Fotografování zvířat a ptáků v jejich přirozeném prostředí může být náročné, ale zároveň jde o příjemný zážitek. Ptáci jsou obzvlášť nepředvídatelní a mohou uprchnout, jakmile ucítí sebemenší pohyb – jsou však fascinujícími objekty k fotografování.
Jak tedy uspět při fotografování ptáků? Buďte trpěliví, vytrvalí a osvojte si základní porozumění ptačímu chování: to jsou velmi důležité faktory, stejně jako správná fotografická výbava na snímání těchto relativně malých, rychle se pohybujících tvorů.
Fotograf divoké přírody Aaron Sterling pozoruje a fotografuje ptáky prakticky celý život. Podělí se tu o své tipy, jak fotografovat ptáky, aniž byste je rušili, a o funkce, které je třeba hledat při výběru fotoaparátů a objektivů a které vám pomohou vydat se na cestu fotografování ptáků.
DIVOKÁ ZVÍŘATA
Nejlepší tipy a nejlepší výbava: Jak začít s fotografováním ptáků
Zjistěte, kam jít a co hledat
Dostat se na vybrané místo brzy je klíčové, říká Aaron. „Najděte si místo, kde jsou zvířata zvyklá na to, že okolo bývají lidé, aby nebyla tak plachá, jak by mohla být,“ navrhuje. „Pokud začínáte, jděte do přírodní rezervace a zvykněte si na toto prostředí.“
Fotografování ze skrýše je ideální k tomu, abyste své objekty nevyplašili. „Používám malý kamuflážní stan, který má otvory,“ pokračuje. „Jen seďte a buďte trpěliví. Čím více času strávíte venku, tím lepší získáte představu o tom, kde je dobré místo.“
Pokud nemáte přístup k přírodní rezervaci, můžete fotografovat ptáky v místním parku, nebo dokonce na zahradě. „Nainstalujte krmítko pro ptáky,“ doporučuje Aaron. „Krmítka jsou skvělá, protože přitahují různé ptáky. Dejte ke krmítku tyčku, aby vypadalo přirozeně, a ptáci na ní mohli přistát, aby to vypadalo, že jsou venku v přírodě.“ Pohrajte si s komponováním, abyste neměli krmítko v konečném záběru.
Musíte se naučit přizpůsobit se měnícímu se počasí a je důležité se seznámit se základními principy fotografování. „Naučte se vše, co můžete, o rychlosti závěrky, cloně, citlivosti ISO a o tom, co je nejvhodnější pro záběry, které hledáte,“ říká Aaron.
Musíte se také něco dozvědět o svém objektu, ale to by vás nemělo odradit. „Čím více pozorujete ptáky, tím více se zajímáte o další informace,“ říká Aaron. „Začnete rozpoznávat ptačí volání a zjistíte, že menší ptáci se často nacházejí v keřích, zatímco draví ptáci se raději usadí na vršku vysokých stromů.“
Vlastnosti fotoaparátu, které je třeba hledat při fotografování ptáků
Hmotnost a přenosnost
Pokud plánujete být po celý den venku na nohou, potřebujete výbavu, která se snadno přenáší. Fotoaparát Canon PowerShot ZOOM, kapesní monokulární fotoaparát se superzoomem, je na fotografování ptáků ideální, protože vám umožní pořizovat fotografie s rozlišením 12,1 MP a Full HD video. Jeho kompaktní tělo snižuje riziko, že se pták vyplaší a uletí, a je vybaven 3krokovým zoomem s ohniskovou vzdáleností 100 mm, 400 mm a 800 mm, takže můžete svým objektem vyplnit větší část záběru. Fotoaparát PowerShot ZOOM je také plně automatický, takže nemusíte trávit čas změnami nastavení.
