Slovo bokeh se stalo v kreativních kruzích populárním výrazem. Pochází z japonského slova „rozmazání“ a popisuje kvalitu rozostřených oblastí ve snímcích. Dobrý bokeh je klíčovým faktorem u techniky izolování hlavního bodu zájmu ve scéně rozmazáním okolí, takže je obzvláště účinný při fotografování portrétů a snímků zátiší. Další informace naleznete v našem průvodci úpravy bokehu pro začátečníky.
Krásný bokeh je ústředním prvkem fotografického stylu Rosie Luggové. Kromě toho, že je Rosie vynikající fotografkou, je také nadšenou TikTokerkou, která zveřejňuje užitečná instruktážní videa, jež krok za krokem ukazují nadějným fotografům nové tipy a triky. Nyní vysvětlí, jak dosáhnout kreativity pomocí bokehu a jak jej pozvednout rozmazání z pouhého efektu na skutečný umělecký prvek.
Kreativní tipy pro umělecké efekty bokeh
1. Vyberte si sadu
Pro správný bokeh je zásadní schopnost rozostřit oblasti popředí nebo pozadí ve scéně. Potřebujete mělkou hloubku ostrosti, ale to může být obtížné, pokud fotografujete pomocí smartphonu. Bokeh lze snadno vytvořit pomocí fotoaparátu s velkým obrazovým snímačem, jako je tomu u mnoha bezzrcadlových fotoaparátů Canon, nebo použitím objektivů s vysokou světelností či dokonce teleobjektivů.
Každý fotoaparát Canon dokáže vytvářet snímky s dobrým bokehem a Rosie spoléhá na to, že jí bude vyhovovat její fotoaparát Canon EOS 200D (nyní nahrazen fotoaparátem Canon EOS 250D), ale postačí vám také plnoformátový fotoaparát, jako je Canon EOS RP nebo EOS R6. Objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností a vysokou světelností jsou ideální a k dispozici je několik vynikajících možností, jako je objektiv Canon EF 50mm F1.8 STM.
Mezi možnosti systému EOS R patří objektiv Canon RF 50mm F1.8 STM, který poskytuje velmi přirozenou perspektivu. Pro širší zorný úhel je dobrou volbou objektiv Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, zatímco pro portréty je dokonalý objektiv Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM. Jeho krátká ohnisková vzdálenost teleobjektivu umožňuje pohodlnou vzdálenost fotografování bez vytěsňování objektu a nabízí lichotivou, mírně zploštěnou perspektivu. Oba tyto makroobjektivy mají velmi krátkou minimální zaostřovací vzdálenost, což také pomáhá zajistit skutečně malou hloubku ostrosti.
Bokehu je také ovlivněn počtem lamel clony ve vašem objektivu – obecně platí, že čím více je lamel, tím lépe dosáhnete atraktivního kruhového bokehu. Objektivy Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM a Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM mají devět lamel clony, zatímco objektiv Canon RF 50mm F1.8 STM jich má sedm.
2. Stříhejte a lepte
„Ráda do svých snímků přidávám trochu kouzla pomocí vlastních prvků v bokehu,“ pokračuje Rosie. „Snadno se vytvářejí. Stačí mít list papíru nebo kartonu, položit jej na stůl a poté na něj umístit objektiv přední stranou dolů a obkreslit obvod. Poté stačí oříznout obrys, ale nechte na něm pár výčnělků, které můžete překlopit přes konec objektivu. Můžete je použít k tomu, abyste šablonu upevnili na místě pomocí gumičky.“
„Pro tento projekt jsem použila dva různé výřezy,“ říká Rosie. „Pro snímek hrnku s párou se zamilovanými srdíčky (dole) jsem udělala výřez ve tvaru srdce a pro svůj autoportrét jsem se rozhodla pro hvězdu.“ Bokeh ve tvaru srdce by mohl vaší svatbě nebo Valentýnu dodat skutečně romantický nádech, zatímco hvězdy by byly zábavným doplňkem k narozeninám nebo různým oslavám.
