Pořizování intimních snímků divokých zvířat a ptáků v jejich přirozeném prostředí vyžaduje pochopení chování zvířat, dovednosti v terénu, trpělivost a vytrvalost. Ale i když splníte všechny tyto požadavky, bez teleobjektivu se nikam neposunete.
Dobrou zprávou je, že pokud chcete začít s fotografováním divoké přírody, nemusíte vykrást banku, abyste si mohli pořídit kvalitní objektiv. Na výběr je celá řada lehkých a vysoce výkonných objektivů pro fotografování divoké přírody, ať už s pevnou ohniskovou vzdáleností, nebo zoomem, které jsou vhodné pro bezzrcadlové fotoaparáty se systémem EOS R, včetně modelů Canon EOS R7 a EOS R10.
Nejlepší základní objektivy pro fotografování divočiny
Potřebuji k fotografování divoké přírody teleobjektiv?
Ne nutně. Občas si k zachycení snímků divokých zvířat v jejich prostředí vystačíte s širokoúhlým objektivem – tedy objektivem s ohniskovou vzdáleností 35 mm nebo kratší – ale budete se muset dostat k objektu blízko. Chcete-li pořídit snímky divoké přírody, které vyplní celý záběr, budete zpravidla potřebovat objektiv v rozsahu teleobjektivu (ohnisková vzdálenost 85 mm nebo větší) nebo superteleobjektivu (300 mm a více). Tyto typy objektivů zachycují užší zorné pole – pouze malý výřez scény před vámi – a díky tomu se vzdálená zvířata a ptáci na snímku zdají větší.Je potřeba při fotografování divoké přírody použít objektiv se zoomem nebo objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností?
Teleobjektivy se zoomem jsou univerzálnější a umožní vám měnit kompozici fotografie, aniž byste se museli přesouvat nebo pozastavit snímání a nasadit jiný objektiv. Objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností nabízejí pouze jednu ohniskovou vzdálenost, ale obecně jsou lehčí než ekvivalentní objektiv se zoomem. Jsou také k dispozici v delších ohniskových vzdálenostech, což usnadňuje fotografování divoké přírody, ke které se nemůžete fyzicky přiblížit, když ani objektiv se zoomem nemá dostatečný dosah.Jaké ohniskové vzdálenosti jsou nejvhodnější pro fotografování divokých zvířat a ptáků?
Ptáci jsou obvykle menší a přiblížíte se k nim hůře než k jiným divokým zvířatům, takže k jejich fotografování často potřebujete delší ohniskovou vzdálenost. I když můžete snímky velkých savců vyplňující celý záběr pořizovat objektivem s rozsahem 300 mm nebo 400 mm, pro některé typy fotografování ptáků může být nutné použít objektiv s rozsahem 500 mm, 600 mm, nebo dokonce 800 mm.
Velikost snímače fotoaparátu však může pomoci. Snímače uvnitř bezzrcadlových fotoaparátů APS-C, jako jsou EOS R7 a EOS R10, jsou menší než plnoformátové snímače, kterými jsou vybaveny jiné fotoaparáty v řadě se systémem EOS R, jako je EOS R6. V důsledku toho oříznou snímek z objektivu, takže objekt vyplní větší část záběru. Tento 1,6násobný faktor oříznutí zvětšuje dosah objektivu, takže například použití objektivu RF 50mm F1.8 STM na fotoaparátu se snímačem APS-C poskytuje stejné zorné pole jako u objektivu s ohniskovou vzdáleností 80 mm na plnoformátovém fotoaparátu a při použití standardního 100mm objektivu je zorné pole stejné jako u 160mm objektivu na plnoformátového fotoaparátu. Stejnou výhodu získáte při použití objektivu EF na modelu EOS R7nebo EOS R10 prostřednictvím některého z řady upevňovacích adaptérů EF-EOS R.
