Jak vytvořit videopříběh

10 tipů a triků, které vám pomohou zachytit všechny záběry, které potřebujete k vytvoření vlastních mini filmů.
Plochý snímek fotoaparátu Canon EOS R50, externího mikrofonu a gripu s funkcí stativu na růžovém dřevěném pozadí, obklopeném řemeslnými materiály.

Ať už se na sociálních sítích prezentujete jako dobrodružný dokumentarista, produktový vloger nebo kuchař, je důležité vědět, jak natočit videopříběh. Tvorba filmu se zakládá na sestavení příběhu, ať už je cílem TikTok nebo velká obrazovka.

Jak tedy vytvořit přesvědčivý videopříběh? Nejprve budete potřebovat sadu, která bude odpovídat vašim tvůrčím představám. Fotoaparáty Canon se systémem EOS R byly navrženy pro fotografy i filmaře. Například fotoaparát Canon EOS R50 je lehký a snadno ovladatelný, přesto však nabízí převzorkovaný záznam v rozlišení 4K a řadu dalších profesionálních funkcí pro nahrávání, které vám pomohou vytvořit vysoce kvalitní obsah, včetně zpomaleného záběru s rychlostí až 120 sn./s, otočného dotykového displeje a inteligentního automatického zaostřování Dual Pixel CMOS AF II.

Kvalita a profesionálnost videí však závisí také na správných dovednostech a technikách. Zde je 10 tipů na vytvoření poutavého videopříběhu od začátku do konce.

  1. Naplánujte si natáčení
  2. Proveďte nastavení
  3. Udržujte vše stabilní
  4. Zaměřte se na detaily
  5. Experimentujte s různými perspektivami
  6. Promyslete si kompozici
  7. Hrajte si s rychlostí a časem
  8. Zaznamenejte čistší zvuk
  9. Vystupňujte napětí
  10. Bavte se, ale mějte stále zaostřeno

1. Naplánujte si natáčení

Ruce ukládají fotoaparát Canon EOS R50 do černé brašny na fotoaparát.

Fotoaparát Canon EOS R50 je neuvěřitelně kompaktní na to, že se jedná o tak výkonný fotoaparát pro natáčení videa. Díky tomu je ideálním nástrojem pro tvorbu obsahu, protože je dostatečně lehký na to, abyste si ho mohli vzít kamkoli s sebou.

Pokud si natáčení naplánujete, pomůže vám to zaznamenat veškerý nezbytný materiál. Sepište si poznámky o tom, co chcete ukázat a jak k tomu přistupovat, nebo si načrtněte hrubý obrázkový scénář, což vám pomůže uspořádat si natáčení v mysli ještě před tím, než s ním začnete.

Pomůže vám to také promyslet, jak má video vypadat a působit. Fotoaparát Canon, jako je model EOS R50, nabízí řadu kreativních barevných profilů, kterými lze dosáhnout krásné estetiky. Než se rozhodnete, jakou atmosféru chcete pro svůj film vytvořit, vyzkoušejte tato nastavení.

Před fotografováním je také důležité nachystat si vybavení: nabít baterie, vyčistit objektivy a naformátovat paměťové karty.

Nakonec se ujistěte, že je chytrý telefon nebo tablet připojen k aplikaci Canon Camera Connect, která vám umožní vzdáleně upravovat nastavení a rychle přenášet video z fotoaparátu.

2. Proveďte nastavení

Žena v hnědém huňatém kabátě stojí s deštníkem na dlážděné ulici vedle osvětlených výloh. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R50.

Experimentujte s  hloubkou ostrosti a izolujte tak objekt, nebo ho umístěte do jeho prostředí. Mnoho objektivů RF a RF-S společnosti Canon nabízí vysokou světelnost a dosažení měkkého, rozmazaného pozadí. Vy ale možná budete chtít okolí zahrnout do malé hloubky ostrosti a ukázat tak kontext. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R50 s objektivem Canon RF–S 18–45mm F4.5–6.3 IS STM při nastavení 45 mm, 1/40 s, f/6,3 a ISO 3200.

Boční profil ženy v hnědém huňatém kabátě, která si jednou rukou přidržuje brýle. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R50.

Můžete se spolehnout na systém inteligentního automatického zaostřování Dual Pixel CMOS AF II společnosti Canon, který díky funkci sledování obličeje a očí zajistí, že obličej objektu bude vždy zaostřený. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R50 s objektivem Canon RF–S 18–45mm F4.5–6.3 IS STM při nastavení 18 mm, 1/500 s, f/4,5 a ISO 800.