Aaron vyzkoušel fotoaparát Canon PowerShot ZOOM v přírodní rezervaci Christopher Cadbury Wetland Reserve na okraji Birminghamu ve Velké Británii a líbilo se mu, že mohl jednoduše dát fotoaparát do kapsy a vytáhnout jej, jakmile spatřil ptáka. „Popruh se mi líbí, protože vám umožňuje opravdu snadné přenášení,“ říká Aaron. „Nemusíte se bát, že vám vyklouzne z rukou, zejména když spěcháte.“
Pokud hledáte fotoaparát s vyměnitelnými objektivy, je 24,2MP fotoaparát Canon EOS R50 malý a diskrétní – váží pouhých 375 g.
Rychlé a tiché kontinuální snímání
Režim sekvenčního snímání je pravděpodobně nejlepším způsobem, jak fotografovat rychle se pohybující objekty, jako je třeba ptactvo. Fotoaparát Canon EOS R50 zachytí okamžiky rychlostí 12 sn./s (15 sn./s s elektronickou závěrkou), zatímco fotoaparát EOS R10 dokáže pořizovat souvislé série snímků rychlostí až 15 sn./s (23 sn./s s elektronickou závěrkou).
Chcete-li zabránit vyrušení objektu, potřebujete při práci zblízka dělat co nejmenší hluk, a fotoaparáty s tichým režimem elektronické závěrky vám umožní fotografovat neslyšně.
Další užitečnou funkcí pro fotografování nepředvídatelných objektů je režim sekvence snímků RAW s předběžným záznamem, který se nachází u fotoaparátů, jako je Canon EOS R7. Fotoaparát začne pořizovat snímky typu RAW po stisknutí tlačítka spouště do poloviny a poté, když tlačítko úplně stisknete, uloží snímky do vyrovnávací paměti – až do hodnoty půl sekundy. „Při fotografování ptáků je to mimořádně důležité, protože nikdy nevíte, kdy se rozletí,“ vysvětluje Aaron.
Skvělým způsobem, jak doma fotografovat ptáky, je postavit fotoaparát na stativ v blízkosti krmítka, skrýt se z dohledu a fotografovat na dálku. Široká řada fotoaparátů Canon nabízí připojení k síti Wi-Fi a všechny fotoaparáty se systémem EOS R mají také technologii Bluetooth. Díky aplikaci Canon Camera Connect máte možnost ovládat širokou škálu nastavení a spouštět závěrku přímo z chytrého telefonu nebo tabletu. Aplikace EOS Utility od společnosti Canon, která je součástí počáteční instalace softwaru u všech fotoaparátů EOS, také umožňuje ovládat fotoaparát z počítače a prohlížet snímky na větší obrazovce.
Automatické zaostřování na pohybující se objekty a automatické zaostřování s detekcí očí zvířat
Technologie automatického zaostřování Dual Pixel CMOS AF II u fotoaparátů se systémem EOS R, jako je EOS R50 a EOS R10, spolupracuje s procesorem DIGIC X a zajišťuje rychlé sledování objektů, takže můžete okamžitě zaostřit na pohybujícího se ptáka. Automatické zaostřování s detekcí očí zvířat je jednou z řady pokročilých funkcí automatického zaostřování, které vám pomohou získat ostré snímky ptáků za letu. Automatické zaostřování bude hledat ptáky v záběru a upřednostní je jako hlavní objekty, které je třeba sledovat, a uzamkne zaostření na očích, pokud je dokáže detekovat. To znamená, že při snímání ptáka v pohybu nemusíte obětovat ostré zaostření.
Skvělý výkon při slabém osvětlení
Mnoho ptáků – například sovy – se vydává ven pouze v noci nebo brzy ráno, když světelné podmínky nejsou na fotografování ideální. Fotoaparát Canon EOS R10 s rozlišením 24,2MP je vybaven zaostřováním za slabého osvětlení v rozsahu -4 EV a maximální citlivostí ISO 32000, kterou lze rozšířit na citlivost ISO 51200, a umožní vám fotografovat i v měsíčním světle.
