TISKNĚTE

Úprava fotografií pro tisk

Váš podrobný průvodce pro dosažení nejlepších výsledků při tisku fotografií.
Žena, která drží v jedné ruce balíček papíru do tiskárny Canon, zkoumá některé fotografie na stole před sebou, s notebookem otevřeným vedle nich. Na boční desce na pozadí je vidět tiskárna Canon.

Výtisky fotografií vytvářejí skvělé dárky a upomínkové předměty. Fotografie můžete použít k vytváření pohlednic, kalendářů a domácích dekorací, sestavovat výstřižková alba nebo si personalizovat osobní věci pomocí nálepek s oblíbenými snímky. Výtisky také vytvářejí trvalé připomínky cest, rodinných setkání nebo milníků v životě vaší rodiny.

Můžete si vybrat z řady aplikací pro tisk. Aplikace Easy-PhotoPrint Editor od společnosti Canon umožňuje upravit, oříznout, změnit pozadí, přidat text nebo rámečky a používat mnoho dalších kreativních nástrojů, jako jsou šablony, razítka a symboly, k vylepšení snímků a jejich následnému tisku. Aplikace Canon PRINT také usnadňuje vytváření řady tiskových projektů a otevírá tak celý svět kreativních možností.

Kromě toho, že si budete procvičovat vlastní kreativitu a přidávat osobní prvky, budete jistě chtít, aby výtisky měly nejlepší možnou kvalitu, s ostrými detaily, bohatým tonálním rozsahem a věrnými barvami. Zde se zaměříme na optimalizaci snímků pomocí aplikace Digital Photo Professional (DPP) společnosti Canon nebo vámi upřednostňovaného softwaru pro úpravy, abychom dosáhli nejlepších výsledků při tisku.

Na stole je položený otevřený notebook a na obrazovce je vidět software Canon Easy-PhotoPrint, nalevo je papír Canon a napravo tiskárna Canon.

Aplikace Easy-PhotoPrint Editorr společnosti Canon usnadňuje přidávání textu, rámečků, vzorů a dalších kreativních doplňků k fotografiím před jejich tiskem na kompatibilních tiskárnách PIXMAMAXIFY. Dokonce obsahuje nástroj Auto Photo Fix (Automatická oprava fotografií) na jedno kliknutí, který je navržen pro optimalizaci fotografií pro tisk.

Muž drží výtisk fotografie kanálu Grand Canal v Benátkách, s tiskárnou Canon na stole v pozadí.

Vyberte si typ papíru, který bude nejvhodnější pro vaše fotografie rodinných výletů na speciální místa, a zajistěte si výslednou připomínku zvláštní příležitosti, která se stane rodinným pokladem.

Výběr tiskárny

Kterou tiskárnu byste měli použít? Pokud si chcete nějakou zakoupit, podívejte se na naše průvodce nejlepšími tiskárnám Canon pro tisk fotografiítiskárnami pro každou příležitost. Prozatím předpokládáme, že používáte kvalitní všestrannou inkoustovou tiskárnu.

Je však třeba mít na paměti jednu věc: můžete očekávat, že barvy budou věrnější, pokud použijete tiskárnu s více než základními čtyřmi barvami inkoustu. Například tiskárna Canon PIXMA řady TS8750 používá šest samostatných kazet včetně pěti barevných inkoustů na bázi barviv pro vynikající kvalitu fotografií, s vylepšeným barevným prostorem a tonálním rozsahem. Chcete-li udělat velký dojem, pak tiskárna Canon PIXMA PRO-200, která používá osm samostatných kazet barevných inkoustů na bázi barviv, nabízí velkoformátový tisk A3+ v profesionální kvalitě za relativně dostupnou cenu.

Výběr papíru

Ať už používáte jakoukoli tiskárnu, zvolte vhodný typ papíru, který bude odpovídat charakteru snímku a typu výtisku, který chcete vytvořit. Obecně řečeno, lesklé fotografické papíry, jako je lesklý fotografický papír GP-501 Glossy Photo Paper společnosti Canon, mohou podporovat širší tonální rozsah než matný papír, takže jsou dobrou volbou pro fotografie s živými barvami v kvalitě jako z fotolaboratoře. Matné papíry, jako je například matný fotografický papír MP-101 Matte Photo Paper společnosti Canon, jsou skvělé pro náladové snímky s nízkým kontrastem, a zejména pro ty černobílé. Bezdřevé papíry na bázi hadroviny, plátna a jemné umělecké papíry jsou k dispozici s různými texturami a povrchovými úpravami, a mohou být ideální pro nezapomenutelný dárek nebo jedinečnou dekoraci.

