Tvorba dokumentů: Průvodce krok za krokem pro natáčení jako od profesionála

Oceňovaný dokumentarista a ambasador společnosti Canon Joel Santos se podělí o své nejlepší tipy pro vyprávění příběhů pomocí videa.
Ambasador společnosti Canon Joel Santos přikrčený se svým fotoaparátem Canon v lesních kapradinách.

Každý má svůj příběh, který může vyprávět – a jak jej lépe sdílet než pomocí vysoce kvalitního videodokumentu pořízeného fotoaparátem Canon EOS? Ambasador společnosti Canon a oceňovaný filmař a fotograf Joel Santos má vášeň pro objevování fascinujících příběhů a jejich oživení na obrazovce. Natočil a produkoval více než 50 televizních dokumentů, které zaznamenal jak ve svém rodném Portugalsku, tak po celém světě. Nyní se podělí o své nejlepší tipy pro nadšence, kteří chtějí vytvářet své vlastní dokumenty.

1. Váš vlastní příběh

Ambasador společnosti Canon Joel Santos stojí se svým fotoaparátem Canon pod velkým stromem.

Portugalský fotograf, cestovatel a filmový dokumentarista Joel Santos má talent na pořizování působivých snímků a videí.

Nejjednodušší způsob, jak začít vytvářet dokumenty, je vyprávět příběh, který je poblíž vašeho domova a blízko vašemu srdci. Joel navrhuje, abyste si povídali s lidmi z širší rodiny a ptali se jich na jejich minulost. „Pokud si budete povídat se staršími lidmi, zkuste se jich třeba zeptat, jaké to bylo, když byli ve vašem věku, nebo na dobrodružství, která zažili,“ říká. „Může to být i někdo, kdo žije v jiném městském nebo venkovském prostředí než vy.“ Vzhledem k tomu, že život byl pro většinu z nás v průběhu minulého roku tak odlišný, mohl by z toho vzniknout dojímavý příběh.

„Musíte najít něco, co probudí vaši zvědavost a způsobí, že budete chtít zjistit více. Jakmile se to stane, příběh k vyprávění je na světě. Opravdu se mi líbí myšlenka vytváření dokumentů založených na zkušenostech přátel a rodiny. Někteří lidé říkají, že dokumenty by neměly být osobní, ale já říkám: Proč ne? Pokud máte silný názor na něco, co skutečně souzní s tím, kdo jste, prostě o tom musíte natočit dokument.“

2. Místo, místo a ještě jednou místo

Kamera namontovaná na přední část automobilu, která zobrazuje malou silnici vedoucí lesem.

Joel je velmi nadšený, když video dokáže dobře vyprávět příběh. „Najděte originální příběh a perspektivu a nechte se řídit svou vášní. Vždy se snažte dozvědět víc a vylepšit každý záběr, který pořídíte,“ říká. Nyní vám Joelovy nejlepší tipy pro video také poskytnou náhled na běžný den v životě dokumentaristy.

Místo a osvětlení jsou naprostým základem každého dokumentu, ale k vyprávění příběhu nepotřebujete exotické místo. „Nejde o to mít malebné pozadí, protože každý příběh je zásadně spojen s tím, kde se odehrává,“ vysvětluje Joel. „Natáčíte dokument, takže je důležitější zůstat věrný tomu, kde se příběh odehrává, ať už se jedná o něčí domov nebo kancelářský blok.

„Stejně jako u fotografování se musíte postarat o to, kde je vše umístěno v rámci scény,“ dodává. „Jsou barvy správné? Nevychází z něčí hlavy telegrafní sloup? I když při natáčení dokumentů příběh aktivně nepřipravujete, musíte být schopni co nejlépe vytvářet kompozici záběrů. Když všechny prvky scény sestavíte dohromady, mají správný účinek?“

Pro Joela je světlo nejdůležitější surovinou, kterou musíte mít při natáčení videa na paměti, stejně jako při fotografování. „Světlo bude formovat objekt, vaše místo a vše, co z nich vychází. Vše se sloučí do kouzelného obdélníku obrazovky, která diváky vtáhne dovnitř a zajistí, že ji budou chtít sledovat.“

Nezapomeňte ale, že živé obrázky můžete malovat, ať jste kdekoli, s jakýmkoli vybavením. Je vhodné použít přirozené světlo, podsvítit objekt nebo vytvořit hluboké stíny pro ještě větší pocit tajuplnosti.

3. Vizualizujte svůj příběh

Žena přikrčená v lesních kapradinách, která fotografuje fotoaparátem Canon.

Jasná představa o tom, jak bude váš příběh vypadat, je při natáčení filmů zásadní a lze ji naplánovat předem.