Co hledat v objektivu pro fotografování ptáků
Ptáci jsou obvykle menší a přiblížíte se k nim hůře než k jiným divokým zvířatům, takže k jejich fotografování často potřebujete delší ohniskovou vzdálenost. Objektiv Canon RF 600mm F11 IS STM, který má Aaron při fotografování ptáků nejraději z pohledu ohniskové vzdálenosti, je lehký superteleobjektiv, který vám umožní vyplnit záběr nádherně detailním obrazem. Disponuje také optickým stabilizátorem obrazu (IS) s rozsahem 5 EV, který pomáhá předcházet rozmazání způsobenému rozhýbáním fotoaparátu.
Objektivy se zoomem nabízejí více možností výběru kompozice, takže můžete přejít od širokých snímků, které zachycují ptáky v jejich přirozeném prostředí, až po detailnější portréty zdůrazňující konkrétní rysy. Díky výkonnému rozsahu zoomu (odpovídá 29–240 mm u plnoformátového fotoaparátu) je objektiv Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM kompaktní, lehký a tichý, s rozsahem 4,5 EV optické stabilizace obrazu (IS). Dalším kompaktním zoomem s rozsahem ohniskové vzdálenosti vhodným pro fotografování ptáků je objektiv Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM. Díky téměř kruhové cloně se 7 lamelami dosáhnete příjemného vzhledu nezaostřených oblastí a izolujete objekt ve snímcích, takže je působivější. Další informace naleznete v našem průvodci nejlepšími objektivy základní úrovně pro fotografování divoké přírody.
Nemusíte být odborníkem na fotografování ptáků, aby vás taková činnost mohla bavit – a nemá to žádné nevýhody. „Pozorování ptáků může být docela návykové,“ říká Aaron. „Je to jako videohra, kde dokončíte jednu úroveň a chcete se okamžitě pustit do další. Všimnete si jednoho ptáka a pak chcete dalšího a dalšího. Využijte příležitosti spojit se s přírodou, a pak začnete více oceňovat naši krásnou planetu. A myslete na to, že pozorovat ptáky je privilegium.“
Napsal Nikita Achanta
Související produkty
-
Kompaktní digitální fotoaparáty
PowerShot ZOOM
Fotoaparát PowerShot s rozměry do dlaně pro zachycení kouzelných okamžiků v rodině či v přírodě při ohniskové vzdálenosti 100 mm, 400 mm2, nebo po digitálním rozšíření i 800 mm. -
Bezzrcadlové fotoaparáty
EOS R50
S tímto bezzrcadlovým fotoaparátem EOS R můžete pořizovat úchvatný obsah – od ostrých fotografií až po filmy v rozlišení 4K a živé přenosy. Multifunkční specializované zařízení. -
Bezzrcadlové fotoaparáty
EOS R10
Učiňte další kroky vpřed ve fotografování a natáčení videí pomocí bezzrcadlového fotoaparátu systému EOS R, který je vybaven snímačem formátu APS-C. -
Bezzrcadlové fotoaparáty
EOS R7
Prozkoumejte divokou přírodu s fotoaparátem, který nabízí senzační rychlost a kvalitu obrazu v přenosném těle se snímačem APS-C navrženém pro budoucnost. -
Objektivy RF-S
RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM
Zachyťte detailní snímky s tímto lehkým a univerzálním teleobjektivem se zoomem formátu APS-C a najděte nový rozměr pro pořizování cestování, sportovních či rodinných fotografií a snímků domácích mazlíčků. -
Teleobjektiv se zoomem
RF 100-400mm F5.6-8 IS USM
Univerzální, kompaktní a lehký objektiv řady RF se zoomem 100–400 mm a stabilizátorem obrazu s rozsahem 5,5 EV k zachycení divoké přírody a dalších událostí bez nadbytečné zátěže. -
Objektivy typu RF
RF 600mm F11 IS STM
Revoluční kompaktní a lehký superteleobjektiv je ideální pro fotografy divoké zvěře, cestovatelského safari nebo tzv. "šotouše". -
Objektivy typu RF
RF 800mm F11 IS STM
Kompaktní, lehký a výkonný superteleobjektiv, který je určen především pro vášnivé fotografy divoké zvěře, kteří hledají dokonalý dosah.