Průvodce výběrem objektivu pro začátečníky

Přemýšlíte o pořízení nového objektivu? Zde je vše, co potřebujete vědět, abyste našli ten nejlepší objektiv – od informací, které objektivy jsou kompatibilních s vaším fotoaparátem, až po funkce, které je třeba hledat.
Tři objektivy Canon RF – RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, RF 50mm F1.8 STM a RF 85mm F2 MACRO IS STM – na dřevěném povrchu s oranžovou stěnou v pozadí.

Hledáte nový objektiv? Možná přecházíte z kompaktního fotoaparátu na fotoaparát s vyměnitelným objektivem nebo je vaším cílem například rozšíření potenciálu fotografování za hranice možností setového objektivu. Zde je vše, co potřebujete vědět, abyste našli ideální objektiv.

Název objektivu Canon obsahuje všechny jeho klíčové informace. Podívejte se například na objektiv Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM:

  • RF = typ objektivu odpovídající různým typům bajonetu pro uchycení objektivu na fotoaparátech Canon.
  • 100mm = ohnisková vzdálenost objektivu.
  • F2.8 = světelnost.
  • L znamená, že tento objektiv je jedním z „profesionální“ řady L objektivů Canon (s vyšší kvalitou).
  • MACRO = zahrnuje schopnost pořizovat snímky při makro zvětšení.
  • IS = objektiv je vybaven vestavěným optickým stabilizátorem obrazu, který omezuje rozmazání způsobené rozhýbáním fotoaparátu.
  • USM = technologie Ultra Sonic Motor, rychlý a tichý zaostřovací motorek.
  • Specializované objektivy mohou mít ve svých názvech jiné prvky týkající se designu nebo zabudovaných technologií, jako je Fisheye (rybí oko), DS (Defocus Smoothing – vyhlazení rozostření) nebo DO (Difractive Optics – difrakční optika).
  • Některé objektivy mají v názvu také II nebo III. To označuje generaci modelu, nikoli vlastnosti objektivu. Například objektiv EF 75-300mm f/4-5.6 III USM je třetí verzí tohoto objektivu se zoomem EF s rozsahem ohniskové vzdálenosti 75–300 mm, rozsahem clony f/4 až f/5,6 a motorem USM.

Řada objektivů Canon RF umístěná na šedobílém pozadí.

Rozsáhlá řada objektivů RF společnosti Canon nabízí prvky vhodné pro každý žánr a požadavky na fotografování, od širokoúhlých objektivů pro zachycení celé scény až po teleobjektivy na fotografování vzdálených objektů.

Kompatibilita s bajonety pro uchycení objektivu a fotoaparátem

Před nákupem jakéhokoli objektivu je důležité zkontrolovat, zda je kompatibilní s vaším fotoaparátem. Každý fotoaparát Canon EOS používá jeden ze čtyř různých bajonetů pro uchycení objektivu. Každý typ objektivu je navržen tak, aby byl vhodný pro konkrétní bajonet pro uchycení objektivu:

  • Objektivy typu RF a RF-S jsou určeny k použití s bezzrcadlovými fotoaparáty se systémem EOS R – viz níže.
  • Objektivy typu EF, TS-E (nakláněcí a posuvné) a MP-E (makro) jsou určeny pro bajonet EF na digitálních zrcadlovkách Canon EOS. Můžete je také použít ve spojení s fotoaparáty se systémem EOS R pomocí upevňovacího adaptéru EF-EOS R.
  • Objektivy typů EF-S jsou určeny pro digitální zrcadlovky se snímačem APS-C. Nelze je použít s plnoformátovými digitálními zrcadlovkami, ale můžete je použít s fotoaparáty se systémem EOS R (plnoformátovými nebo se snímačem APS-C) s adaptérem bajonetu.
  • Objektivy typů EF-M jsou určeny pro bezzrcadlové fotoaparáty EOS M a nelze je používat s žádným jiným typem fotoaparátu.

