Živý náhled versus hledáček

PCA - Live View Vs Viewfinder - live-view-versus-viewfinder-opener.jpg

Fotografujete s Živým náhledem nebo máte oko přitisknuté k hledáčku? Nebo možná uvažujete o novém fotoaparátu? Tak či tak, oba způsoby fotografování mají klíčové výhody a potenciální nevýhody, které je dobré mít na paměti.

Náhled

Pořizování snímků pomocí režimu Živý náhled.
Stejný obrázek s různými filtry v režimu Živý náhled.
Stejný obrázek s různými filtry v režimu Živý náhled.
Stejný obrázek s různými filtry v režimu Živý náhled.

U fotoaparátů EOS najdeme dva typy hledáčků. Optické hledáčky využívané v digitálních zrcadlovkách ukazují obraz přímo z objektivu. Elektronické hledáčky používané u některých bezzrcadlových fotoaparátů jsou v zásadě malé displeje s živým náhledem: zobrazují obraz po provedení úprav barev a kontrastu a se všemi použitými digitálními filtry. Přestože optické hledáčky neumožňují zobrazit náhled fotografie stejným způsobem, nabízejí jasný a nepřerušovaný výhled, který vás může lépe vtáhnout do snímané scény.

Při fotografování s živým náhledem je jednou z klíčových výhod možnost zobrazit náhled snímku. Máte možnost podívat se na nastavení fotoaparátu, jako je styl Picture Style a kreativní filtry, a můžete jej vyladit ještě před stisknutím spouště. Můžete také zobrazit živý histogram a máte-li povolenu simulaci expozice, budete moci zobrazit snímek zesvětlený nebo ztmavený podle dané změny expozice.

Zaostřování

Obrázek květiny v režimu Živý náhled s bodem automatického zaostřování uprostřed.
Stejný snímek s 5násobným zvětšením.
Stejný snímek s 10násobným zvětšením.

Zaostřování pomocí optického hledáčku je mnohem rychlejší než s živým náhledem, zvláště když se jedná o sledování pohyblivých objektů. Je však třeba se ujistit, že je objekt pod jedním z černě zobrazených AF bodů viditelných uprostřed snímku. Zaostřování s živým náhledem je pomalejší, ale pokrývá větší plochu, takže je snazší zaostřit na objekty, které nejsou uprostřed snímku.

Je-li váš fotoaparát vybavený dotykovým displejem, můžete klepnout na část obrazu, která se má zaostřit. Máte-li povolenu funkci expozice dotykem, klepnutím na displej se objektiv zaostří a spustí závěrka – to je rychlejší způsob pořízení fotografie a může se v některých situacích hodit.

Živý náhled odstraňuje prvek nejistoty přítomný v ručním zaostřování. Máte možnost pětinásobně nebo desetinásobně zvětšit část obrazu a tím pádem i zkontrolovat, zda jsou ostré i ty nejmenší detaily. Je to skvělý nástroj pro astrofotografii a makrorofotografii, přestože je potřeba snímat s fotoaparátem upevněným na stativu, aby bylo možné využít ruční zaostřování opravdu naplno. Pokud vám nejde zvětšit obraz, vyberte v nabídce jiný režim zaostřování s živým náhledem a zkuste to znovu.

Stabilita

PCA - Live View Vs Viewfinder - tips-live-view-viewfinder-hold.jpg

Je snazší držet fotoaparát bez hnutí, když používáte optický hledáček. S živým náhledem budete pravděpodobně muset držet fotoaparát dál od těla, abyste viděli na displej, což může vést k rozmazaným snímkům. Tady může pomoci monitor s proměnlivým nastavením úhlu, protože pak můžete držet fotoaparát blíže k sobě a zvýšit stabilitu při používání displeje.

Používání živého náhledu společně s monitorem s proměnlivým nastavením úhlu rovněž usnadňuje snímání z neobvyklých úhlů, například nízko u země nebo na délku paže nad okolním davem. Pokud váš fotoaparát podporuje síť Wi-Fi, můžete pomocí aplikace Camera Connect zobrazit obraz živého náhledu v mobilním zařízení. Díky tomu získáte ještě větší svobodu při výběru úhlů fotografování.

Sluneční svit

PCA - Live View Vs Viewfinder - live-view-v-viewfinder-brightness-czech copy.jpg

Za velmi jasných podmínek bude snazší prohlédnout si obraz v hledáčku, spíše než na zadním monitoru. Můžete zvýšit jas displeje, ale přesto to nemusí být dostatečné pro přesnou kontrolu zaostření, expozice a kompozice.

Napájení

PCA - Live View Vs Viewfinder - tips-live-view-batteries.jpg

Baterie fotoaparátu vydrží při snímání s hledáčkem dvakrát déle než při snímání s živým náhledem. Pokud hodláte spoléhat na zadní displej fotoaparátu během dlouhých intervalů fotografování a snímání filmů, pak by bylo vhodné uvažovat o pořízení druhé baterie. Režim živého náhledu by se stejně neměl používat po dlouhou dobu, aby se zabránilo přehřátí fotoaparátu. Také to není nejvhodnější volba, pokud chcete pořizovat rychlé série snímků, protože dochází ke snížení rychlosti kontinuálního snímání.

Související výrobky

Související články

Viewfinder vs LCD Display

Viewfinder or LCD screen? Discover the differences on DSLR and mirrorless cameras, and find out more about electronic and optical viewfinders.

Ostřejší fotografie

Přejděte od režimů základní zóny k režimu kreativní zóny s větší kontrolou zaostření fotek.

Using your camera's histograms

Learn how to read your camera's luminance and RGB histograms and use them to guide your exposure settings.

Ovládněte kompozici při fotografování

Deset technik k zachycení působivějších, zajímavějších a výraznějších snímků.