Při natáčení na místě vytvořte kontext pomocí širokoúhlých záběrů okolí. Zkombinujte je s detaily a mimořádně detailními záběry okolního prostředí. Pohybujte se a nenatáčejte stále z jednoho místa. Snažte se u úvodních záběrů zachytit alespoň 10 sekund na klip, které pak můžete sestříhat podle svých představ.

Pokud natáčíte jiné osoby, představte hlavní postavy a popište detaily o tom, kde jsou a co dělají. Pořiďte různé klipy objektů v akci a vyzkoušejte neobvyklé kompozice a styly nasvícení.

3. Udržujte vše stabilní

CINC_EOS R50_Movie IS mode

Abyste se vyhnuli roztřeseným záběrům a videa vypadala profesionálně, je důležité poskytnout fotoaparátu a objektivu oporu. Držte fotoaparát oběma rukama a zapřete lokty.

Fotoaparát Canon EOS R7 je vybaven funkcí vestavěné stabilizace obrazu (IBIS), která dokáže v závislosti na použitém objektivu kompenzovat pohyb fotoaparátu až do 8 EV. Fotoaparát Canon EOS R50 má také vestavěnou technologii, která minimalizuje rozhýbání fotoaparátu při natáčení. Digitální stabilizace obrazu filmu – ukázána ve videu výše – zajistí, aby video natočené z ruky zůstalo plynulé a ostré.

Zvažte také použití objektivu s interní stabilizací, například Canon RF–S 18–150mm F3.5–6.3 IS STM. Tento cenově dostupný objektiv se zoomem je vybaven optickou stabilizací obrazu s rozsahem 4,5 EV, díky kterému získáte ostré záběry z ruky, a univerzálním rozsahem zoomu, který se hodí pro pořizování různých záběrů.

4. Zaměřte se na detaily

Izolace konkrétních předmětů pomocí přiblížení vzbuzuje zájem. Objektivy Canon RF a RF-S se zoomem vám pomohou objekty co nejvíce přiblížit, aby v záběru vypadaly větší, a vy jste je tak zároveň umělecky izolovali od pozadí.

Můžete také použít makroobjektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností, jako je Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, který umožňuje zaostřit na každý detail, a to i na krátké vzdálenosti. Makroobjektiv s přesným zaostřováním je obzvláště užitečný pro fotografování obsahu s produkty, jídlem nebo kosmetikou, protože diváci budou chtít vidět i ty nejmenší detaily.

Fotoaparát EOS R50 je vybaven funkcí korekce „focus breathing“, která je zachycena na videu výše. Tato korekce při změně zaostření zachovává zorný úhel, čímž zajišťuje, že pozornost zůstane tam, kde ji chcete mít, a poskytuje přirozenější a profesionálnější vzhled.

5. Experimentujte s různými perspektivami

Fotoaparát Canon EOS R50 s připojeným mikrofonem je uchycený na vertikálním stojanu. Objektiv fotoaparátu je otočený směrem dolů. Na otočném dotykovém displeji fotoaparátu je zobrazena pánev.

Otočný dotykový displej fotoaparátu Canon EOS R50 vám poskytne flexibilitu při fotografování z téměř jakéhokoli úhlu.

Muž sleduje otočný dotykový displej fotoaparátu Canon EOS R50, kterým natáčí talíř s jídlem.

Otočný dotykový displej umožňuje také kontrolu kompozice a expozice při nahrávání z ruky.

Zachyťte objekty z neobvyklých úhlů, aby bylo video dynamičtější. Ne všechny záběry se vám budou hodit, to ale nezjistíte, dokud to nezkusíte. Změňte úhel pohledu tak, že si stoupnete nad objekt a budete jej snímat shora, nebo natáčejte od země směrem vzhůru.

Při vyprávění příběhů také pomáhá změna perspektivy, například fotografování zdola může pomoci vyjádřit, že fotografovaná osoba má nad divákem moc nebo převahu.

Perspektivu můžete měnit také pomocí objektivů. Pokud snímáte pozadí za objektem, vyberte konkrétní zaostřovací bod, který zachová pozadí ostré a zároveň se postará o filmové rozmazání popředí. To můžete provést využitím vyšší clony. Objektiv RF s vysokou světelností, jako je Canon RF 50mm F1.8 STM, poskytuje neuvěřitelně malou hloubku ostrosti a jemné rozostření, které zajistí filmový efekt.

6. Promyslete si kompozici

Fotoaparát Canon EOS R10 umístěný na stativu mezi zahnutým zábradlím natáčí ženu v dálce.

Výrazné kompoziční linie, jako je například toto zahnuté zábradlí, vedou diváka z popředí do pozadí snímku. Tento efekt zvýrazňuje umístění fotoaparátu nízko nad zemí.

