Španělská influencerka a fotografka Diana Millosová začala s cestováním, když se chtěla účastnit hudebních festivalů a koncertů. Probudila se v ní láska k dobrodružství, která se rychle rozvinula v kariéru profesionální cestovatelské fotografky a bloggerky na plný úvazek, která má více než 140 tisíc sledujících na Instagramu.
Diana, jejíž nejnovější projekty zahrnují výlety na Kubu a napříč Španělskem, se zde podělí o svých 10 nejlepších tipů pro fotografování na cestách, které vám pomohou vyfotografovat úchvatné snímky při zkoumání nových míst.
FOTOGRAFOVÁNÍ NA CESTÁCH
10 nejlepších tipů a triků pro fotografování na cestách
10 tipů pro fotografování na cestách
- Zjistěte si něco o své destinaci
- Sbalte si s sebou speciální fotoaparát, který není příliš těžký
- Vyberte si objektivy podle svých potřeb
- Vstávejte hodně brzy
- Během dne se vracejte na oblíbená místa
- Používejte aplikaci Canon Camera Connect
- Kromě fotografování i natáčejte videa
- Hledejte zajímavé úhly pro pořizování fotografií
- Odhalte více díky širokoúhlým objektivům a makru
- Experimentujte za slabého osvětlení a v noci
Tip 1: Zjistěte si něco o své destinaci
„Při fotografování na cestách považuji plánování dopředu za naprosto zásadní,“ říká Diana. „Jakmile vím, kam pojedu, začnu zkoumat zajímavá místa online, třeba na sociálních sítích, blozích a Pinterestu.
„Hledám místa, která mě inspirují, abych měla dobrou představu o tom, kam chci jet a jak se tam dostanu. Takhle získám rámec pro plánování svých fotografií. Nicméně jakmile dorazím na místo, hledám různé úhly a perspektivy, které jsem neviděla online, abych mohla být kreativní a pokusit se vnést do svých snímků něco originálního a jedinečného.“
Tip 2: Sbalte si s sebou speciální fotoaparát, který není příliš těžký
„Fotoaparát Canon EOS R10 jsem si strašně oblíbila,“ vysvětluje Diana nadšeně. „Je prostě ideální pro fotografování na cestách a celodenní fotografování, protože je tak malý a lehký. Snadno se vejde do brašny na fotoaparát velikosti kabelky, a to i s dalším objektivem nebo dvěma, a přesto je výkonný a kvalita obrazu je bezvadná. Také se mi líbí možnost zobrazit v elektronickém hledáčku náhled jasu, kontrastu a barev, takže vím, jak fotografie vyjde.“
Pokud s fotografováním začínáte a hledáte spolehlivý fotoaparát pro začínající fotografy, je fotoaparát se systémem EOS R ideální. Dokonale s ním zachytíte vzpomínky vašeho příštího dobrodružství. Canon EOS R100 je dostatečně malý na to, abyste jej mohli vložit do tašky, a přitom pořizuje vysoce kvalitní fotografie i videa přímo v akci.
Pokud dáváte přednost plnoformátovému fotoaparátu, který poskytuje vynikající kvalitu obrazu i při extrémně slabém osvětlení, a možnosti mělčí hloubky ostrosti při použití stejné ohniskové vzdálenosti, je kompaktní a lehký fotoaparát Canon EOS RP skvělým společníkem na cesty.
Pro ty, kdo mají raději kompaktní fotoaparáty, je tu fotoaparát PowerShot G7 X Mark III s pevným objektivem, výkonným rozsahem zoomu, možností natáčet videa ve 4K a skvělými fotografiemi s rozlišením 20,1 MP.
Tip 3: Vyberte si objektivy podle svých potřeb
„Pokud fotografuji od svítání do soumraku, nechci nosit těžkou brašnu s výbavou, takže se snažím udržet počet dalších objektivů na minimu,“ říká Diana.