Hlavní věc je, že různá média mají různé vlastnosti související s absorpcí inkoustu a reflexní vlastnosti, takže je nezbytné použít při tisku správná nastavení. Pro dosažení nejlepších výsledků mějte na paměti zamýšlené použití a optimalizujte snímek pro médium, na které tisknete.

Uživatel drží v jedné ruce fotografii vedle notebooku, který zobrazuje fotografii stejné příležitosti. Na stole je na každé straně notebooku více výtisků fotografií.

Nejnovější notebooky mají tendenci vykreslovat barvy příliš chladné (příliš namodralé) a mohou se pochlubit kontrastním poměrem až milion ku jedné – který tisíckrát větší než na výtisku fotografie. Chcete-li dosáhnout lepší shody mezi tím, co vidíte na obrazovce a co získáte na výtisku, snižte jas obrazovky a zkalibrujte barvy. Jako výchozí bod upravte bílou, kterou vidíte na obrazovce, tak, aby odpovídala bílé barvě papíru, který používáte.

Správa barev

Než začnete upravovat fotografie, je vhodné zkalibrovat monitor, pokud je to možné. To znamená, že vaše výtisky budou lépe odpovídat tomu, co vidíte na obrazovce, což zabrání časově náročným a zbytečným postupům typu pokus-omyl. Nejefektivnější způsob, jak to udělat, je použít kalibrační sadu. Pokud je to však příliš velká investice, plánujete-li jen občasný tisk fotografií, můžete vyzkoušet některé rychlé prostředky, které tu uvádíme.

Za prvé se velmi často stává, že výtisky vypadají příliš tmavé – jednoduše proto, že váš monitor odhalí více detailů ve stínových oblastech, než kolik jich lze vytisknout. Moderní obrazovky podporují mnohem větší rozsah jasu než výtisky, protože mají obvykle kontrastní poměr nejméně 1 000:1 a často mnohem více. Pro srovnání, nejlepší lesklý fotografický papír může dosáhnout kontrastního poměru 200:1 mezi nejtmavší černou a nejjasnější bílou, zatímco u matného papíru může být tento poměr pouze 100:1. Chcete-li získat z obrazovky přesnější představu o výtisku, stačí snížit jas monitoru.

Za druhé, moderní LCD displeje mají tendenci být příliš modré, zejména když jsou nové (barvy se stárnutím displeje často stávají teplejšími – což znamená, že žloutnou). Chcete-li tento problém v systému Windows odstranit, přejděte do nabídky Settings (Nastavení) > Display (Displej) > Calibrate display color (Kalibrace barev displeje). V systému Mac přejděte do nabídky Help (Nápověda) a vyhledejte položku Display Calibrator Assistant (Asistent kalibrátoru displeje). Displeje mají obvykle výchozí nastavení bílého bodu (teploty barev) D65 nebo 6500 K – zkuste ho změnit na D50 nebo 5000 K. Nebo jednoduše nastavte bílý bod tak, aby bílá barva na obrazovce odpovídala bílé barvě papíru, na který tisknete, za světelných podmínek, při kterých se bude prohlížet – a dávejte pozor, aby jas obrazovky neoklamal vaše oko.

Nakonec zkontrolujte nastavení barev. V softwaru DPP přejděte do nabídky Tools (Nástroje) > Preferences (Předvolby) a klikněte na položku Color Management (Správa barev). Nebojte se první možnosti, Work color space (Pracovní barevný prostor) – profesionální fotografové někdy fotografují v Adobe RGB, což je širší barevný prostor, ale pokud jsou vaše snímky pořízené v prostoru sRGB, pak jejich změna nebude mít žádný praktický přínos. Ve vyskakovacím okně Printing profile (Profil tisku) vyberte tiskárnu, kterou budete používat. Software DPP používá správu barev využívající ICC profiles (Profily ICC) pro tiskárny, které je podporují; ty obsahují podrobnosti o přesných možnostech barev zařízení a umožňují dosáhnout vyšší věrnosti barev.

