Úsvit a soumrak jsou magické okamžiky. Jde o chvíle, kdy se dostávají do varu festivaly, atmosféra města dostává říz a všude se vynořují příležitosti k fotografování. Zachycení detailů při malém množství světla je ale náročné – hlavně když ke snímání používáte smartphone.
V situacích se slabým osvětlením vám ruční nastavení digitální zrcadlovky, bezzrcadlového fotoaparátu nebo kvalitního kompaktního fotoaparátu umožní pořídit ostré snímky plné detailů, které byste jinak jen těžko získali.
TECHNIKY OSVĚTLENÍ
7 nejlepších tipů pro fotografování ve slabém světle
1. Odcloňte (nastavte nízké clonové číslo), abyste zachytili co nejvíce světla
Pokud máte fotoaparát s ručním nastavením, clonu můžete ovládat pomocí režimu priority clony (Av). Nastavení clony vašemu fotoaparátu sdělí, kolik světla má nechat proniknout dovnitř. Ve slabém světle je potřeba nechat proniknout co nejvíce světla, abyste získali dobrou expozici a zachytili co nejvíce detailů. K tomu použijte malé zaclonění (nízké clonové číslo). Pokud je snímek stále podexponován (tedy příliš tmavý), použijte nižší rychlost závěrky, aby se do fotoaparátu dostalo ještě více světla. Při delší době expozice ale dejte pozor na rozmazání – viz níže v části o zachování ostrosti snímků.
Nastavení clony ale ovlivní více než jen expozici. Malá clona také vede k malé hloubce ostrosti, což znamená, že při nízkém clonovém čísle bude ostrý pouze malý výřez scény před vámi. To může být ideální pro portréty před svítáním, u kterých chcete příjemně rozostřené pozadí. Pokud však chcete zachytit například unikátní detaily městského panoramatu za soumraku, pak by použití větší clony (s vyšším clonovým číslem) znamenalo větší hloubku ostrosti, takže bude ostrá větší část scény. Chcete-li zajistit dobrou expozici, zkuste zvolit nižší rychlost závěrky.
Některé objektivy mají přirozeně širší nebo „rychlejší“ clonu než jiné. Vynikající kompaktní možností pro plnoformátové bezzrcadlové fotoaparáty se systémem EOS R, jako jsou fotoaparáty Canon EOS R6 a EOS RP, je objektiv Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, který je skvělý pro pořizování širokoúhlých snímků noční městské scenérie a jiných scén se slabým osvětlením. Objektiv Canon RF 50mm F1.8 STM poskytuje standardnější perspektivu (podobnou lidskému oku) a je ideální pro noční fotografování přirozených snímků města, zatímco teleobjektiv s delším dosahem Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM se skvěle hodí na portréty ve slabém osvětlení.
Pokud používáte digitální zrcadlovku, pak vám objektiv jako Canon EF 35mm f/2 IS USM nabídne přirozenou perspektivu a možnost využít stabilizace obrazu (IS) při fotografování z ruky. Objektiv Canon EF 35mm f/1.4L II USM nabízí díky ještě vyšší světelností výjimečné schopnosti za slabého osvětlení. Pokud vlastníte digitální zrcadlovku se snímačem formátu APS-C, jako je model Canon EOS 850D, pak doporučujeme například objektiv Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM, který zajistí přirozenou perspektivu. Pokud hledáte podobnou širokoúhlou a přirozenou perspektivu pro bezzrcadlový fotoaparát EOS M, jako je EOS M50 Mark II se snímačem APS-C, máme tu ultrakompaktní plochý objektiv Canon EF-M 22mm f/2 STM a mimořádně rychlý model Canon EF-M 32mm f/1.4 STM.
