Divoká krása: Pět tipů, které vylepší vaše snímky venkovních dobrodružství

Fotograf životního stylu Jake Baggaley se vydává na průzkum do ledem a sněhem pokryté švédské krajiny a objevuje, proč je fotoaparát EOS M6 Mark II nejlepším přítelem každého dobrodruha.
Dva muži s batohy při bruslení po zamrzlém jezeře.

Fotograf venkovních aktivit a životního stylu Jake Baggaley je vášnivý dobrodruh. Jakožto trailový běžec a nadšený horolezec se nechává inspirovat drsnými krajinami a dramatickou scenérií přírodního světa. „Vyrostl jsem v oblasti New Forest [na jihu Anglie] a pobyt venku jsem zbožňoval,“ říká Jake. „Odjakživa také rád experimentuji s fotoaparáty. Táta přednáší o fotografování a když jsem byl malý, měli jsme v kuchyni temnou komoru, takže tyhle zájmy se během dospívání přirozeně propojily.“

Trailový běh Jakeovi přinesl do života nové kontakty a pomohl mu zaplnit velice specifickou díru na trhu. „Nikdy jsem nezamýšlel stát se fotografem venkovních aktivit a většina mé předchozí práce se týkala společenských dokumentů, ale díky tomu jsem začal pracovat v oboru venkovních dobrodružství,“ vysvětluje. Mezi Jakeovy klienty nyní patří společnosti The North Face, Another Escape a Adidas.

Když se naskytla příležitost vydat se na lyžích a bruslích na udržitelnou výpravu s expediční společností Do The North a fotografovat zasněžené krajiny a zamrzlá jezera ve středním Švédsku, Jake díky tomu objevil svůj projekt snů. „Navštívili jsme kraj Dalarna, kde jsme bruslili, a Národní park Fulufjället, kde jsme lyžovali mimo sjezdovku,“ říká Jake a dodává: „Bylo to krásně v ústraní, kde jsem chtěl jsem zachytit rozsáhlý led a rozlehlou vzdálenou krajinu.“

Lehký fotoaparát byl klíčový, díky čemuž se z kompaktního modelu Canon EOS M6 Mark II s naklápěcí dotykovou obrazovkou o 180˚, vestavěnou funkcí Wi-Fi, videem v rozlišení 4K a snímačem APS-C 32,5MP stal ideální společník. V kombinaci s objektivem Canon EF-M 32mm f/1.4 STM dokázal nabídnout výkonné parametry v malém, přenosném těle.

Tady vám Jake názorně předvede, jak svůj fotoaparát při dobrodružství využít naplno, a vysvětlí, jak je možné zachytit dechberoucí snímky přírody bez nutnosti dalekého cestování.

1. Buďte kreativní bez ohledu na počasí

Muž ve žluté bundě při bruslení po zamrzlém jezeře. Na ledu se odráží bílý kostel v pozadí.

Experimentování s odrazy může zajistit velmi zajímavé výsledky.

Řada psů Husky stočených ve sněhu. V dálce je vidět horská chata pokrytá sněhem.

Venkovní fotografování v zimě může být obtížné, protože sníh má vysoký jas, ale může pomoci vytvořit zajímavé kompozice a zajistit, že váš objekt vynikne.

„Pobyt na horách je způsob, jak pocítit spojení s prostředím,“ vysvětluje Jake. „Díky přírodě cítím nadšení pro venkovní fotografování. Když běhám venku, vždy si říkám: „Kde by bylo dobré místo pro fotografování?“ Prozkoumávání venkovního prostředí v zimě vám může nabídnout neobvyklé příležitosti vyžadující kreativitu,“ říká. „Hrajte si s úhly, světlem a čelovkami a zajistěte pochmurnému prostředí strhující vzhled.“

