Fotografie krajin

RF 200-800mm F6.3-9 IS USM

Krajina je jedním z nejoblíbenějších a nejdostupnějších objektů pro fotografování. Fotografování v tu „správnou“ denní dobu kvůli osvětlení, dodržování základních pravidel kompozice a zajištění dokonalé ostrosti snímku – to vše znamená obrovský rozdíl.

Počasí

Buďte připraveni na povětrnostní podmínky. Může se stát, že na to nejlepší světlo budete čekat dlouho, proto se ujistěte, že máte do chladného podnebí teplé oblečení odolné proti vlivům počasí – a kvalitní pár bot! Do horkého podnebí si připravte dostatek možností ochrany proti slunci, ale také svetr nebo bundu, pokud budete fotografovat po západu slunce. Dobrým nápadem je také náhradní baterie, zvláště pokud budete často využívat funkci Live View. Sluneční clona pak ochrání přední prvek objektivu před přímým slunečním zářením a deštěm.

Batoh ochrání vaše vybavení během cesty na určené místo a na delší vzdálenosti je také pohodlnější než brašna přes rameno.

Set up

Jakmile najdete ideální polohu, vyplatí se fotoaparát připevnit na stativ. Tím zajistíte, že se fotoaparát během expozice nepohne, čímž zvýšíte své šance na získání dokonale ostrých snímků. Poskytne vám to také možnost pečlivě zvážit nejlepší kompozici snímku. Nejprve prodlužte pouze nejsilnější části nohou stativu, abyste měli k dispozici pevný základ, a tenčí spodní části používejte pouze v případě potřeby. Nyní připevněte fotoaparát na hlavu stativu a stisknutím tlačítka „INFO“ aktivujte elektronický horizont, je-li jím fotoaparát vybaven. Poté můžete upravit úhel fotoaparátu, než linka změní barvu z červené na zelenou na znamení, že je horizont zarovnaný.

Režim snímání

Režim priority clony (Av) je skvělou volbou pro fotografování krajiny, protože vám umožňuje nastavit clonu a tím ovládat hloubku ostrosti, zatímco o rychlost závěrky se postará fotoaparát. Obecně platí, že aby byla krajina zaostřená od popředí až k horizontu, potřebujete dosáhnout velké hloubky ostrosti, čehož lze dosáhnout nastavením velké clony, například f/16 nebo f/22.

Kvalita obrazu

Práce s nízkou citlivostí ISO, například 100 nebo 200, vám zajistí nejkvalitnější snímky. Čím vyšší je citlivost ISO, tím více se bude na snímcích projevovat šum (zrnitost).

Použijte stativ, aby fotoaparát zůstal ve stabilní poloze, protože kombinace nízké citlivosti ISO a zaclonění bude mít za následek pomalejší rychlost závěrky.

Při stisknutí tlačítka spouště můžete způsobit drobné vibrace, které mohou vytvořit velice drobné rozmazání snímku. Tomu můžete předejít aktivací samospouště fotoaparátu, čímž dojde k sepnutí spouště s krátkým odstupem po stisknutí tlačítka spouště. Případně můžete pro pořízení snímku použít dálkové ovládání. Pokud váš fotoaparát podporuje síť Wi-Fi, můžete spoušť sepnout také dálkově z mobilního zařízení pomocí aplikace Camera Connect.

Kompozice

Pravidlo třetin je rada pro kompozici, která se používá již celá staletí a váš fotoaparát je vybaven praktickým zobrazením rastru, které vám v jejím používání pomůže. Stačí jen otevřít nabídku fotoaparátu a aktivovat režim Živý náhled a Zobrazení rastru. Poté zvolte mřížku 3 × 3. Když nyní aktivujete režim Živého náhledu, na displeji fotoaparátu uvidíte mřížku.

Snažte se umístit klíčové prvky scény podél linek a do průsečíků. Posunutí o pár kroků do strany nebo změna úhlu fotoaparátu může mít výrazný vliv.

Živé barvy

Hodině po setmění a hodině před rozbřeskem se často říká „zlatá hodina“, protože teplé světlo dodává krajině krásnou zlatavou barvu. Slunce, které je nízko, také zdůrazňuje struktury, obrysy a textury krajiny, takže se snažte fotografovat právě v tuto dobu, zejména za slunečného dne.

Abyste na fotografii zdůraznili odstíny modré a zelené, zvolte na fotoaparátu režim krajiny. Pokud vám používání režimu priority clony (Av) nebo programového režimu (P) nečiní problém, podobného efektu dosáhnete také nastavením stylu Picture Style na krajinu.

Zaostřování

Obecně platí, že ostrá oblast za bodem, na který zaostřujete, je zhruba dvakrát tak hluboká jako ostrá oblast před ním. Takže pokud chcete získat ve snímku maximální hloubku ostrosti, zaostřujte na bod, který je zhruba ve třetině scény. Pokud je váš fotoaparát vybaven dotykovou obrazovkou, můžete bod zaostření nastavit klepnutím na obrazovku v režimu Živého náhledu. Nebo pomocí navigačních ovládacích prvků posuňte bod automatického zaostřování do požadované polohy a poté napůl stiskněte tlačítko spouště, aby se objektiv zaostřil.

Kontrola

Až vyfotografujete svůj první snímek, podívejte se na něj na obrazovce. Pokud chcete mít snímek světlejší nebo tmavší, použijte ovládání kompenzace expozice na fotoaparátu a poté udělejte další snímek. Pokud fotografujete v režimu krajiny, stiskněte tlačítko Q a změňte „Standard setting“ (Standardní nastavení) na „Brighter“ (Světlejší) nebo „Darker“ (Tmavší). Jakmile skončíte, nezapomeňte nastavení vrátit na možnost „Standard setting“ (Standardní nastavení).

Související výrobky

Související články

Nejlepší objektivy na fotografování krajiny

Všechny potřebné informace, které vám pomohou při výběru cenově dostupných objektivů s pevnou ohniskovou vzdáleností nebo objektivů se zoomem.

Jak fotografovat krajinu z ruky

Naučte se pořizovat snímky krajiny bez stativu.

Postup při úpravě snímků krajiny pro tisk

Techniky úprav, které promění vaše fotografie přírody v umělecká díla.

Tipy pro fotografování v extrémních povětrnostních podmínkách

Zde uvádíme naše nejlepší tipy a triky pro zvládnutí fotografování v extrémním počasí, od ochrany výbavy až po péči o sebe sama.