Všechny fotoaparáty se systémem EOS R mají identický bajonet RF, což znamená, že každý fotoaparát z této řady lze spárovat s libovolným objektivem RF nebo RF-S. Objektivy RF-S jsou určeny pro fotoaparáty se snímačem APS-C, ale lze je také použít s plnoformátovým fotoaparátem se systémem EOS R, i když fotoaparát automaticky ořízne oblast snímku tak, aby odpovídala menšímu pokrytí snímače APS-C daného objektivu.

Na fotoaparátu se systémem APS-C EOS R, jako je EOS R7, EOS R10 nebo EOS R50, lze také použít plnoformátový objektiv RF (nebo objektiv EF s adaptérem). Snímače APS-C jsou však menší než plnoformátové snímače, což znamená, že snímač nevyužije celé zorné pole objektivu. Místo toho snímek ořízne na menší aktivní oblast snímače. U fotoaparátů Canon je tzv. „crop faktor“ 1,6×. Ten má vliv na přiblížení ve snímku, 50mm objektiv má tak stejné zorné pole jako 80mm objektiv plnoformátového fotoaparátu (50 × 1,6 = 80), 100mm objektivu zorné pole jako u 160mm objektivu a tak podobně.

Chcete-li vypočítat efektivní ohniskovou vzdálenost objektivu fotoaparátu se snímačem APS-C, stačí ohniskovou vzdálenost objektivu vynásobit 1,6x Nebo pokud si chcete zjednodušit práci s objektivem se zoomem s proměnlivou ohniskovou vzdáleností, bezplatná aplikace Canon Photo Companion nabízí kalkulačku efektivní ohniskové vzdálenosti.

Osoba drží fotoaparát Canon s objektivem Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM u obličeje.

Název objektivu Canon, v tomto případě RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM, vám sdělí všechny klíčové podrobnosti, jako typ kompatibilního bajonetu, ohnisková vzdálenost a světelnost.

Uživatel se chystá připevnit objektiv k bajonetu RF fotoaparátu Canon EOS R7.

Objektivy typu RF a RF-S jsou určeny na použití s fotoaparáty Canon se systémem EOS R. V porovnání s bajonetem EF umožňuje bajonet RF mnohem rychlejší komunikaci mezi fotoaparátem a objektivem, mnohem větší šířku pásma pro přenos dat a podporuje nejnovější technologie zaostřování, stabilizace obrazu a optiky.

Co je to ohnisková vzdálenost?

Ohnisková vzdálenost objektivu je doslova vzdálenost mezi jeho optickým středem a snímačem fotoaparátu. Obvykle je tento popis uveden na objektivu. Jedná-li se o objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností, bude to jednotlivé číslo, například 24 mm nebo 135 mm. Jedná-li se o objektiv se zoomem (s proměnlivou ohniskovou vzdáleností), bude to rozsah, například 15–35 mm nebo 24–70 mm.

Ohnisková vzdálenost objektivu určuje jeho zorné pole a objektivy lze rozdělit do tří širokých kategorií: širokoúhlý objektiv, standardní objektiv a teleobjektiv.

  • Širokoúhlé objektivy – objektivy do ohniska okolo 35 mm – zaberou více fotografované scény, takže jsou ideální na fotografování krajiny. Objektivy s ohniskovou vzdáleností nižší než přibližně 24 mm (ekvivalent pro celý záběr) se někdy označují jako „ultraširokoúhlé“.
  • Standardní objektivy mají obvykle ohniskovou vzdálenost přibližně 50 mm. Říká se, že mají „přirozenou“ perspektivu, která přibližně odpovídá pohledu lidského oka, a díky tomu jsou skvělými víceúčelovými objektivy pro fotografování na cestáchportrétní fotografie.
  • Teleobjektiv je objektiv s ohniskovou vzdáleností kolem 85 mm a více. Najdete zde objektivy do 600 mm, 800 mm nebo dokonce 1 200 mm. Objektivy s ohniskovou vzdáleností nad 300 mm se někdy nazývají „super teleobjektivy“ a obvykle se používají v žánrech, jako je divoká přírodasport nebo akční fotografie, kde fotografové obvykle potřebují snímat objekty ze vzdálenosti nebo si vybrat malou část scény.