Mezi objektivy pro fotoaparát Canon EOS R10 vhodné pro cestování patří objektiv RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM, který má obzvláště kompaktní zasouvací provedení a váží pouhých 130 g. Objektiv RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM se okamžitě přizpůsobí téměř každému scénáři fotografování, aniž by byl nutný další objektiv.
Na fotoaparátech se systémem EOS R společnosti Canon je skvělé, že můžete používat plnoformátové objektivy na těle se snímačem APS-C a naopak. Například objektiv Canon RF 35mm F1.8 IS MACRO IS STM poskytuje stejné zorné pole na fotoaparátu EOS R10 jako při použití 56mm objektivu na plnoformátovém fotoaparátu, jako je například EOS RP. Obdobně platí, že pokud byste chtěli využít jejich velikosti a přenosnosti, můžete s fotoaparátem EOS RP spárovat objektivy Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM a RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM, ale snímek bude oříznutý.
Objektiv Canon RF 50mm F1.8 STM je další skvělou volbou při cestování s fotoaparátem EOS R10 nebo EOS RP. Mezi nejlepší volby variant se zoomem patří lehké teleobjektivy Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM a RF 100-400mm F5.6-8 IS USM, které jsou na objektiv s tak velkým dosahem velmi kompaktní.
Tip 4: Vstávejte hodně brzy
„Turisticky oblíbená místa jsou rušná, dokonce už od božího rána,“ říká Diana. „Vstávám opravdu brzy, abych tam byla dříve než všechny ty davy a mohla jsem zachytit scény bez lidí, nebo někdy třeba jen s jedním kolemjdoucím, který snímek ozvláštní. Odměnou vám bude také krásné osvětlení při východu slunce, což je můj absolutně nejoblíbenější čas k fotografování.“
Často se to označuje jako „zlatá hodina“: během hodiny po východu a hodiny před západem je slunce nízko na obloze a pokrývá všechno zlatavou září, která může cestovatelským fotografiím propůjčit skutečné kouzlo. Diana vždy fotografuje do souborů RAW, aby mohla jemně vyladit vyvážení bílé a expozici a vylepšit tak podání barev, světla a stíny. Své snímky upravuje v softwaru pro zpracování obrazu, jako je Digital Photo Professional společnosti Canon.
Tip 5: Během dne se vracejte na oblíbená místa
„I když ráda fotografuji při východu slunce, myslím, že je důležité znovu navštívit skvělá místa v jiných denních dobách,“ radí Diana. „I rušné scény mohou zajistit skvělé cestovatelské fotografie, které zachycují kulturu a atmosféru místa. Oblasti stínů a světla a způsob, jakým slunce osvětluje scénu, se v průběhu dne zásadně mění.“
Nezapomeňte, že slunce se pohybuje po obloze, takže pokud například pamětihodnosti a budovy, které chcete fotografovat, jsou ráno ve stínu, může být vhodné se vrátit odpoledne, až se světlo změní.
Tip 6: Používejte aplikaci Canon Camera Connect
„Mojí oblíbenou technikou fotografování na cestách je hledat ve scénách symetrii s čistými, úhlednými liniemi, které vytvářejí výrazné tvary,“ vysvětluje Diana. „Také do snímku ráda zahrnuji i sebe, takže vždy nosím stativ, na který fotoaparát postavím, než vkročím do záběru.“
Aplikace Canon Camera Connect umožňuje ovládat fotoaparát z telefonu a provádět jakékoli úpravy dálkově. Můžete také zobrazit náhled snímku a upravit automatické zaostřování, když jste v záběru.
Tip 7: Kromě fotografování i natáčejte videa
„Na sociálních médiích se stále více a více objevují videa, takže stejně jako snímání fotografií je pro mě důležité i natáčet videa,“ říká Diana. „Mám tendenci zaznamenávat mnoho krátkých klipů z různých míst a pak je upravuji najednou, abych vytvořila video, které vystihne celkovou náladu místa. Pro video vždy používám maximální kvalitu nastavení, jakou fotoaparátu nabízí, takže mám při úpravách největší volnost.“
K tomu se výborně hodí fotoaparát Canon EOS R10. Nabízí možnosti rozlišení 4K 60p, 4K 30p s převzorkováním na 6K a vysoce kvalitní rozlišení Full HD při rychlosti až 120p, které Diana miluje při tvorbě sekvencí zpomaleného pohybu.