Jak vám může objektiv a technologie fotoaparátu pomoci pořizovat lepší fotografie divoké přírody?
Objektivy s delší ohniskovou vzdáleností se mohou hůře držet ve stabilní poloze, ale vestavěný optický stabilizátor obrazu (IS) může pomoci odstranit rozmazání způsobené rozhýbáním fotoaparátu. Fotoaparáty EOS R7 a Canon EOS R6 jsou také vybaveny vestavěnou stabilizací obrazu, která může při použití s kompatibilním objektivem zajistit stabilizaci obrazu s rozsahem až 7 EV.
Rozmazání však není vždy na škodu, jak vysvětluje profesionální fotograf divoké přírody Ben Hall ve svém videu o kreativitě abstraktního fotografování divoké přírody (níže)2.
Výkonný zaostřovací motor vám mezitím pomůže držet krok s rychle se pohybujícími zvířaty, a čím tišší je za provozu, tím méně hrozí, že zvíře vystrašíte. Bajonet RF pro fotoaparáty se systémem EOS R umožňuje rychlé spojení mezi fotoaparátem a objektivem pro mimořádně rychlé a spolehlivé zaostřování. Fotoaparáty Canon EOS R7, EOS R10 a EOS R6 také maximálně využívají rychlost automatického zaostřování objektivu a sdílejí procesor, který využívá umělou inteligenci s hloubkovým učením k úžasně rychlému a efektivnímu rozpoznávání a sledování zvířat a ptáků. Chcete-li zaručit, že pořídíte akční snímky divoké zvěře, je nejlepší pořídit sérii snímků. Fotoaparáty EOS R7 a EOS R10 vám poskytnou bleskovou rychlost až 30 sn./s a 23 sn./s,3, včetně automatického zaostřování se sledováním.
Vyšší světelnost (nižší clonové číslo) znamená, že objektiv může do fotoaparátu vpustit více světla, což vám může pomoci při fotografování rychle se pohybujících zvířat za slabého osvětlení. Plnoformátové bezzrcadlové fotoaparáty, jako je EOS R6, pracují v tomto scénáři obzvláště dobře.
Nakonec byste měli vzít v úvahu velikost a hmotnost objektivu, protože je pravděpodobnější, že s sebou budete chtít nosit kompaktní a lehký objektiv. Například objektiv RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM váží jen 300 g a díky výkonnému a efektivnímu rozsahu zoomu 28,8–240 mm vám umožní maximálně využít jakékoli příležitosti pro fotografování divoké přírody.
Které objektivy Canon jsou nejlepší pro fotografování divoké přírody?
Zde představujeme výběr snadno použitelných objektivů s pevnou ohniskovou vzdáleností a objektivů se zoomem, které vytvářejí vysoce kvalitní fotografie divokých zvířat a ptáků.
Nejlepší základní kompaktní objektiv RF pro fotografování divoké přírody: Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM
Objektiv Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM je jedním z prvních objektivů navržených speciálně pro fotoaparáty se snímačem APS-C a systémem EOS R, jako jsou EOS R7 a EOS R10. Nabízí výkonný 8,33násobný rozsah zoomu, který sahá od širokého pozorovacího úhlu až po teleobjektiv. To vám může poskytnout výraznou výhodu, pokud fotografujete v prašném prostředí nebo potřebujete při fotografování divoké přírody rychle reagovat na různé příležitosti, o které byste při výměně objektivů jinak přišli.
Díky 1,6násobnému faktoru oříznutí u těchto fotoaparátů má objektiv efektivní rozsah zoomu, který by měl objektiv s ohniskovou vzdáleností 28,8–240 mm na plnoformátovém fotoaparátu, ale je poměrně kompaktní a váží pouhých 300 g.