„V závislosti na používaném fotoaparátu a objektivu může zabrat několik pokusů, než objevíte správnou velikost výřezu, ale nakonec to bude stát za to,“ dodává Rosie. „U objektivů s kratší ohniskovou vzdáleností, jako je Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, zkuste použít menší výřezy.“
3. Nebojte se světla
„Chcete-li ve snímku upravit tvar bokehu, budete potřebovat světla. Každé rozostřené světlo bude mít tvar výřezu, takže je ideální světelný řetěz v pozadí. Pověste je do řady nebo je seskupte dohromady – podle toho, co bude nejlépe vyhovovat snímku, který chcete vytvořit. Chcete-li osvětlit hlavní objekt v popředí, budete potřebovat jedno jasnější světlo. Pokud nemáte fotografické světlo, nemusíte se bát. Bude fungovat i stolní lampa nebo osvětlení místnosti, nebo dokonce můžete použít denní světlo svítící oknem.“
Rosie také ráda přidává trochu barvy. „Jedním z mých oblíbených triků je použít stará CD, která odráží hlavní světlo, takže na objekt vrhá různé barvy. Chcete-li efekt upravit, můžete změnit polohu a úhel disku.“
4. Zvolte si nastavení
„Chcete-li dosáhnout maximálního rozmazání pozadí, použijte nejširší clonu objektivu,“ říká Rosie. „Obvykle fotografuji v ručním režimu (M). Nejprve nastavte nejmenší clonové číslo f a poté vyberte dostatečně vysokou rychlost závěrky, abyste zabránili rozmazání pohybu. Při snímání portrétů je nejlepší umístit fotoaparát na stativ a použít rychlost závěrky alespoň 1/125 s, ale pro snímky zátiší bez pohybu stačí pomalejší rychlosti závěrky. Zobrazte náhled snímku v elektronickém hledáčku (EVF) nebo na zadní obrazovce bezzrcadlového fotoaparátu nebo na zadní obrazovce digitální zrcadlovky v režimu živého náhledu a zvyšte citlivosti ISO, pokud snímek vypadá příliš tmavý. Se svým fotoaparátem Canon EOS 200D se snažím nepřesáhnout citlivost ISO 400, aby snímky vypadaly co nejdetailnější a bez šumu, ale s novějšími bezzrcadlovými fotoaparáty se systémem Canon EOS R můžete zajít mnohem dále.“
5. Dostaňte se do záběru
„U autoportrétů jsem mohla použít otočný displej, který je součástí mnoha fotoaparátů Canon, ale raději používám aplikaci Canon Camera Connect v telefonu,“ říká Rosie. „Všechno je díky ní tak snadné. Můžete zobrazit náhled snímku v telefonu v reálném čase a klepnutím na obrazovku vybrat bod, na kterém chcete provést automatické zaostřování. U portrétů to bude obvykle oko, které je blíže fotoaparátu. Je také užitečné použít dvousekundové zpoždění samospouště fotoaparátu. To vám poskytne dostatek času na to, abyste telefon odložili a zaujali pozici ještě před tím, než je snímek skutečně zachycen.“
6. Čas na zábavu
Jakmile zvládnete základy, můžete použít stejné techniky, které vašim portrétům přátel a rodiny dodají výrazný vzhled. Rosie říká, že se vyplatí pohrát si s vlastním nastavením. „Vzhled a dojem snímků můžete dramaticky změnit i maličkou změnou polohy objektu a fotoaparátu nebo fotografováním z různých úhlů. Změna vzdálenosti mezi objektem v popředí a pohádkovým osvětlením v pozadí může mít ještě větší dopad. Ráda přidávám další rekvizity a různě barevné osvětlení, které navodí náladu. Nebojte se popustit uzdu své představivosti.“
Inspirovali vás tyto kreativní techniky? Podívejte se na TikToku na Rosieiny tipy pro používání tvarů bokehu k vytvoření krásných světelných efektů a pak přidejte zábavné efekty do svých vlastních snímků. Sdílejte své výsledky s hashtagem #FreeYourStory a nezapomeňte zmínit náš účet @canonemea.
Autor: Matthew Richards
Související produkty
-
EOS RP
Malý, lehký a intuitivní plnoformátový bezzrcadlový fotoaparát je ideální k cestování a pro každodenní fotografování. -
EOS R6
Ať už fotografujete cokoli a jakýmkoli způsobem, fotoaparát EOS R6 vám umožní být kreativní tak, jak se vám ani nesnilo. -
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Makroobjektiv s ohniskovou vzdáleností 35 mm a vysokou světelností F1,8 pro širokoúhlou perspektivu, zaostřování zblízka a hybridní IS. -
RF 50mm F1.8 STM
Kompaktní, tichý a lehký 50mm objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností, bajonetem RF a vysokou světelností f/1,8 je ideální pro uskutečňování vašich kreativních vizí. -
RF 85mm F2 MACRO IS STM
Všestranný objektiv RF 85mm F2 MACRO IS STM nabízí v kompaktním a lehkém těle více detailů při snímání na blízko i stabilizátor obrazu v rozsahu 5 EV.