Kromě toho vyberte pro položku Rendering intent (Záměr vykreslení) vyberte možnost Relative Colorimetric (Relativní kolorimetrický). Toto nastavení znamená, že pokud snímek obsahuje jakékoli barvy, které spadají mimo rozsah barevného gamutu tiskárny, budou převedeny na nejbližší tisknutelné barvy, ale zbytek snímku zůstane nezměněn. Vyberete-li možnost Perceptual (Percepční), budou všechny barvy na snímku upraveny tak, aby byl zachován vztah mezi nimi, a často zjistíte, že barevné snímky jsou málo syté a vypadají nevýrazné. Barvy se obecně změní méně, pokud použijete možnost Relative Colorimetric (Relativní kolorimetrický).

Snímek obrazovky softwaru DPP společnosti Canon, na kterém je zobrazeno vylepšení jasů snímku objímajících se novomanželů.

Software Digital Photo Professional (DPP) společnosti Canon nabízí rozsáhlejší možnosti než aplikace pro chytré telefony, takže můžete například provádět cílené úpravy konkrétních barev pomocí posuvníků Hue, Saturation a Lightness (Odstín, Sytost a Světlost) pro každý rozsah barev.

Základy úpravy

Pokud můžete začít se souborem RAW, který obsahuje všechna barevná a tonální data zachycená snímačem, pak budete mít více prostoru pro úpravy. Pokud jste však nepořídili záznam ve formátu RAW, můžete k vylepšení snímku pro tisk použít software DPP (přestože některé nástroje a možnosti nebudou k dispozici). Pokud začínáte s formátem TIFF nebo JPEG, nejlepší je pracovat na kopii snímku, abyste zachovali originál.

U souborů RAW je vhodným prvním krokem oprava optických vad pomocí funkce Digital Lens Optimizer (Digitální optimalizace objektivu) – pokud jste použili podporovaný fotoaparát s podporovaným objektivem – nebo nástrojů z panelu Lens Correction (Korekce objektivu), který může opravit vady, jako je vinětace a zkreslení objektivu. Soubory JPEG budou mít ve fotoaparátu aplikovanou řadu korekcí objektivu.

Software DPP 4.17 je vybaven funkcí Neural Network Image Processing (vyžaduje předplatné), která využívá umělou inteligenci s funkcí strojového učení k inteligentnímu analyzování různých oblastí každého snímku a použití selektivních vylepšení na základě obsahu snímku. Dokáže zpřesnit oblasti detailů, aplikovat výkonnější potlačení šumu v méně detailních oblastech a opravit vady a zkreslení způsobené nedokonalostmi objektivu. Pokud fotografie tisknete často nebo chcete tisknout snímky důležitých životních událostí, jako je svatba, pak stojí za to zvážit předplatné.

Snímek obrazovky softwaru DPP společnosti Canon, na které je zobrazen snímek nevěsty, jak se připravuje. Podexponované oblasti jsou zvýrazněny modře, přeexponované oblasti zase červeně.

Software DPP obsahuje velmi užitečnou obrazovku s varováním na světla a stíny, který vás může upozornit na oblasti, u kterých hrozí oříznutí (ztráta tonálních detailů). Červené překrytí zobrazuje světlé oblasti, které se mohou vytisknout jako nevýrazné bílé, a modré překrytí zobrazuje oblasti stínů, které jsou ohroženy tiskem bez rozlišitelných detailů. Tato obrazovka vám může pomoci provést příslušné úpravy jasu a tónů.

Oříznutí a zpřesnění kompozice

Dále se zamyslete nad kompozicí snímku. Pokud plánujete tisk s poměrem stran, který se liší od původního snímku, například čtvercového snímku 1×1 na výšku nebo široké krajiny 16×9 na šířku, ořízněte snímek tak, aby rámování odpovídalo vašim požadavkům a nebyly vyříznuty žádné důležité obrazové prvky. Můžete snímek také oříznout pro kreativní efekt, ať už chcete odstranit nežádoucí nebo rušivé oblasti záběru nebo zaměřit pozornost na konkrétní prvek. Snímek můžete otočit a zvýšit jeho zajímavost nebo vyrovnat nakloněný horizont.