Kamera Canon PowerShot V10 je univerzálním kapesním řešením pro vaši příští cestu, pokud chcete své odběratele a sledující informovat o svých cestách. S touto kamerou můžete natáčet vlogy a vytvářet videa v rozlišení 4K UHD na cestách. Nabízí možnost přidávat kreativní filtry a efekty pro jemnou pleť.
Tip 8: Hledejte zajímavé úhly pro pořizování fotografií
„Při fotografování proslulých pamětihodností a míst může být obtížné dosáhnout toho, aby vaše snímky nějak vynikly. Vždy hledám neobvyklé úhly, které nabízejí jinou perspektivu,“ říká Diana. „Fotografování z podhledu v blízkosti země nebo z nadhledu může být obrovskou výhodou a s otočným displejem vám půjde snadno. Abych získala ještě větší výšku, umístím fotoaparát na stativ a použiji jej jako teleskop, takže ho můžu držet vysoko nad hlavou a stále si prohlížet snímek na zadní obrazovce. To se hodí, když potřebujete fotografovat přes hlavy lidí v davu, nebo dokonce přes ploty a zdi.“
Tip 9: Odhalte více díky širokoúhlým objektivům a makru
„Snímky z cest pokrývají vše od divokých krajin po grandiózní architektonické interiéry budov. Při fotografování obou typů snímků ráda používám širokoúhlé objektivy,“ říká Diana.
Pokud chcete fotografovat široké záběry, zachytit energii ulic, které prozkoumáváte, a zároveň mít lehkou brašnu, pak je tenké „pancake“ provedení objektivu Canon RF 28mm F2.8 STM ideální volbou. Vysoká světelnost f/2,8 vás přenese ze dne do noci a pomůže vašim objektům vyniknout.
Objektiv Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM vám poskytne mimořádně široké pozorovací úhly a lze jej použít s fotoaparátem Canon EOS R10 s adaptérem Canon EF-EOS R. Pro plnoformátový fotoaparát EOS RP nebo EOS R6 je objektiv Canon RF 16mm F2.8 STM jako stvořený. Vyznačuje se vysokou světelností f/2,8, která umožňuje použít rychlé rychlosti závěrky i za slabého osvětlení. Tento objektiv má také minimální zaostřovací vzdálenost pouhých 13 cm, což vám umožní dostat se blízko k fotografovaným objektům, maximálně vystihnout každý krásný detail a přitom stále zvládnout zakomponovat do záběru více prvků.
Makroobjektiv jako je Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM je také ideální pro zachycení detailů a poskytuje vyšší zvětšení než standardní objektiv, takže oživí i ty nejmenší prvky. Tento objektiv disponuje vysokou světelností, která umožňuje pořizovat dokonale exponované snímky, a stabilizátorem obrazu s rozsahem 5 EV, který při fotografování z ruky udrží vše ostré.
Tip 10: Experimentujte za slabého osvětlení a v noci
„Těsně po západu slunce nebo před jeho východem brzy ráno se můžete těšit na takzvanou „modrou hodinu“. Miluji ty skvělé studené barvy, které světlo vytváří, a hlubokou modř oblohy,“ říká Diana. „Pohledy na městskou krajinu vypadají úplně jinak. Máte tedy další způsob, jak vytvořit jedinečné snímky. Dokonce i pozdě v noci najdete jasně osvětlené scény, které je možné vyfotografovat. Nejdůležitější je si to všechno pořádně užít a bavit se.“
Hledáte inspiraci na další cestu? Podívejte se na tahle skrytá místa.
Autor: Matthew Richards