Přemýšlejte o tom, jak nejlépe uspořádat prvky svého záběru. Obecně platí, že osvědčené přístupy ke kompozici, jako je pravidlo třetin a hlavní linie, fungují dobře. Nezapomeňte však vyzkoušet i jiné úhly pohledů. Alternativní snímky můžete vytvořit například použitím symetrie. Je to jednoduché – udělejte krok doleva nebo doprava, umístěte fotoaparát výše nebo níže, nebo si dřepněte či lehněte.

Pokud najdete konkrétní kompozici, která se hodí k vašemu objektu, zdokonalte ji a vytvořte vlastní, aby vaše záběry získaly originální vzhled. Mnoho filmařů je uznáváno pro svůj styl kompozice, takže se vyplatí experimentovat s různými pravidly – i porušovat je – a vyjádřit tak atmosféru filmu i váš osobní styl.

7. Hrajte si s rychlostí a časem

Náhlé přechody pomáhají videu dodat rychlost. Podobné sekvence natáčejte ze stejného úhlu a poté přeskakujte mezi různými částmi jednotlivých sekvencí, čímž vytvoříte přechod z jednoho okamžiku do druhého.

Skvělý způsob, jak natáčet akci, je nahrávat při vysokých snímkových frekvencích. Snímání v rozlišení Full HD rychlostí 120 sn./s fotoaparátem EOS R50 umožňuje vytvářet mimořádně zpomalené záběry a zachytit každý okamžik, když si klip přehrajete normální rychlostí.

Můžete také zkusit zaujmout diváka časosběrnou sekvencí, která zkomprimuje pomalu probíhající akci do kratších klipů, nebo zkusit vytvořit video haiku.

8. Zaznamenejte čistší zvuk

Žena drží fotoaparát Canon s připojeným stereofonním mikrofonem DM–E1 a natáčí muže s vrtačkou.

Zvuk je při tvorbě videozáznamu nesmírně důležitý, proto je dobré investovat do externího mikrofonu, jako je například stereofonní mikrofon Canon DM–E1.

Kvalita zvuku je stejně důležitá jako obraz. Poskytuje kontext a vytváří atmosféru, a tím vylepšuje váš videopříběh. Většina fotoaparátů je vybavena vestavěným mikrofonem, který dokáže zaznamenávat zvuk, avšak lepšího zvuku dosáhnete při použití externího mikrofonu, jako je stereofonní mikrofon DM-E1 nebo DM-E100 od společnosti Canon.

Spárování fotoaparátu s objektivem Canon STM, například Canon RF 15–30mm F4.5–6.3 IS STM, je při záznamu zvuku skvělou volbou, protože krokový motor (STM) zajišťuje plynulý a tichý pohyb při zaostřování.

9. Vystupňujte napětí

Je důležité, aby video obsahovalo prvky vizuálního napětí, zejména když se blíží ke svému závěru. Toho docílíte pomocí velkého rozsahu záběrů, od extrémních detailů po širokoúhlé záběry. Změna záběru z neutrálního objektu na hlavní poslední scénu představuje dobrý způsob, jak video posunout do finální fáze.

Krátké záběry pomáhají stupňovat napětí. Nezapomeňte, že delší klip můžete vždy zkrátit, proto se snažte zachytit několik sekund záznamu navíc před a po požadovaném obsahu.

10. Bavte se, ale mějte stále zaostřeno

I když je dobré natočit o něco více materiálu, než potřebujete, je snadné nechat se unést a natočit toho výrazně více, proto se snažte zůstat objektivní a mít cíl. Až později začnete s úpravami, poděkujete si, že nebudete muset procházet spoustu nepotřebného materiálu.

Při natáčení svých filmů se dobře bavte. Nezapomeňte, že někdy se věci nebudou dařit tak, jak jste si naplánovali, ale z takových situací se toho můžete hodně naučit. Váš příběh je součástí vaší osobnosti, užijte si tedy jeho natáčení.

Peter Wolinski

Související produkty

Související články

Probuďte své příběhy k životu pomocí videa

Oceňovaný dokumentarista a ambasador společnosti Canon Joel Santos se podělí o své nejlepší tipy pro vyprávění příběhů pomocí videa.

Tipy pro vylepšení vašich videí na sociální sítě

Čtyři autoři diskutují o tom, čím se vyznačuje skvělý obsah a jak vyniknout online.

Vytváření obsahu s fotoaparátem EOS R50

Posuňte své kanály sociálních médií na vyšší úroveň díky fotoaparátu Canon EOS R50.

Tipy na natáčení videa v noci

Odhalte zcela nový svět kreativity s naším průvodcem pro natáčení videa v noci.