Principy kompozice, jako je pravidlo třetin, vám mohou pomoci vytvořit efektivní rámování pro vedení oka. U portrétu může oříznutí pro v detailní záběr zvýšit působivost, ale obvykle je nejlepší vyhnout se umístění objektu přímo do středu snímku – asymetrické kompozice vypadají dynamičtěji.

Vyhněte se oříznutí na velmi malou oblast snímku, která nemusí obsahovat dostatek detailů pro uspokojivý výtisk. Nicméně společnost Canon představila průlomový nástroj Neural Network Upscaling Tool (vyžaduje předplatné),1 který dokáže zdvojnásobit rozlišení snímku, jehož výsledky jsou mnohem více fotorealistické než je tomu u běžného zvýšení rozlišení. Tento nástroj, který využívá technologii zpracování obrazu s hloubkovým učením od společnosti Canon, by mohl být ideální v případě, pokud byla fotografie silně oříznuta nebo jednoduše neobsahuje dostatek pixelů pro velkoformátový tisk.

Anebo byste místo odříznutí rušivě detailního pozadí mohli zvážit jeho rozostření? V tomto okamžiku můžete pokračovat v použití kreativnějších úprav, třeba uplatnit korekci barevných tónů pomocí funkce White Balance Adjustment (Úpravy vyvážení bílé) v softwaru DPP, retušování vad nebo nežádoucích detailů, nebo použít filtry a styly Picture Style pro rychlou a snadnou stylizaci. Mimo jiné můžete třeba dosáhnout toho, aby snímek vypadal jako snímek pořízený starým fotoaparátem na jedno použití, nebo mu propůjčit vintage sépiový povrch.

Snímek obrazovky softwaru DPP společnosti Canon zobrazující histogram a další možnosti na panelu nástrojů Gamma Adjustment (Úpravu nastavení gamma).

Pokud se na panelu nástrojů Gamma Adjustment (Úpravu nastavení gamma) v softwaru DPP zdá snímek příliš tmavý nebo příliš vybledlý, zkuste ho rychle opravit kliknutím na tlačítko automatické funkce Auto (A) nad histogramem. Zkontrolujte, zda se histogram rozpíná v celém rozsahu zleva doprava a na každém koncích postupně odeznívá. Pokud se na některém konci prudce zarazí (jako v tomto příkladu), přetáhněte značky pod ním (B) směrem dovnitř, dokud jen mírně nenakloní okraje grafu. Takto budou nejtmavší stíny plné černé a nejjasnější světla čistě bílá. Tento celý rozsah od tmavá až po světlá místa bude snímek při tisku vypadat prokreslenější a intenzivnější, zejména na lesklém fotografickém papíru.

Snímek obrazovky softwaru Canon DPP s ovládacími prvky na panelu Advanced Tool (Pokročilé nástroje), včetně položek Contrast, Color saturation a Sharpness (Kontrast, Sytost barev a Ostrost).

Panel pokročilých nástrojů softwaru DPP obsahuje ovládací prvky pro úpravu tónů, barev a ostrosti. V softwaru DPP není možné maskovat oblasti a aplikovat zostření lokálně, tak jak to lze provádět v některém softwaru pro úpravy, jako je Adobe Photoshop,2 ale při použití možnosti Unsharp Mask (Filtr pro doostření) softwaru DPP (je dostupná pro soubory RAW) bude nastavení Fineness (Jemnost) nízké a zvýšení hodnoty Threshold (Práh) omezí efekt zostření na výrazné okraje a zabrání zdrsnění textury pokožky a dalších relativně málo detailních oblastí snímku.

Úprava tónů a dynamického rozsahu

Pokud je snímek tmavý nebo má nízký kontrast, můžete pomocí funkce Auto Lighting Optimizer (Automatická optimalizace jasu) softwaru DPP automaticky zkorigovat jas a kontrast. Chcete-li převzít větší kontrolu, otevřete panel nástrojů Gamma Adjustment (Nastavení gama) v softwaru DPP. Tady software DPP, stejně jako váš fotoaparát, zobrazuje histogram – grafické znázornění tónů snímku, od nejtmavších po nejsvětlejší. Pokud je graf na obou koncích oříznut, znamená to, že obraz trpí oříznutím a tonální detaily v nejjasnějších světlech nebo nejtmavších stínech jsou ztraceny.