2. Nastavením vyšší hodnoty ISO získáte lepší citlivost na světlo
Pokud jste použili nízké clonové číslo, ale přesto se vám zdá jas obrazu nedostatečný, zkuste zvýšit citlivost ISO. To zvýší citlivost snímače na světlo, což se hodí při nočním fotografování bez blesku. Čím vyšší je hodnota ISO, tím vyšší je citlivost. Digitální zrcadlovky, bezzrcadlové fotoaparáty a pokročilé kompaktní fotoaparáty Canon jsou vybaveny velkými snímači, takže produkují kvalitnější fotografie s vysokou citlivostí ISO než zařízení s malými, například smartphony.
Plnoformátové snímače CMOS v bezzrcadlových fotoaparátech Canon, jako jsou Canon EOS RP a EOS R6, poskytují výjimečnou kvalitu při vysoké citlivosti ISO s malým nebo žádným rozpoznatelným šumem nebo zrnitostí obrazu. V nejnovějších fotoaparátech Canon jsou snímače APS-C o něco menší, stále však poskytují detailní obraz, který i navzdory velmi vysokému nastavení citlivosti ISO obsahuje nízkou míru šumu. Tyto fotoaparáty se tedy skvěle hodí na noční fotografování z ruky.
3. Zachovejte své snímky ostré
Při fotografování z ruky za slabého osvětlení může dojít k rozmazání snímků. K tomu obvykle dochází, pokud jste kvůli zachycení většího množství světla použili delší dobu expozice (pomalejší rychlost závěrky). V tom spočívá další výhoda vyšší světelnosti: Čím více světla pronikne do objektivu, tím vyšší můžete použít rychlost závěrky. To je důležité, protože vyšší rychlosti závěrky zmrazí pohyb – a čím rychlejší je pohyb, který chcete zachytit, tím vyšší musí být rychlost závěrky, aby nedošlo k rozmazání. Za dobrých světelných podmínek lze objekty většinou fotografovat s rychlostí závěrky přibližně 1/50 s, pohybující se objekty vyžadují o něco vyšší rychlost, přibližně 1/250 s, a k zachycení rychlejší akce slouží rychlosti 1/1 000 s nebo vyšší. Za slabého osvětlení se bez vyšší rychlosti závěrky možná neobejdete.
Kromě pohybu objektu je třeba vzít v úvahu také rozhýbání fotoaparátu při fotografování z ruky – čím delší je ohnisková vzdálenost, tím obtížnější je zabránit rozhýbání fotoaparátu. Obecným pravidlem je začít s nastavením clony na základě ohniskové vzdálenosti – takže u objektivu s ohniskovou vzdáleností 50 mm nastavte alespoň rychlost 1/50 s nebo vyšší, u objektivu s ohniskovou vzdáleností 600 mm pak 1/600 s atd. Pokud je váš objektiv vybaven optickou stabilizací obrazu (IS), můžete používat nižší rychlosti závěrky a stále dosáhnout stejné ostrosti.
Fotoaparát Canon EOS R6 je vybaven vestavěným systémem stabilizace obrazu (IBIS), který spolupracuje s objektivy s funkcí stabilizace obrazu a při fotografování z ruky umožňuje použití dlouhé expozice pro mimořádně ostré výsledky. Ke snížení pohybu kamery můžete také použít své prostředí: Zkuste se opřít o zeď nebo umístit fotoaparát na pevný povrch. Použijte stativ (pokud ho máte) – poskytne vám maximální flexibilitu.
4. Využijte možností vyvážení bílé na maximum
Nastavení automatického vyvážení bílé u fotoaparátů Canon poskytuje při fotografování za denního světla vždy přesné výsledky a i při fotografování za slabého osvětlení si zachovává dobrý výkon. Svým snímkům ve slabém světle můžete pomocí alternativních přednastavených nastavení vyvážení bílé dodat umělecký šmrnc a zachytit určitou náladu.
Například při fotografování města během soumraku a za světla pouličních lamp dokáže nastavení vyvážení bílé Žárovka poskytnout uměle osvětleným oblastem neutrálnější teplotu barev a zvýraznit tmavě modrou oblohu. Nebo pokud chcete zdůraznit teplo umělého osvětlení, zkuste přepnout na nastavení vyvážení bílé Denní světlo.