Některé objektivy se zoomem pokrývají více než jednu z těchto kategorií, přičemž pro některé z nich platí aspekty od širokoúhlého objektivu až po teleobjektiv – například 24–240 mm.

Je lepší mít objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností, nebo objektiv se zoomem? Objektivy se zoomem nabízejí větší všestrannost, takže nemusíte v brašně nosit mnoho objektivů, abyste se mohli připravit na různé situace při fotografování. Objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností však mají obvykle lepší optickou kvalitu a jsou často k dispozici se širšími clonami – viz níže.

Muž směruje fotoaparát Canon s objektivem Canon RF 50mm F1.8 STM na modelku v oblečení s červenou, žlutou a modrou barvou.

Objektiv s vysokou světelností, jako je Canon RF 50mm F1.8 STM, propouští více světla do snímače fotoaparátu, což vám umožní fotografovat při vyšších rychlostech závěrky a pořizovat ostré snímky pohybujících se objektů.

Portrétní fotografie pořízená se clonou f/1,8 zobrazující dokonale zaostřenou modelku ve žlutém svetru s rozostřenými stromy v pozadí.

Nízká clona také vytváří krásné rozmazané pozadí, díky čemuž jsou tyto objektivy ideální na fotografování portrétů. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R6 s objektivem Canon RF 50mm F1.8 STM a nastavením 1/2,500 s, f/1,8 a ISO 100.

Něco málo o cloně

Jednoduše řečeno, clona objektivu je regulovatelný otvor propouštějící světlo. Velikost clony je vyjádřena clonovým číslem v podobě f/2,8, f/4 atd. Lomítko není vždy zahrnuto v názvech objektivů, ale je důležité, protože clonové číslo je ve skutečnosti zlomek:

průměr clony = ohnisková vzdálenost (f) děleno clonovým číslem

Jakmile tento princip pochopíte, uvidíte, proč menší clonové číslo znamená menší zaclonění – jedná se o jmenovatel zlomku a je u 1/4 větší než u 1/16. Čím nižší je číslo, tím vyšší je tzv. světelnost (nejmenší možná clona): f/1,4 je vysoká, f/4 je nižší a f/16 nízká.

Čím je otvor širší, tím více světla může procházet na snímač fotoaparátu, což znamená lepší výsledky zejména při slabém osvětlení. Objektiv s vysokou světelností (nízké clonové číslo = velký otvor) je v angličtině přezdíván jako "fast lens": jelikož propouští více světla, můžete použít vyšší rychlost závěrky, než byste pro stejnou expozici potřebovali s objektivem s nižší světelností.

Clona navíc také určuje hloubku ostrosti snímku – to znamená, jak velká část scény, kterou fotografujete, bude proostřená. Otevřená clona (menší clonové číslo) vytváří malou hloubku ostrosti, což například portrétům dodává atraktivní rozmazané pozadí. Zavřenější clona (větší clonové číslo) přináší větší hloubku ostrosti, ideální pro dokonalou ostrost v rámci celého záběru panoramatické krajiny. Další informace naleznete v našem komplexním průvodci clonou.

Některé objektivy se zoomem mají proměnlivou světelnost, která se liší v závislosti na poloze, ve které je zoom nastaven. Například objektiv RF 24-240mm F4-6.3 IS USM má v krajní poloze 24 mm světelnost f/4 a v krajní poloze 200 mm f/6,3.

Nejsvětelnější bývají objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností, díky čemuž jsou skvělou volbou pro fotografování za slabého osvětlení a také pro vytvoření malé hloubky ostrosti. Vzhledem k požadované optické přesnosti mohou být objektivy s velmi vysokou světelností nákladné, ale není tomu tak vždy – mezi dostupné možnosti patří oblíbený objektiv Canon RF 50mm F1.8 STM.

Když si ze zoomových objektivů zvolíte objektiv s přiměřeně vysokou světelností, jako je f/2,8, získáte vynikající rovnováhu mezi výhodami široké světelnosti a flexibilitou různých ohniskových vzdáleností.