Začněte kliknutím na tlačítko Auto (Automaticky) (nad histogramem), které automaticky upraví bílý bod, černý bod a středový bod, a resetuje funkci Auto Lighting Optimizer (Automatická optimalizace jasu) a Contrast (Kontrast). Poté můžete ručně upravit jas, vyvážení bílé a další nastavení.

Mnoho lidí rádo zvyšuje sytost a kontrast, aby snímky působivější – vyzkoušejte panel Advanced tool (Pokročilé nástroje) v softwaru DPP. Celkovou expozici můžete také změnit pomocí posuvníku Brightness adjustment (Nastavení jasu). Někdy je vhodné snímek celkově zesvětlit, pokud tisknete na matný papír, který může vypadat méně bíle, ale nepřehánějte to – přestaňte, když bílé oblasti začnou vypadat spíše bílé než šedé. Pokud snímek začne vypadat nepřirozeně, snižte stupeň úpravy stínů a světel pomocí posuvníků.

V případě potřeby můžete pomocí panelu Partial Adjustment Tool (Nástroje pro částečné úpravy) v softwaru DPP doladit jas, kontrast, odstín a sytost určitých částí snímku.

Snímek obrazovky softwaru DPP společnosti Canon, který zobrazuje stejnou fotografii břehu řeky za soumraku s dobře patrným šumem snímku, který je vidět na oblacích a zobrazuje se v okně detailů softwaru DPP.

Fotografie pořízené za slabého osvětlení mohou trpět šumem snímku, zejména v oblastech stínů, a nadměrné zostření může tento šum ještě zhoršit, jak zblízka ukazuje okno detailů softwaru DPP na panelu vpravo.

Snímek obrazovky softwaru DPP společnosti Canon, který zobrazuje stejnou fotografii břehu řeky za soumraku s výrazně potlačeným šumem snímku.

Software DPP obsahuje velmi účinné nástroje pro potlačení šumu, které mohou cílit jak na šum jasu (zrnitost), tak na šum chrominance (barevné skvrny). Porovnejte zde detail s originálem.

Zostření pro tisk

Zostření by mělo být prováděno jako poslední krok. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud je snímek na počátku co nejčistší – takže se nejprve vypořádejte s jakýmkoli šumem snímku (a vyhněte se opakovanému otevírání a opětovnému ukládání souborů JPEG – kvalita snímku se pokaždé zhorší). Chcete-li snímek zostřit nebo potlačit šum, zobrazte snímek při 100 % zvětšení, abyste viděli efekty jasně.

Zostření nějakým způsobem prospěje všem fotografiím, protože tisk přirozeně snímky trochu změkčuje, ale to se liší podle typu papíru – čím více je inkoust absorbován a rozptýlen, tím větší je efekt změkčení. To znamená, že tisk na plátno bude vyžadovat větší zostření než tisk na pololesklý nebo třpytivý papír, a tisk na lesklý fotografický papír bude vyžadovat ještě méně.

Nástroj Sharpness (Ostrost) v softwaru DPP zvýší kontrast podél okrajů snímku a vytvoří dojem větší ostrosti, ale funkce Unsharp Mask (Filtr pro doostření) poskytuje jemnější kontrolu – má samostatné ovládací prvky pro Strength (Sílu), Fineness (Jemnost) a Threshold (Práh). Na rozdíl od svého protějšku v softwaru, jako je Photoshop, je však v softwaru DPP nástroj Unsharp Mask (Filtr pro doostření) dostupný pouze se soubory RAW.

Bez ohledu na to, které nástroje použijete, zostřete obraz selektivně – vyhněte se zostření tam, kde chcete mít jemné přechody, jemné tóny pleti nebo nevýrazné pozadí. Zostření oblastí s plochými barvami může způsobit neatraktivní šum obrazu. Pomocí nástroje Neural Network Image Processing Tool v softwaru DPP 4.17 lze automaticky zostřit jemné detaily a texturu a dosáhnout tak nejlepšího efektu, zatímco oblasti snímku s relativně malým množstvím detailů si zachovají plynulé přechody a vzhled bez šumu.

