Světlo je nejdůležitější součástí fotografování, ale když zapadne slunce, nemusí to znamenat konec zábavy. Použijete-li svítilnu nebo jiný světelný zdroj, můžete vyrazit ven po setmění a namalovat vlastní snímky: stačí pohybovat světly a vytvoříte jakékoli tvary, na které si vzpomenete. Tyto tvary sice nejsou vidět v reálném čase, ale při použití dlouhé expozice je můžete zaznamenat fotoaparátem, a vytvořit tak jedinečné snímky. Tato technika je často označována jako „malování světlem“ neboli „luminografie“.
TECHNIKY OSVĚTLENÍ
Fotografický průvodce malováním světlem pro začátečníky
Co je malování světlem?
V pohybu je kouzlo. Možná jste už viděli fotografie, které obsahují světelné stopy. Ty jsou obvykle založeny na nočním provozu automobilů a dalších vozidel, která při jízdě po silnicích zanechávají červené a bílé světelné stopy procházející snímkem. Malování světlem využívá stejný nápad, ale posouvá jej na kreativnější úroveň, kde máte situaci sami pod kontrolou.
Stejně jako u světelných stop budete muset i zde použít dlouhou expozici, která poskytuje dostatek času k zachycení veškerého pohybu světelného zdroje. Pohyb sám o sobě může být čímkoliv, co chcete; obraz můžete namalovat pomocí bílých nebo barevných světel.
Co potřebujete k úspěšnému malování světlem?
Přestože je malování světlem převážně o pohybu, bývá vhodné zajistit si ostrý vzhled pozadí s tlumeným světlem, pokud bude také zachyceno na snímku. Bude tedy potřeba připevnit fotoaparát na stativ nebo jinou stabilní platformu. Pokud je objektiv vybaven optickou stabilizací obrazu (IS), je při dlouhých expozicích obecně nejlepší ji vypnout. Nejnovější fotoaparáty dokážou rozpoznat, že je fotoaparát umístěn na stativu, a stabilizaci obrazu samy vypnou.
Podobně, jako je tomu u jakékoli jiné fotografické techniky, i malování světlem může vyžadovat určitou praxi. Je užitečné naplánovat případné záběry před západem slunce, abyste viděli, které kompozice budou fungovat nejlépe. Když se setmí, umístěte fotoaparát na stativ a přepněte do režimu živého náhledu, abyste mohli zobrazit náhled snímku na zadní obrazovce LCD.
Různá prostředí mohou malbám světlem propůjčit alternativní vzhled a pocit. Pokud použijete relativně krátkou dobu expozice (přibližně 10 sekund) s tmavým pozadím, bude mít pozadí tendenci zachovat si tmavé zbarvení i ve výsledném snímku a umožní přesun pozornosti na tvary, které vytvoříte pomocí světla. Delší expozice s nočním panoramatem města nebo jiným osvětleným pozadím může doplnit kontext ke kompozici a propůjčit snímku dojem místa a prostoru.
Při dlouhých expozicích je dobré nedotýkat se fotoaparátu – přestože je upevněn na stativu – aby nedošlo k rozmazání snímku vlivem vibrací.
Jak byste měli fotoaparát nastavit?
Pro mnoho nočních snímků jsou vhodnější otevřená clona a nízké clonové číslo s vysokou citlivostí ISO, takže budete moci zmrazit jakýkoli pohyb s vysokou rychlostí závěrky. Při malování světlem platí opak, protože pohyb je klíčovým faktorem, který chcete zachytit.
Vyberte na fotoaparátu režim ručního fotografování (M) a použijte nízkou citlivost ISO o hodnotě přibližně 100 až 200. Nastavte malý otvor clony s clonovým číslem okolo f/11 a rychlost závěrky nastavte někde mezi 10 a 30 sekundami v závislosti na tom, kolik času potřebujete k vytvoření světelné malby.
Také budete muset ručně nastavit zaostřovací vzdálenost, takže vyberte režim MF. Předem zaostřete na oblast, v níž chcete použít světlo k vytvoření malby. U mnoha fotoaparátů lze také aktivovat funkci zvýraznění obrysů při ručním zaostřování (neboli zvýraznění obrysů MF), což je vizuální pomůcka, která ukazuje, které části snímku jsou nejvíce zaostřené.
Dobrým kreativním tipem je ručně vybrat nastavení vyvážení bílé. Například při použití nastavení Daylight (Denní světlo), Cloudy (Zataženo), Shade (Stín) nebo Tungsten (Žárovka) dojde k účinné změně teploty barev světla, což bude mít postupně teplejší nebo chladnější efekt. Použijte režim kvality RAW, pokud je ve fotoaparátu k dispozici, protože umožňuje změnit nastavení vyvážení bílé při zpracování snímku v softwaru pro úpravy, jako je Canon Digital Photo Professional.
Začněte jednoduše s použitím nastavení fotoaparátu, která jsme doporučili, a pomocí svítilny nebo světla ze smartphonu vytvořte základní tvary, nebo třeba světlem napište své jméno. Možná zjistíte, že k dosažení požadovaného efektu budete potřebovat kratší nebo delší expozici nebo vyšší či nižší clonu. Experimentujte s nastaveními a brzy získáte cit pro to, co funguje nejlépe.
Jaký objekt a zdroj světla zvolit?