Nejlepší základní objektiv RF se zoomem pro fotografování divoké přírody: Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM
Objektivy typu RF od společnosti Canon určené pro fotoaparáty se systémem EOS R jsou vybaveny řadou inovací v oblasti designu a funkcí a ani objektiv Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM není výjimkou. Je lehčí než objektiv Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM, ale má delší dosah, který lze dále rozšířit telekonvertory RF. Nabízí výhodu stabilizátoru obrazu s rozsahem 5,5 EV pro ostřejší snímky z ruky, který se díky fotoaparátům vybaveným technologií IBIS, jako jsou EOS R6 a EOS R7, zvyšuje až na 6 EV. Využívá také mimořádně rychlou, ale prakticky neslyšnou technologii automatického zaostřování motoru Nano USM, která nevystraší objekty, ke kterým se snažíte přiblížit. Tento objektiv má při použití s modely EOS R7 a EOS R10 zesílený efektivní rozsah zoomu 160–640 mm.
Nejlepší základní superteleobjektivy typu RF pro fotografování divoké přírody: Canon RF 800mm F11 IS STM a Canon RF 600mm F11 IS STM
Objektiv RF 800mm F11 IS STM vám umožní pořídit snímky divoké přírody, které vyplní celý záběr, ať už fotografujete vysokou v přírodě, nebo jen ptáky na zahradě. Připojte k objektivu telekonvertor Canon RF 1,4× nebo telekonvertor Canon RF 2× a získejte ještě větší dosah – až 1 600 mm. Fotoaparáty se systémem EOS R jsou schopny automaticky zaostřit i při této působivé ohniskové vzdálenosti. Připojte objektiv k fotoaparátu Canon EOS R7 nebo EOS R10 a faktor oříznutí vám poskytne ohromnou efektivní ohniskovou vzdálenost 1 280 mm, aniž by došlo ke zvětšení clony způsobenému použitím 1,4× nebo 2× telekonvertorů.
Objektiv RF 800mm F11 IS STM je navzdory dlouhému dosahu překvapivě kompaktní a lehký a je vybaven optickým stabilizátorem obrazu s rozsahem 4 EV pro ostřejší fotografie a videa z ruky.
Zatímco objektiv Canon RF 800mm F11 IS STM je obzvláště vhodný pro fotografování ptáků, objektiv RF 600mm F11 IS STM je všestrannější superteleobjektiv určený pro ptáky i zvířata. Jeho sada funkcí je podobná objektivu RF 800mm, včetně bezlamelové clony f/11 pro příjemné rozostření pozadí a motoru STM pro téměř neslyšné automatické zaostřování, a funguje s telekonvertorem Canon RF 1,4× (který vám poskytuje ohniskovou vzdálenost 840 mm) a telekonvertorem Canon RF 2× (který poskytuje ohniskovou vzdálenost 1 200 mm). Při použití s modely EOS R7 a EOS R10 má efektivní ohniskovou vzdálenost 960 mm bez telekonvertoru. Objektiv lze také zasunout na délku menší než 20 cm, takže se jedná o všestranný superteleobjektiv, který můžete vzít kamkoli.
Nejlepší základní objektiv EF pro fotografování divoké přírody: Canon EF 70-300mm f /4-5.6 IS II USM
Jedná se o objektiv se zoomem, který pokrývá široký rozsah ohniskových vzdáleností 70–300 mm a představuje klasickou možnost pro fotografy, kteří s fotografováním divoké přírody teprve začínají a kterým nabídne flexibilní možnosti výběru kompozice pro větší zvířata. Chcete-li se dostat ještě blíže, připevněte objektiv Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM k fotoaparátu Canon EOS R10 nebo EOS R7 pomocí upevňovacího adaptéru Canon EF-EOS R a získáte efektivní rozsah zoomu 112–480 mm.
Díky hmotnosti pouhých 710 g a tělu s kompaktní délkou 14,55 cm se jedná o objektiv, se kterým se vám bude snadno cestovat. Stabilizátor obrazu s rozsahem 4 EV navíc pomáhá omezit rozmazání způsobené rozhýbáním fotoaparátu, a dosáhnout tak ostřejších snímků.