Nastavení pro optimální tiskový výstup

Připraveni k tisku? Místo toho, abyste vybrali pouze možnost Print (Tisk), přejděte do nabídky File (Soubor) > Print (Tisk) s podrobným nastavením. Ponechte rozlišení na hodnotě 350 dpi, což je výchozí nastavení softwaru DPP pro tisk. Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků, vždy nastavte Print Quality (Kvalitu tisku) na hodnotu High (Vysoká). Při použití správných nastavení by se položka Preferences (Předvolby) (jak je uvedeno výše) měla postarat o přizpůsobení barev, ale v rozevíracím seznamu Paper Type (Typ papíru) je důležité vybrat papír, který používáte – výběr nesprávných nastavení zde by mohl zvrátit veškerou vaši tvrdou práci.

Postupujte podle tohoto průvodce, abyste ze svých fotografií vždy získali maximum a vytvořili výtisky, které budete rádi vystavovat nebo sdílet – a podívejte se na nejlepší tipy profesionálů pro vystavování rodinných fotografií.


Autor textu: Alex Summersby

  1. Nástroj Neural Network Upscaling Tool je určen pouze pro systém Windows a je vyžadováno předplatné (k dispozici je měsíční bezplatná zkušební verze). Pokud si předplatíte nástroj Neural Network Upscaling Tool, pak nástroj pro zvětšení rozlišení v neuronové síti nebude vyžadovat další předplatné.
  2. *Adobe a Photoshop jsou registrované ochranné známky nebo ochranné známky společnosti Adobe v USA nebo dalších zemích.

Související výrobky

  • Tiskárny pro domácnosti

    Řada PIXMA TS8750

    Tiskněte ostré dokumenty a nádherně barevné fotografie pomocí vysoce kvalitní a snadno použitelné multifunkční tiskárny s 6 inkousty, která je vhodná pro celou rodinu
  • Snímek tiskárny Canon PIXMA Pro-200 zepředu

    Profesionální fotografické tiskárny

    PIXMA PRO-200

    Tiskárna PIXMA PRO-200 je díky své schopnosti tisknout fotografie v živoucích barvách, všestrannosti a praktičnosti ideální volbou pro nadšené a ambiciózní fotografy.
  • Tiskárny pro domácnosti

    PIXMA TS7450a Series

    Stylová univerzální tiskárna pro zkušené uživatele technického vybavení, která nabízí řadu kreativních tiskových možností a navíc technologii ADF, která usnadní proces kopírování a skenování více různých listů.
  • Tiskárny pro domácnosti

    Řada PIXMA TS5350

    Předveďte své designérské dovednosti s tiskárnami řady PIXMA TS5350 díky jejich všestrannému zpracování médií, skvělým kreativním aplikacím a bezproblémovému připojení smartphonů.
  • PIXMA G640

    Tiskárny pro domácnosti

    PIXMA G640

    PIXMA G640 je první multifunkční tiskárna řady PIXMA G se šesti doplnitelnými zásobníky inkoustu, která nabízí tisk fotografií v nevídané kvalitě a umožňuje velkoobjemový tisk s extrémně nízkými náklady.

Související články

  • ZÁKLADY

    Fotografování pro tisk

    Sedm nejlepších tipů na zachycení vzpomínek, které chcete zachovat v tištěné podobě.

  • ZÁKLADY ÚPRAV

    Jak upravovat výjimečné snímky

    Vylepšete své snímky zvláštních příležitostí pomocí těchto jednoduchých tipů pro úpravu fotografií.

  • FOTOGRAFOVÁNÍ SVATEB

    Vytvořte si vlastní svatební album

    Tvorba vlastního svatebního alba může být překvapivě obohacující. Zjistěte, jak na to, s našimi odbornými tipy.

  • ÚPRAVA FOTOGRAFIÍ / POSTPRODUKCE

    Úprava snímků ve formátu RAW se softwarem DPP

    Zjistěte, jak upravovat, vylepšovat a zdokonalovat snímky ve formátu RAW pomocí softwaru DPP od společnosti Canon.