Ať už se snažíte zmrazit v čase objekt před dynamickým pozadím, nebo si přejete dodat pomalejším objektům na snímku pocit pohybu, technika sledování pohybujícího se objektu vám umožní snímkům dodat pohyb a dramatický nádech.
Technikou sledování pohybujícího se objektu můžete pomocí jakéhokoli fotoaparátu dodat svým fotografiím nový prvek. A fotografovat nemusíte pouze objekty, které se pohybují rychle. Touto technikou dodáte nádech pohybu i relativně pomalým objektům, protože právě rozmazání pohybu vytvoří iluzi rychlosti, která může objektu ve skutečnosti chybět.
ZÁKLADNÍ RADY PRO FOTOGRAFY
Tipy a techniky pro lepší sledování při fotografování
1. Co znamená technika sledování pohybujícího se objektu?
Sledování pohybujícího se objektu je technika, díky které svým akčním snímkem zprostředkujete pocit pohybu. Pokud k vyfocení akčního snímku využijete vysokou rychlost závěrky, snímku může chybět určitá dramatičnost, kterou obsahovala reálná situace, protože vámi vyfocený objekt bude připomínat sochu. Pokud ale využijete nižší rychlost závěrky v kombinaci s pohybem (nebo sledováním) stejnou rychlostí, kterou se pohybuje váš objekt, můžete docílit ostrého snímku objektu, zatímco pozadí a veškeré statické objekty kolem budou hezky rozmazané.
Sledování objektu snímku nedodá pouze pocit rychlosti, ale pohybující se objekt bude díky němu ostřejší, takže se na něj divák bude lépe soustředit, a navíc taky může zamaskovat neatraktivní pozadí. Ať už chcete pořizovat jakékoli snímky, umět ovládat techniku sledování pohybujícího se objektu se rozhodně hodí. Tajemstvím k pořízení dokonalého snímku za pomoci této techniky je cvik. Sledování pohybujícího se objektu vyžaduje dobrou práci s fotoaparátem, takže je nutné disponovat nenahraditelnými zkušenostmi.
Skvělou příležitostí ke cvičení techniky sledování pohybujícího se objektu jsou závodní sporty. Ty vám umožní si tuto techniku nespočetněkrát vyzkoušet, ať už snímáte běžce, koně, motorky, nebo auta, protože se kolem vás na závodním okruhu mihnou hned několikrát. V domácím prostředí si můžete vyzkoušet zachycení pohybujícího se objektu například na dětech nebo domácích mazlíčcích, zatímco si hrají na zahradě.
2. Nastavení fotografování pohybujícího se objektu
Nastavte režim Priorita závěrky (Tv) nebo Ruční (M) a vyberte rychlost závěrky.
Ta závisí na řadě faktorů: jak rychle se sledovaný objekt pohybuje, jaká je mezi ním a vámi vzdálenost, jaký objektiv používáte a jak velkého efektu rozostření chcete dosáhnout. Začněte s rychlostí závěrky například 1/60 s a postupně ji s narůstající jistotou snižujte. Pro větší efekt rozmazání zkuste nastavit rychlost závěrky na hodnotu 1/30 s nebo pomalejší, pro menší rozmazání pak zkuste například hodnotu 1/125 s. Nezapomeňte vypnout stabilizátor, pokud nefotografujete pomocí objektivu s funkcí Režim 2 IS – pokud ano, použijte ten. V tomto režimu systém stabilizace obrazu koriguje vertikální chvění, ale nikoli horizontální pohyb fotoaparátu, se kterým sledujete objekt.
Některé objekty budou vyžadovat vyšší rychlost závěrky, aby se z nich na fotografii nestala jen šmouha. Například na závodní auto bude pravděpodobně potřeba vyšší rychlost závěrky než na cyklistu. Pokud se objekt pohybuje rychle a vy budete ve sledování objektu fotoaparátem úspěšní, můžete rozmazání zaznamenat i za použití rychlosti závěrky 1/200 nebo 1/400 s.
Pokud fotografujete v režimu Ruční, musíte také nastavit clonu tak, abyste dosáhli správné expozice. V režimu Priorita závěrky (TV) se o tento aspekt fotoaparát postará za vás.
Nastavte režim snímání na hodnotu souvislé (kontinuální) snímání. Zvýšíte tak pravděpodobnost zachycení důležitého okamžiku a také minimalizujete rozhýbání fotoaparátu v důsledku stisknutí tlačítka spouště.