Nejlepší základní objektiv typu EF-S pro fotografování divoké přírody: Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM
Pokud hledáte teleobjektiv se zoomem, který by doplnil sadu objektivů s ohniskovou vzdáleností 18–55 mm, je to dobrá volba. Objektiv EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM je určen pro digitální zrcadlovky EOS vybavené snímačem APS-C, jako jsou Canon EOS 90D a EOS 850D, a poskytuje možnosti snímání s ekvivalentním zorným polem jako objektiv s ohniskovou vzdáleností 88–400 mm nasazený na plnoformátovém fotoaparátu. Je malý, lehký a snadno se přenáší – ideální pro den strávený v zoologické zahradě či v parku s divokou zvěří, nebo na výletě v terénu.
Alternativní objektivy pro fotografování divoké přírody
Teleobjektivy jsou pro fotografování divoké přírody bezpochyby velmi užitečné, ale při fotografování zvířat a ptáků lze kreativně využít celou řadu dalších objektivů.
Makroobjektivy, jako jsou Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM a Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, jsou ideální pro fotografování hmyzu a dalších drobných tvorů. Přestože objektiv Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM není speciální makroobjektiv, má působivé zvětšení téměř poloviční velikosti. Objektivy EF a EF-S jsou plně kompatibilní s fotoaparáty EOS R7 a EOS R10, a to prostřednictvím upevňovacího adaptéru Canon EF-EOS R. Chcete-li použít režim oříznutí 1,6× u plnoformátových fotoaparátů se systémem EOS R, jako jsou EOS RP a EOS R6, můžete také použít objektivy typu EF-S pomocí adaptéru.
Širokoúhlé objektivy, jako je Canon RF 14-35mm F4L IS USM a ultraširokoúhlý objektiv Canon RF 16mm F2.8 STM, mohou být také vhodné pro zachycení více prostoru ze zvířecích domovů nebo celého hejna ptáků, nebo dokonce vlogů, kde v záběru budete hovořit o divoké přírodě za vámi.
Autoři: Marcus Hawkins a Matthew Richards
1Při fotografování s objektivy se světelností f/1,2, středovým bodem AF, jednosnímkovým automatickým zaostřováním, při teplotě 23 °C/73 °F a citlivosti ISO 100. S výjimkou objektivů typu RF s povrchovou úpravou Defocus Smoothing (Vyhlazení rozostření).
2Video je k dispozici pouze v angličtině.
3Rychlost kontinuálního snímání se může lišit v závislosti na různých podmínkách, podrobnosti viz specifikace.
Související produkty
-
RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM
Objektiv řady EOS R se zoomem pro fotoaparáty se snímačem APS-C, který pokrývá rozsah od širokoúhlého záběru po teleobjektiv, je ideální pro cestování, fotografování divoké zvěře, sportu a životního stylu. -
RF 600mm F11 IS STM
Revoluční kompaktní a lehký superteleobjektiv je ideální pro fotografy divoké zvěře, cestovatelského safari nebo tzv. "šotouše". -
RF 800mm F11 IS STM
Kompaktní, lehký a výkonný superteleobjektiv, který je určen především pro vášnivé fotografy divoké zvěře, kteří hledají dokonalý dosah. -
RF 100-400mm F5.6-8 IS USM
Univerzální, kompaktní a lehký objektiv řady RF se zoomem 100–400 mm a stabilizátorem obrazu s rozsahem 5,5 EV k zachycení divoké přírody a dalších událostí bez nadbytečné zátěže. -
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Makroobjektiv s ohniskovou vzdáleností 35 mm a vysokou světelností F1,8 pro širokoúhlou perspektivu, zaostřování zblízka a hybridní IS. -
EOS R7
Prozkoumejte divokou přírodu s fotoaparátem, který nabízí senzační rychlost a kvalitu obrazu v přenosném těle se snímačem APS-C navrženém pro budoucnost.