Využijte zahradu jako místo k procvičování a komponujte záběry květin, stromů nebo jiných malebných rostlin. Chcete-li být hodně kreativní, zkuste použít barevné plastové kelímky nebo hedvábný papír připevněné lepicí páskou ke svítilně: vytvoříte tak světelnou hůlku, kterou můžete mávat během expozic a vytvářet barevné pruhy a tvary.
Posviťte na hlavní objekt svítilnou a automaticky jej zaostřete. Až s tím budete hotovi, přepněte nastavení do režimu MF tak, aby se uzamkla vzdálenost zaostření. Pokud potřebujete, aby expozice trvala déle než 30 sekund, vyberte režim dlouhé expozice (Bulb), jestliže jej fotoaparát nabízí.
Spusťte expozici a začněte mávat svítilnou nebo jiným zdrojem světla kolem scény. Barevné sváteční řetězce světélek mohou ještě zvýšit kreativní úroveň. Dobře může fungovat mávání těmito nebo jinými zdroji světla za objekty, aby vypadaly jako siluety. Chcete-li do určité části scény přidat další světlo, stačí na ni na několik sekund namířit svítilnu, a poté přejít na záhony a další oblasti, které vytvoří barevné pozadí.
Méně je někdy více. Použití velmi jasné svítilny se může zdát jako dobrý nápad, ale jemnější světelné zdroje často fungují lépe. Silná světla namířená přímo na objektiv mohou způsobit odlesky, zatímco u svítilen s nižší intenzitou toto riziko nehrozí. Čajová LED světla a vícebarevné LED diody mohou také fungovat velmi dobře, a blikající LED diody vytvářejí střídavý efekt přerušovaných čárek.
Zábava nastane, když zapojíte přátele a rodinu – každý může držet svítilnu a zalít oblasti zájmu dalším světlem. Jedna svítilna nemusí osvítit celý objekt, protože s ní můžete během expozice pohybovat a malovat světlem výběrově na různé oblasti. To může fungovat opravdu dobře pro osvětlení zajímavých míst v nočních krajinách.
Další svítilny a přídavné zdroje světla se mohou hodit k začlenění vaší osoby nebo jiných lidí do snímku. Můžete také zkusit psát slova nebo malovat tvary, jako jsou hvězdy a srdce. Další možností je kombinovat dlouhou expozici s krátkým světelným impulzem blesku Canon Speedlite, takže budete moci získat správnou expozici pro portrét nebo jiný objekt v popředí a zároveň zmrazit jeho pohyb, a přesto bude možné po zbytek expozice vytvářet světelné obrazy.
Při fotografování pro radost může malování světlem představovat zábavný způsob, jak vyjádřit svou kreativitu. Nevyžaduje drahé fotoaparáty, objektivy ani příslušenství. Vše, co potřebuje, je jen trocha času a osvojit si základy. Brzy zjistíte, že vytváříte velice osobité snímky s opravdu jedinečným vzhledem a pocitem.
Autor: Matthew Richards
Související produkty
-
Bezzrcadlové fotoaparáty
EOS R6
Ať už fotografujete cokoli a jakýmkoli způsobem, fotoaparát EOS R6 vám umožní být kreativní tak, jak se vám ani nesnilo. -
Bezzrcadlové fotoaparáty
EOS R7
Prozkoumejte divokou přírodu s fotoaparátem, který nabízí senzační rychlost a kvalitu obrazu v přenosném těle se snímačem APS-C navrženém pro budoucnost. -
Bezzrcadlové fotoaparáty
EOS R10
Učiňte další kroky vpřed ve fotografování a natáčení videí pomocí bezzrcadlového fotoaparátu systému EOS R, který je vybaven snímačem formátu APS-C. -
Digitální zrcadlovky
EOS 90D
Plně vybavená digitální zrcadlovka, která vás přiblíží akci a umožní vám rychleji snímat a zachytit vynikající 32,5megapixelé snímky. -
Objektivy typu RF
RF 24-105mm F4-7.1 IS STM
Ideální objektiv pro všechny nadšence pro každodenní fotografování plnoformátovým bezzrcadlovým fotoaparátem. Objektiv RF 24-105mm F4-7.1 IS STM je lehký, kompaktní, má snadné ovládání a je připraven povznést vaše fotografování na novou úroveň. -
Objektivy pro digitální zrcadlovky
EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM
Univerzální objektiv 18–135 mm se zoomem a technologií krokového motoru (STM). Krokový motor zajišťuje plynulé a tiché automatické zaostřování filmů a dynamický stabilizátor obrazu snižuje otřesy ve videozáznamu.
Související články
-
ZÁKLADNÍ RADY PRO FOTOGRAFY
Jak pracovat s expozicí
Mistrovské nastavení clony, rychlosti závěrky a citlivosti ISO.
-
TECHNIKY OSVĚTLENÍ
Fotografování v dostupném světle
Naučte se vyhledat a zachytit to nejlepší světlo, aby vaše fotografie vypadaly lépe.
-
PORTRÉTNÍ FOTOGRAFIE
Portrétní osvětlení High-key a Low-key
Vytvářejte klasická nastavení osvětlení a získejte kvalitní, náladové portréty.
-
TECHNIKY OSVĚTLENÍ
7 tipů pro fotografování za slabého osvětlení
Objevte klíčové techniky pro pořizování ostrých fotografií s nejlepší sadou Canon pro fotografování za slabého osvětlení.