Ztemnělá skandinávská zima si pro nás připravila náročné světelné situace, díky kterým Jake mohl vyzkoušet schopnosti fotografování za slabého osvětlení díky citlivosti ISO s rozsahem až 25 600. „Ohromilo mě, jak si fotoaparát Canon EOS M6 Mark II poradil se slabým osvětlením a jak vysoká světelnost objektivu Canon EF-M 32mm f/1.4 STM usnadnila fotografování po setmění. Ve Švédsku denní světlo nevydrží dlouho, takže jsme neměli příliš času na zdlouhavé štelování. Byl to případ, kdy jsme pořizovali snímky za pochodu.“

Jake doporučuje v jasných sněžných prostředích přepnout na ruční režim, abyste nepřišli o žádné detaily. „Měřič fotoaparátu se snaží všechno ztmavit, protože z každého úhlu zachycuje bílou. Je lepší fotografovat v ručním režimu, protože tak budete mít plnou kontrolu nad jasem a sníh nebude působit tak přehnaně.

A co třeba zkusit fotografovat siluety? „Na sněhu je krásné to, že můžete získat jasné siluety stromů,“ říká. „Stíny na sněhu vám poskytnou různé odstíny bílé, což je skvělé pro experimentování.“

2. Zefektivněte svou sadu

Žena s oranžovým batohem při túře zasněženou krajinou.

Model EOS M6 Mark II byl pro Jakeův snímek dokonalý – je totiž lehký a kompaktní, a tak Jake mohl ke scéně během výletu získat snadný přístup.

Při dobrodružstvích musí být fotoaparát snadno dostupný a musí rychle reagovat, jinak byste mohli promeškat spontánní okamžiky. Fotoaparát Canon EOS M6 Mark II váží pouhých 408 g a dokáže fotografovat rychlostí až 14 sn./s.

„Fotoaparát Canon EOS M6 Mark II na mě zapůsobil tím, jak je malý a lehký,“ tvrdí Jake. „Máme za sebou vyčerpávající lyžování mimo sjezdovku a bruslení po zamrzlých jezerech. Pokud bychom měli hodně objemného a těžkého vybavení, proces by byl pomalejší, ale jelikož jsme fotografovali akci, rychlá snímková frekvence fotoaparátu Canon EOS M6 Mark II byla ideální. Připnul jsem fotoaparát na přední stranu tašky, což mi při těchto extrémních podmínkách plně vyhovovalo, protože jsem nemusel zastavovat, sundávat si rukavice ani otevírat tašku.“

3. Ozvláštněte snímek osobami nebo detaily

Muž ve žluté bundě při túře ve sněhu míří k trojúhelníkové horské chatě.

Jake navrhuje do snímků zahrnout osoby, čímž zajistíte dojem většího měřítka.

Nohy dvou bruslařů, jejichž těla jsou mimo záběr. Dvojice se odráží v ledu, ve kterém jsou vidět stopy po bruslení.

Vzory a stopy po bruslení v ledu pomáhají dodat této kompozici zajímavý prvek, stejně jako odrazy bruslařů.

„Snažím se jednoduchý snímek přeměnit na něco více ohromujícího tím, že přidám lidský prvek,“ říká Jake. „Zachycením interakce osoby s krajinou získáte dojem měřítka.“

„Velice se mi líbí odrazy v ledu a stopy od bruslí. Chtěl jsem je přidat do kompozice, aby tak snímky byly zajímavější.“

Jake na fotoaparátu Canon EOS M6 Mark II použil režim kontinuálního snímání do formátu RAW rychlostí 30 sn./s, aby došlo ke zmrazení pohybu bruslařů přijíždějících do záběru. „Neměli jsme na snímání moc času, ale scéna byla opravdu pěkná, a proto jsem použil režim kontinuálního snímání rychlostí 30 sn./s, abych zajistil, že bruslařovo tělo bude přesně tam, kde chci. To bylo velice užitečné – a také jsem se mohl plně spolehnout na automatické zaostřování.“

4. Zvolte si všestranný objektiv

Tři bruslaři s batohy jedou po rozsáhlém zamrzlém jezeře. V dálce jsou vidět vrcholy hor pokryté sněhem.

