých ohledech se u nových fotoaparátů zvyšuje kvalita obrazu.“

Podobně v některých situacích mohou bezzrcadlové fotoaparáty, jako je EOS R7, s rychlostí kontinuálního snímání až 15 sn./s pomocí mechanické závěrky a 30 sn./s při použití elektronické závěrky s plným automatickým zaostřováním se sledováním, vytvářet s větší pravděpodobností konzistentně použitelné snímky než fotoaparáty EOS 7D Mark II nebo EOS 90D, které mají maximální rychlost kontinuálního snímání 10 sn./s.

Pohled na displej LCD fotoaparátu Canon EOS R8, na kterém fotograf nahrává video rostlin v květináčích.

Nejnovější bezzrcadlové fotoaparáty, jako je model EOS R8, obsahují pokročilé funkce pro tvůrce obsahu, jako je video v rozlišení 4K 60p s inteligentním sledováním objektů, což není dostupné u digitálních zrcadlovek, jako je EOS 7D Mark II nebo EOS 90D.

Automatické zaostřování: Bezzrcadlové fotoaparáty versus digitální zrcadlovky

Bezzrcadlové fotoaparáty se systémem EOS R, včetně modelů EOS R5, EOS R6 Mark II, EOS R8, EOS R7EOS R10, používají nejnovější systém automatického zaostřování Dual Pixel CMOS AF II společnosti Canon, v němž se každý pixel ve snímači používá pro zaostřování i snímání obrazu, v porovnání se zaostřováním s pomocí konkrétní fázové detekce využívající snímač, založeném na určitém bodu pomocí hledáčku u fotoaparátů, jako jsou EOS 7D Mark II a EOS 90D.

Jednou z velkých výhod těchto bezzrcadlových fotoaparátů je možnost vybrat AF bod kdekoli v záběru. „U digitální zrcadlovky to není možné,“ vysvětluje Mike. „Dále pak umožňuje funkce, jako je sledování obličeje, sledování očísledování zvířat, které u těchto fotoaparátů známe. Můžete například vybrat oko ptáka za letu a sledovat je v rámci záběru, což je opět pro digitální zrcadlovku nemožné.

„Je ale také pravda, že některé profesionální digitální zrcadlovky mají samostatný zaostřovací senzor, takže i když je celkový systém automatického zaostřování v porovnání s novějšími bezzrcadlovými fotoaparáty omezený, může být v určitých situacích také rychlejší díky tomuto vyhrazenému čipu AF.“

Na displeji fotoaparátu Canon EOS R7 je zobrazen bod automatického zaostřování na oko dravého ptáka na větvi.

Rychlá elektronická závěrka a  automatické zaostřování se sledováním očí zvířat, které se nachází v nejnovějších bezzrcadlových fotoaparátech, jako jsou EOS R7EOS R10, jsou ideální pro fotografy všech úrovní. „ Pro fotografa divoké přírody je naprosto skvělé mít možnost sledovat oko zvířete,“ říká odbornice na divokou přírodu Dani Connorová. „Otevřela pro mě nové příležitosti, které nebyly k dispozici, když jsem používala digitální zrcadlovku.“

Mechanická závěrka versus elektronická závěrka

Několik digitálních zrcadlovek – zejména EOS 90DEOS-1D X Mark III – má kromě mechanické i elektronickou závěrku, většina má pouze mechanickou. Všechny bezzrcadlové fotoaparáty se systémem EOS R od společnosti Canon mají oba typy závěrky.

S elektronickou závěrkou je mechanická závěrka uzamčena v otevřené poloze a obrazový snímač je v podstatě čten elektronicky. Největší výhodou je, že fotografování může být zcela tiché – nejen tišší, s tlumením nebo potlačením závěrky, jak tomu je při výběru možnosti S („měkké“ fotografování), která je k dispozici u některých fotoaparátů, ale zcela bez hluku. To může být neocenitelné, když fotografujete například nervózní divokou zvěř, dřímající miminka nebo klidné části svateb.*

Elektronické clony také umožňují rychlejší kontinuální snímání. „S mechanickou závěrkou,“ říká Mike, „byla u našich digitálních zrcadlovek nejvyšší možná rychlost 16 sn./s [snímků za sekundu] u fotoaparátu EOS-1D X Mark III, což je špičkový profesionální fotoaparát. Díky elektronické závěrce vám fotoaparát EOS R10 může nabídnout rychlost až 23 sn./s za zlomek ceny, zatímco fotoaparát EOS R7 dokáže snímat rychlostí 30 sn./s, což odpovídá rychlosti fotoaparátu EOS R3, jiného profesionálního fotoaparátu, ale za třetinu ceny.“

Při fotografování akce s elektronickou závěrkou však může nastat problém s jevem „rolling shutter“ – rychle se pohybující objekty, jako je například švih golfové hole nebo rotující vrtule, se mohou pohybovat v čase, který trvá po celou dobu čtení snímku, a ve výsledném snímku jsou zkreslené. Tento jev se u nejnovějších bezzrcadlových fotoaparátů výrazně snižuje, ale pro fotografování rychlých akcí se doporučuje mechanická závěrka.

Fotografování s elektronickou závěrkou v některých umělých světelných podmínkách, zejména při zářivkových světlech, může být problematické, pokud je světlo mimo fázi závěrky. Z podobných důvodů může použití blesku s elektronickou závěrkou vést k nerovnoměrné expozici v celém záběru.

Černobílý detailní pohled na dítě, které soustředěně hledí.