Snímek sprintera naklánějícího se dopředu při výběhu ze startu, který je zachycen objektivem Canon RF 600mm F11 IS STM.

Objektiv RF 600mm F11 IS STM s optickou stabilizací obrazu a rozsahem až 5 EV poskytuje mimořádně ostré snímky a video i při fotografování sportovních a akčních snímků z ruky. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R s objektivem Canon RF 600mm F11 IS STM při nastavení 1/1600 s, f/11 a ISO 800.

Osoba, která drží fotoaparát Canon s objektivem Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM na venkově s vodní plochou v pozadí.

Objektiv Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM je skvělý objektiv se zoomem na vlogování a cestování – výkonný stabilizátor obrazu s rozsahem 5,5 EV usnadňuje fotografování z ruky.

Kvalita objektivu, stabilizátor obrazu a další funkce, které je třeba hledat

Všechny objektivy jsou produkty komplexního optického a mechanického inženýrství, ale některé komponenty, materiály a technologie jsou dražší než jiné. Náklady na objektiv mohou být ovlivněny mnoha faktory, jako je typ použitého skla, speciální povrchová úprava nebo procesy používané v optických prvcích ke snížení problémů, jako je zdvojení obrazu a odlesky, nebo přesné konstrukční a těsnicí materiály používané ke zvýšení odolnosti proti prachu a vlhkosti. Objektivy Canon řady L, které mají písmeno L také v názvu, jsou navrženy a vyrobeny tak, aby splňovaly náročné požadavky na výkon a odolnost profesionálních uživatelů.

Některé objektivy mají vestavěnou stabilizaci obrazu (IS), která potlačuje rozmazání obrazu způsobené rozhýbáním fotoaparátu. Tyto objektivy mají v názvu uvedeno IS. Mohou nebo nemusí mít přepínač na straně, který aktivuje stabilizaci obrazu, a samostatný přepínač na přepínání mezi různými režimy stabilizace obrazu pro různé situace snímání. Stabilizace obrazu je pro vás výhodná, pokud například fotografujete za slabého osvětlení a potřebujete použít nízkou rychlost závěrky – se stabilizací obrazu můžete vždy pořídit ostrý snímek, i když fotografujete z ruky. Stabilizace obrazu také pomáhá, pokud nemáte stativ, není praktické jej použít, nebo jste na místě, kde stativy nejsou povoleny. To by mohlo zahrnovat všechny druhy fotografování od motoristických sportů až po horolezectví. Specifikace objektivu se stabilizací obrazu (například na webové stránce společnosti Canon) budou zahrnovat, kolik výhod můžete od stabilizace obrazu očekávat, i když se tato informace bude lišit podle ohniskové vzdálenosti, rychlosti závěrky a dalších faktorů.

Chcete fotografovat hmyz, květiny nebo jiné malé objekty zblízka? Můžete to provést s různými nastaveními, ale makroobjektiv – který má ve svém názvu MACRO – pomůže s minimální zaostřovací vzdáleností a zvětšením 0,5× nebo více. Mějte na paměti, že makroobjektiv lze použít pro všechny druhy fotografování – například objektiv RF 24mm F1.8 MACRO IS STM je kompaktní a lehký širokoúhlý objektiv, který je ideální na fotografování krajiny a vlogování, stejně jako na makrofotografování.

Ruce připevňují objektiv Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM k fotoaparátu Canon EOS R5.

Objektiv Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM je světelný a lehký objektiv, ideální pro fotografování krajin i makroobjektů ze vzdálenosti až 14 cm.

Osoba vkládá fotoaparát Canon s objektivem Canon RF 28mm F2.8 STM do tašky.

Mimořádně kompaktní objektiv Canon RF 28mm F2.8 STM umožňuje snadno zasunout fotoaparát přímo do brašny a nosit jej kamkoliv, aniž by vás zatěžoval.