Klíčem k efektivnímu vyprávění příběhů je vždy zvážit, jak budou jednotlivé snímky vypadat později v posloupnosti. To je něco, co se snadno procvičuje, i když teprve dokumenty začínáte natáčet doma. „Potřebujete vytvořit záběr, který odhalí, kde se bude akce odehrávat,“ říká Joel. „Pak musíte objekt představit – snímek obličeje, těla do poloviny, celého těla, osoba v kontextu svého okolí, přechod k akci a reakci, kde budou ukázány ruce a gesta. Při natáčení přemýšlejte o tom, jak budou různé scény při společné úpravě jednotlivých scén do sebe vzájemně přecházet. Je také nutné mít na paměti souvislost – možná nakonec pořídíte různé záběry, které budou následovat postupně v dokumentu.“

„Každý dobrý příběh potřebuje vyvrcholení. Dokument je nejsilnější, když skončí řešením, které divákovi dává pocit odměny. Liší se od natáčení videí na Instagramu. Nepřipravujete dokument, abyste získali „lajky“. Musíte mít novinářského ducha a zůstat věrný objektu a místu.“

4. Vytvořte něco jedinečného

Žena stojí v lese a fotografuje směrem nahoru ke stromové klenbě.

Když začínáte s videem, experimentujte s různými technikami a snažte se vytvořit něco, co pro vás bude jedinečné.

Snímek pořízený směrem přímo nahoru, zobrazující větve stromů, které vyplňují oblohu.

Dobře se seznamte se svým objektem a nechte vyniknout to, co je na něm zajímavé.

Joel věří, že pokud jako dokumentární tvůrce začínáte, musíte být co nejoriginálnější. „I když samotný příběh není originální, způsob, jakým ho vnímáte, bude jedinečný. Soustřeďte se na to a buďte prostě sami sebou, místo toho, abyste se snažili napodobit styl někoho jiného.

„Vyplatí se také jít do hloubky. Je na natáčeném člověku něco zvláštního? Je to právě ten prvek, který z dokumentu udělá vynikající dílo, takže klíčem je být otevřený, spojit se s objektem a zjistit, co je na něm fascinující.“

5. Život v pohybu

Žena procházející lesem mezi skalami obrostlými mechem.

Nezapomeňte natáčet z různých úhlů, aby bylo výsledné video dynamičtější.

Pro Joela je důležitým nástrojem také pohyb. „Pokud jde o statickou scénu bez pohybu, divák rychle ztratí zájem. Musíte vyjádřit pocit pokroku, pocit, že běží čas a pohybuje se dopředu.

„Vždy je dobré pohrát si s různými úhly. Využijte naplno svou představivost. Nestůjte jako přikovaní na jednom místě, nebojte se během natáčení volně pohybovat,“ pokračuje. „Pokud jsou na scéně dva lidé, změna pozice snímání vám může pomoci zachytit akci a reakci a posílit rozdíly v perspektivě.“ Nejnovější fotoaparáty Canon jsou vybaveny vysoce efektivní elektronickou stabilizací obrazu pro snímání videa, takže k eliminaci rušivého rozhýbání fotoaparátu nemusíte používat stativ.

Fotoaparáty Canon EOS R5 a EOS R6 jsou vybaveny stabilizací snímače, která pomáhá vyvážit jakýkoli pohyb ve fotoaparátu. Objektivy se zoomem mohou být také výkonným nástrojem pro změnu ohniskové vzdálenosti při natáčení, stejně jako objektivy s vestavěným IS a STM, které vám umožní zaostřit během záznamu videa téměř neslyšně.

„Častá změna pozice při natáčení může dodat pocit rytmu,“ dodává Joel. „Bez změn pozorovacích úhlů nebude dokument tak bohatý. Natáčení je jako vaření – někdy musíte věci promíchat.“

6. Využijte svůj fotoaparát Canon na maximum

„Fotoaparáty Canon, jako je Canon EOS R5, a také cenově dostupnější modely, jako je Canon EOS M50 Mark II, Canon EOS 850DCanon EOS RP, jsou vybaveny automatickým zaostřováním Dual Pixel CMOS, které při pořizování videa funguje opravdu dobře. Umožňuje také plynulý přechod z jedné oblasti v záběru na druhou. Nabízejí také funkci Servo AF při záznamu filmu, která dokáže nepřetržitě sledovat pohybující se objekty v záběru.“

Joel však zdůrazňuje, že každá technika, kterou používáte, by měla příběh vylepšit. „Nikdy nepoužívejte techniku jen kvůli technice jako takové. Chcete-li diváka upozornit na něco konkrétního, zaměřte se na jednu z věcí, na které záleží nejvíce. U rybáře se možná budete chtít zaměřit na rybu v síti a poté přejít zaostřovacím bodem na tvář rybáře, abyste ukázali jeho reakci.“

Když začínáte, Joel doporučuje ovládnout používání clony a vytvářet různé filmové efekty. „Clona spolu se světlem a expozicí ovládá hloubku ostrosti. Vysoká světelnost [nízká clonová čísla] vám může pomoci zaměřit pozornost na objekt tím, že rozostří pozadí,“ vysvětluje. „Nízká světelnost poskytuje velkou hloubku ostrosti, když chcete zachovat ostré zobrazení blízkých i vzdálených objektů zároveň.