Rodinná fotografka Helen Bartlettová považuje za neocenitelné mít možnost zcela tichého fotografování na svých fotoaparátech se systémem EOS R. Protože zabraňuje zvuku závěrky, aby rozptyloval děti, které fotografuje, nebo je dokonce probouzel, když spí, dokáže je zachytit v přirozenějších situacích. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R5 s objektivem Canon RF 50mm F1.2L USM a nastavením 1/1 000 s, f/1,2 a ISO 100. © Helen Bartlettová

Výdrž baterie: Digitální zrcadlovky versus bezzrcadlové fotoaparáty

Často se říká, že digitální zrcadlovky mají delší výdrž baterie než bezzrcadlové fotoaparáty, hlavně proto, že elektronický hledáček bezzrcadlového fotoaparátu vyžaduje napájení, zatímco optický hledáček digitální zrcadlovky napájení nevyužívá. V praxi však životnost baterie závisí na tom, jak fotoaparát používáte – například při použití blesku se spotřebuje více energie na obou typech fotoaparátů, zatímco při použití LCD obrazovky digitální zrcadlovky se obvykle spotřebovává více energie než při použití LCD obrazovky na bezzrcadlovém fotoaparátu. Digitální zrcadlovka střední třídy, jako je model EOS 90D, nabízí 1 200 nebo více snímků pomocí hledáčku a 450 pomocí displeje LCD, zatímco bezzrcadlový fotoaparát EOS R6 Mark II umožňuje pořízení 450 snímků pomocí elektronického hledáčku nebo 760 snímků pomocí displeje LCD.

Rozdíl je na profesionální úrovni ještě větší: Pokud upřednostňujete hledáček fotoaparátu EOS-1D X Mark III, můžete například pořídit 2 500 snímků, než se vybije baterie, ale tento počet se snižuje na 600 snímků, pokud se spoléháte na živý náhled, v porovnání s 620 snímky bezzrcadlového fotoaparátu EOS R3 s hledáčkem a 860 snímky s displejem LCD. Pokud tedy dáváte přednost použití zadního displeje LCD, mohou bezzrcadlové fotoaparáty na jedno nabití pořídit více snímků.

Bezzrcadlový fotoaparát versus digitální zrcadlovka: Volba

Bezzrcadlové fotoaparáty i digitální zrcadlovky mají své silné a slabé stránky. Který je pro vás lepší, závisí do značné míry na typu vašeho fotografování a na výhodách, které chcete mít při používání zvoleného fotoaparátu nebo objektivu.

Pokud chcete lehký fotoaparát s vysokou snímkovou frekvencí pro fotografování na cestách, může být pro vás ideální bezzrcadlový fotoaparát, jako je EOS R10. Chcete-li použít objektivy RF nové generace, pak je bezzrcadlový systém EOS R určen přesně pro vás, s doprovodnými výhodami, včetně korekce obrazu ve fotoaparátu a výkonu sledování automatického zaostřování, a navíc se schopností používat vaše oblíbené objektivy EF díky řadě adaptérů EF-EOS R.

Chcete-li zobrazit náhled snímku v hledáčku s aplikovaným nastavením fotografování, pak vám bude vyhovovat elektronický hledáček bezzrcadlového fotoaparátu – ale živé zobrazení na zadním LCD displeji digitální zrcadlovky bude stejné, zatímco optický hledáček digitální zrcadlovky eliminuje i mimořádně malou prodlevu nejrychlejších elektronických hledáčků u bezzrcadlových fotoaparátů a navíc prodlužuje životnost baterie.

Pokročilé funkce automatického zaostřování, jako je automatické zaostřování očí zvířat a automatické zaostřování vozidel, jsou k dispozici pouze u nejnovějších fotoaparátů se systémem EOS R, ale vyhrazený čip automatického zaostřování v profesionálních digitálních zrcadlovkách může být rychlejší. Fotoaparáty se systémem EOS R vám poskytují svobodu fotografovat pomocí elektronické nebo mechanické závěrky, zatímco většina digitálních zrcadlovek je vybavena pouze mechanickou závěrkou. Pokud je pro vás naprosto tiché fotografování zásadní a nefotografujete rychle se pohybující akci, při které by se mohl stát problémem jev „rolling shutter“, pak budete moci využít možnosti elektronické závěrky.

Můžete vyzkoušet fotoaparát, který vás zajímá, od ergonomie až po automatické zaostřování, typ závěrky a rychlost závěrky – ve skutečnosti se nic nevyrovná pocitu, jak vám daný fotoaparát vyhovuje.



*Mohou být generovány jiné zvuky než zvuk závěrky (zvuk clony, zvuk pohonu objektivu při zaostřování, elektronický zvuk atd.).

Amy Davies & Alex Summersby

Související produkty

Související články

  • TECHNOLOGIE

    Vysvětlení rozdílů mezi snímači APS-C a plnoformátovými snímači

    Jaký je rozdíl mezi fotoaparáty se snímačem APS-C a plnoformátovými fotoaparáty a který je pro vás ten pravý?

  • ZÁKLADNÍ RADY PRO FOTOGRAFY

    Jak si vybrat objektiv

    Vše, co potřebujete vědět o objektivech, od typů objektivů až po funkce, které byste měli hledat.

  • PRŮVODCE NÁKUPEM

    Nejlepší sada pro začínající profesionály

    Tři ambasadoři společnosti Canon diskutují o fotoaparátech a objektivech, které se nejvíce hodí začátečníkům v oboru.

  • VÝBAVA

    Proč je systém EOS R upgradem, který vám změní kariéru

    Fotoaparáty a objektivy Canon EOS R zlepšují práci fotografů již pět let. Zjistěte z první ruky, proč profesionálové tento přechod podstoupili.