Hmotnost a velikost objektivu fotoaparátu

Velikost a hmotnost objektivu pro vás může být důležitá v závislosti na faktorech, jako je například počet dalších objektivů, které již máte v brašně, a na tom, co se vám pohodlně nosí. I když fotoaparáty se systémem EOS R mohou fungovat s objektivy typu EF (s upevňovacím adaptérem, který mírně zvyšuje hmotnost), stojí za to podívat se přednostně na objektivy RF – objektivy typu RF jsou obecně menší a lehčí než jejich protějšky typu EF. Poskytují také řadu technických výhod, jako je mnohem rychlejší komunikace mezi fotoaparátem a objektivem.

I mezi objektivy typu RF však můžete najít objektivy, které se zdají být velmi podobné podle specifikací, ale liší se velikostí. Například objektivy RF 24mm F1.8 MACRO IS STMRF 28mm F2.8 STM mají podobné ohniskové vzdálenosti a oba představují kvalitní „přenosné“ objektivy pro pouliční, cestovní a každodenní fotografování. Druhý zmíněný objektiv je však známý jako tzv. „pancake“ objektiv, což znamená, že je velmi kompaktní – s délkou pouhých 24,7 mm a hmotností 120 g. První z těchto zmíněných objektivů má délku 63,1 mm a hmotnost 270 g. Pokud je vaší nejvyšší prioritou velikost a hmotnost, pak je skvělou volbou 28mm objektiv. 24mm objektiv však nabízí větší světelnost a poskytuje možnost makrofotografie při 0,5násobném zvětšení. Pokud je tedy vaší prioritou větší flexibilita, pak je velikost a váha navíc pouhým kompromisem.

Na snímku pořízeném s objektivem Canon RF 14-35mm F4L IS USM protéká voda mezi kameny obrostlými mechem.

Objektiv RF 14-35mm F4L IS USM je v současnosti nejširším objektivem typu RF od společnosti Canon. Světelnost f/4 zůstává stejná v celém rozsahu zoomu, takže při změně nastavení zoomu se nemění rychlost závěrky ani citlivost ISO. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R5 s objektivem Canon RF 14-35mm F4L IS USM při nastavení 35 mm, 1,3 s, f/10 a ISO 100.

Žena ve vysoké trávě se natáčí pomocí fotoaparátu Canon EOS R7 s objektivem Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM, který drží na délku paže.

Objektiv Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM poskytuje velmi široký rozsah zoomu od širokoúhlého záběru po teleobjektiv (efektivní ohnisková vzdálenost 29–240 mm), díky čemuž je vhodný na cestování, fotografování divoké zvěře a dokonce i makrofotografování. Je také skvělý na vlogování, zejména pokud se snažíte zachytit scénu kolem sebe, a jeho stabilizace obrazu s 4,5 EV pomáhá minimalizovat rozhýbání fotoaparátu.

Výběr objektivu

Pokud s výběrem objektivu potřebujete pomoci, praktický nástroj vyhledávač objektivů Canon přizpůsobí doporučení na základě vašeho fotoaparátu, žánru, který chcete fotografovat, a na základě vlastností, na nichž vám nejvíce záleží. Máte-li v úmyslu fotografovat určitý žánr, podívejte se na naše průvodce nejlepšími objektivy pro fotografování portrétů,fotografování krajiny, akční fotografiefotografování divoké zvěře, které vám pomohou s rozhodováním.

Jste připraveni udělat další krok a posunout své fotografování ještě dále? Naše rady vám pomohou chytře si vybrat objektiv a začít pořizovat snímky, o kterých jste vždy snili.

Amy Davies and Alex Summersby

Související produkty

Související články

Nejlepší objektivy na fotografování krajiny

Všechny potřebné informace, které vám pomohou při výběru cenově dostupných objektivů s pevnou ohniskovou vzdáleností nebo objektivů se zoomem.

Nejlepší základní výbava pro portréty

Fotoaparáty a objektivy pro každý typ portrétní fotografie.

Nejlepší startovací výbava pro makro

Výběr fotoaparátů, objektivů a příslušenství pro detailní makrofotografování.

Jak začít fotografovat

Chcete přejít z chytrého telefonu na fotoaparát? Náš průvodce fotografováním pro začátečníky má vše, co pro začátek potřebujete.