3. Plánování a zaostřování na fotografie během sledování
Pozadí by mělo být rozmazané, aby se do popředí nedostaly žádné jeho detaily. Celkové zabarvení však bude tvořit důležitou součást snímku, protože do něj bude fotografovaný objekt zasazen. Pokud máte možnost, vyhledejte pozadí, které bude s vaším objektem kontrastovat tak, aby objekt co nejvíce vyniknul a aby pozadí vypadalo dobře, i když je zaznamenáno jen jako rozmazané pruhy. Několik cvičných snímků bez samotného objektu odhalí, jestli má vámi vybrané pozadí ten správný potenciál. Vodorovné linie, jako jsou ploty nebo okraje silnice, dodají snímku strukturu a ještě umocní pocit rychlosti. Pokud fotografujete za slabého osvětlení, rozmazaná světla v pozadí pak mohou dodat snímku na dramatičnosti.
Abyste předešli přeostření fotoaparátu během sledování objektu, použijte ke sledování režim inteligentního průběžného zaostřování AI Servo AF – v závislosti na vzdálenosti od objektu budete muset sami vyzkoušet, zdali vám lepší výsledky poskytne automatické zaostření bodu AF nebo zaostření zóny AF.
4. Zlepšete se v technice sledování pohybujícího se objektu
- Postavte se čelem k vybranému pozadí a pro dobrou stabilitu rozkročte nohy na šířku ramen. Během sledování objektu by se měla pohybovat pouze horní polovina těla – ve směru pohybujícího se objektu se tedy otáčejte v pase.
- Pokud využíváte kontinuální snímání, stiskněte tlačítko spouště ještě předtím, než objekt dosáhne bodu, kde jej chcete zachytit, a ve snímání pokračujte i poté, co objekt tento bod mine.
- Plynulým pohybem sledujte svůj objekt – a to nejen ve chvíli, kdy stisknete spoušť. Sledujte objekt před stiskem i po stisku spouště, snažte se udržet fotoaparát i sebe co nejvíce v klidu a minimalizujte svislé pohyby a náklony. Možná dojdete k závěru, že toho lze dosáhnout snáze při použitíhledáčku (pokud je jím fotoaparát vybaven) než při fotografování přes displej LCD.
Sledování pohybujících se objektů vyžaduje cvik, nenechte se proto odradit, pokud se vaše první snímky nepodaří. Nejsnáze si tuto techniku osvojíte tak, že budete pořizovat velké množství fotografií a zjistíte, proč některé dopadly lépe než ostatní. Je to například nesprávným nastavením rychlosti závěrky, nebo je objekt příliš rozmazaný? Získané znalosti pak využijte při pořizovaní další sady fotografií.
Pokud je objekt dokonale zaostřený a pozadí je hedvábně jemně rozmazané, můžete být spokojeni. Sledování pohybujícího se objektu je ale skvělá zábava a je pravděpodobné, že si to budete chtít vyzkoušet znovu!
Jakmile techniku sledování pohybujícího se objektu zvládnete za denního světla, můžete kreativitu přenést do nočního prostředí a vnést do svých snímků světelné linky.
Autor: Marcus Hawkins
Související produkty
-
Kompaktní digitální fotoaparáty
PowerShot SX740 HS
Pomocí kompaktního fotoaparátu kapesních rozměrů s 40× optickým zoomem a rozlišením 4K Ultra High Definition zachytíte každý detail. -
Kompaktní digitální fotoaparáty
PowerShot G7 X Mark III
S fotoaparátem, pyšnícím se možnostmi připojení, zachytíte dokonalá videa a fotografie, které si vaši fanoušci zamilují. -
Bezzrcadlové fotoaparáty
EOS R7
Prozkoumejte divokou přírodu s fotoaparátem, který nabízí senzační rychlost a kvalitu obrazu v přenosném těle se snímačem APS-C navrženém pro budoucnost. -
Objektivy RF-S
RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM
Objektiv řady EOS R se zoomem pro fotoaparáty se snímačem APS-C, který pokrývá rozsah od širokoúhlého záběru po teleobjektiv, je ideální pro cestování, fotografování divoké zvěře, sportu a životního stylu. -
Teleobjektiv se zoomem
RF 100-400mm F5.6-8 IS USM
Univerzální, kompaktní a lehký objektiv řady RF se zoomem 100–400 mm a stabilizátorem obrazu s rozsahem 5,5 EV k zachycení divoké přírody a dalších událostí bez nadbytečné zátěže. -
Objektivy typu RF
RF 24-240mm F4-6.3 IS USM
Všestranný 10× zoom pro systém EOS R nabízí vynikající flexibilitu v jediném přenosném objektivu.