Ostrý objektiv Canon EF-M 32mm f/1.4 STM Jakeovi umožnil snímat širokou krajinu a zároveň zachovat podrobné detaily a vyhnout se zkreslení.

U skvělých dobrodružných fotografií nejvíce záleží na detailech a čistotě. Mimořádně ostrý objektiv Canon EF-M 32mm f/1.4 STM má standardní ohniskovou vzdálenost ekvivalentní pro 50mm film a dramatický rozsah hor dokáže zachytit stejně dobře jako spletité detaily bruslařů, pohorek a kol. Ať už vám tedy vaše dobrodružství přinese do cesty cokoli, bude vám stačit jediný objektiv.

„Ohnisková vzdálenost ekvivalentní 50mm filmu byla mým nejoblíbenějším prvkem pro tyto venkovní snímky, protože mi umožnila zachytit celou krajinu s malou osobou [v záběru] bez výrazného kreslení, se kterým se někdy setkáváme,“ říká.

„Jedná se o skvělou všestrannou ohniskovou vzdálenost pro rozsáhlé snímky krajiny a podrobné detaily s mělkou hloubkou ostrosti. Můžete ji použít pro cokoli.“

5. Využijte zimní světlo ve svůj prospěch

Tři terénní lyžaři při pohybu zasněženou krajinou. Sluneční paprsky osvětlují značkovací tyč, která se nachází za nimi.

Jake navrhuje experimentování se zimním světlem, čímž zajistíte zajímavější vzhled pochmurné scény.

Fotografie muže při túře mezi jehličnany v zasněžené krajině. Pořízeno dronem. Ve sněhu za ním jsou viditelné stopy.

Zlatavé světlo, které ve Skandinávii často získáte během slunečných zimních dnů, vrhá dlouhé stíny plné atmosféry.

Ať jste kdekoli – v lesích, nebo na vrcholcích útesů – kouzlo zimního východu slunce vždy zajistí výjimečné fotografie. A existuje také dobrý důvod, proč si fotografové dobrodružství, jako je právě Jake, tuto podívanou tak oblíbili. „Na zimním východu slunce mám nejradši, že k němu dochází okolo 9 nebo 10 hodin, a ne ve 3 nebo 4 ráno. Takže si můžete dovolit si trochu přispat, a stejně pak vyfotografovat zimní východ slunce. Během slunných zimních dnů je slunce často pořád nízko, takže získáte intenzivní měkké světlo s dlouhými a hlubokými stíny,“ říká.

Zahrnout působivé zlatavé světlo do videí vašich dobrodružství s rozlišením 4K není s fotoaparátem Canon EOS M6 Mark II žádný problém, a Jake zjistil, že své záznamy může upravovat a prolínat s videem v rozlišení 4K ze svého plnoformátového fotoaparátu Canon EOS R. „Záznamy z fotoaparátu Canon EOS M6 Mark II byly kvalitou srovnatelné s těmi z fotoaparátu Canon EOS R. Mohl jsem je použít společně a výsledek byl mimořádně čistý.“

Autor: Lorna Dockerillová

Související produkty

Související články

Tipy pro fotografování v extrémních povětrnostních podmínkách

Zde uvádíme naše nejlepší tipy a triky pro zvládnutí fotografování v extrémním počasí, od ochrany výbavy až po péči o sebe sama.

Okouzlující fotografie krajin

Fotografka krajin a influencerka Ása Steinarsová vám poradí, jak pořídit dokonalou „selfie s krajinou na pozadí“.

Fotografování outdoorových dobrodružství

Fotografka Anna Blackwellová je na výpravě s fotoaparátem Canon EOS R6 v divočině Dartmooru.

Jak pořizovat lepší zimní fotografie

Využijte toto nádherné období na maximum s fotografem Vladimirem Medvedevem.