„Pokud jde o rychlosti závěrky, ideální je obvykle inverzní hodnota dvojnásobku snímkové frekvence. Pokud tedy natáčíte rychlostí 25 snímků za sekundu, je nejlepší snažit se použít rychlost závěrky 1/50. Používáte-li vyšší rychlost závěrky, pohybující se objekty vypadají spíše roztřesené než plynulé. Pokud fotografujete v jasném světle, budete muset povolit dostatečně nízkou rychlost závěrky s clonou, kterou chcete použít, a k objektivu přidat neutrální šedý filtr. V tmavých podmínkách může použití nižší rychlosti závěrky dobře fungovat, protože zvyšuje rozmazání pohybu a eliminuje potřebu použití vysokého nastavení citlivosti ISO, které může snížit kvalitu obrazu.“

Joelovy techniky v akci

  • Nápaditý úvodní záběr upoutá pozornost a také zakoření dokument na správném místě. Zde Joel připevnil fotoaparát na kapotu svého auta a použil bezplatnou aplikaci Canon Camera Connect ve smartphonu jako dálkový ovladač, který diváka zavede do scény. Dalším krokem je představení klíčové osoby, která je tématem filmu, a její uvedení na místo.
  • Když natáčíte lidi v pohybu, automatické zaostřování s detekcí obličeje je skvělé pro udržení jejich zaostření při pohybu a zároveň vám pomůže zajistit, že budou hlavním předmětem pozornosti. Použijte poměrně vysokou rychlost funkce Servo AF, abyste udrželi krok s pohybem. Opak platí, když měníte zaostřovací bod z jedné oblasti scény na druhou, což lze zdůraznit použitím mělké hloubky ostrosti, která rozostří pozadí. Tentokrát přepněte na nižší rychlost průběžného automatického zaostřování a vytvořte plynulý přechod.
  • Nepředpokládejte, že když snímáte video, v záběru se automaticky objeví pohyb. Chcete-li zachovat divákův zájem při filmování statických objektů, vytvořte pohyb nakloněním nebo sledováním objektu. Můžete dokonce kombinovat naklánění a sledování objektu a vytvořit tak zajímavý efekt rotačního pohybu.
  • Ve vysoce kontrastních scénách hrozí nebezpečí, že jasná světla budou blednout a tmavé stíny se promění na černou. Použijte možnost fotografování s vysokým dynamickým rozsahem (HDR) od společnosti Canon pro vyváženější celkovou expozici, která rozprostře světla a zvýrazňuje stíny. Dalším dobrým trikem je použití kruhového polarizačního filtru. To může snížit nežádoucí odrazy a vylepšit barvy, zatímco redukce přenosu světla přes filtr umožňuje použití nižších clonových čísel a eliminuje potřebu příliš vysokých rychlostí závěrky.
  • A na závěr, neomezujte se jen na záběry mluvících hlav. Stejně jako každý jiný film by i dobrý dokument měl mít tempo a rytmus. Změňte svou pozici a natáčejte z různých úhlů nebo využijte digitální stabilizaci obrazu videa od společnosti Canon a minimalizujte otřesy fotoaparátu při záběrech z ruky. To vám dodá svobodu pohybu při snímání, místo toho, abyste stáli jako přikovaní na jednom místě. A natáčením to nekončí – kreativní úpravy a způsob, jakým stříháte snímky, mohou dodat další vrstvu dramatu a zájmu.

Dva čínští rybáři, kteří chytají s pomocí kormoránů, na dlouhých člunech s lucernami.

Chcete-li vidět Joelovy tipy k videím v akci, podívejte se na tento příběh* o fotografování rybářů za slabého osvětlení. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 5D Mark IV s objektivem Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM při nastavení 24 mm, 1/320 s, f/2,8 a ISO 3 200. © Joel Santos

Tyto tipy si zapamatujte, až příště budete chtít s fotoaparátem vyprávět poutavý příběh, a během okamžiku se stanete mistrem dokumentární tvorby.

*K dispozici pouze ve vybraných jazycích.



Autor: Matthew Richards

Související produkty

Související články

Tipy na natáčení videa v noci

Odhalte zcela nový svět kreativity s naším průvodcem pro natáčení videa v noci.

Tvorba videopříběhu

10 tipů, které vám pomohou vytvářet působivé mini filmy.

Tipy pro vylepšení vašich videí na sociální sítě

Čtyři autoři diskutují o tom, čím se vyznačuje skvělý obsah a jak vyniknout online.

Dokumentování projektu obnovy divoké přírody

Fotografka a expertka na obnovu divoké přírody s námi sdílí své zkušenosti s pomocí při obnově a vrácení života do místní krajiny.