Mnoho fotoaparátů Canon, včetně kompaktních fotoaparátů, jako je Canon PowerShot G5 X Mark II, dokáže fotografovat ve formátu RAW. Pokud vyberete tuto možnost, při následném zpracování snímků budete moci měnit nebo doladit nastavení vyvážení bílé pomocí preferovaného softwaru pro zpracování snímků ve formátu RAW, včetně výkonného a bezplatného softwaru Digital Photo Professional od společnosti Canon.
5. Světelné efekty
Dynamiku můžete nočním snímkům dodat pomocí světelných stop. Můžete využít cokoli – od zadních světel pohybujících se vozidel až po neonové atrakce na pouti. Chcete-li, aby fotografie zachytila pohyb světla, budete potřebovat dlouhou expozici, tedy rychlost závěrky nastavenou na více než pár sekund, a také bude potřeba fotoaparát umístit na stativ nebo na stabilní povrch. Experimentujte s různými časovanými expozicemi. Použijte samospoušť nebo funkci fotografování na dálku, aby se fotoaparát při stisknutí tlačítka spouště nechvěl. Mnoho fotoaparátů Canon je vybaveno funkcí Wi-Fi, která umožňuje měnit nastavení a spouštět závěrku ze smartphonu pomocí aplikace Canon Camera Connect.
6. Vyzkoušejte režim kontinuálního snímání
Režim kontinuálního snímání (na některých fotoaparátech se označuje jako sekvenční režim) zachytí během pár zlomků sekundy v rychlém sledu několik snímků. Hodí se k fotografování pohybujících se objektů nebo akcí trvajících zlomek sekundy. Pokud jím proto váš fotoaparát disponuje, zapněte a vyzkoušejte ho – zvýšíte si tím šanci, že i při slabém osvětlení pořídíte nádherný akční snímek, po jakém toužíte.
7. Nejlepší fotoaparáty pro fotografování za slabého osvětlení
Canon EOS R6 – dokonalý plnoformátový bezzrcadlový fotoaparát pro fotografování za slabého osvětlení
- Vysoce efektivní vestavěná stabilizace obrazu
- Špičkový systém automatického zaostřování funguje v téměř naprosté tmě
- Působivá kvalita obrazu při vysokém nastavení citlivosti ISO
Canon EOS RP – dokonalý a cenově dostupný bezzrcadlový fotoaparát určený pro noční fotografování
- Plnoformátový obrazový snímač pro úžasnou kvalitu snímků za slabého osvětlení
- Pokročilý výkon automatického zaostřování za slabého osvětlení
- Plnoformátový bezzrcadlový fotoaparát za dostupnou cenu
Fotoaparát Canon EOS M50 Mark II – o stupeň lepší než fotografování smartphonem
- Výhody bezzrcadlového fotoaparátu se snímačem APS-C v elegantním a lehkém těle
- Výkon automatického zaostřování při velmi slabém osvětlení až do –4 EV a fotografování s citlivostí až ISO 25600
- Speciální řada vyměnitelných kompaktních objektivů typu EF-M.
Fotoaparát Canon EOS 850D – další krok v oblasti kreativní kontroly: Lehká digitální zrcadlovka
- Lehké tělo s hmotností pouhých 515 g – skvělé pro noční pouliční fotografování
- Snímač APS-C s rozlišením 24,1 MP poskytuje vynikající kvalitu obrazu
- Klasická ergonomie digitální zrcadlovky a optický hledáček pro přímé spojení se scénou
Fotoaparát Canon PowerShot G5 X Mark II – malý, elegantní, ale velice důmyslný
- Výkonný vestavěný 5× zoom s rozsahem 24 až 120 mm
- Malý, ale vysoce kvalitní obrazový snímač typu 1.0
- Nepřeberné množství režimů nočního fotografování, včetně režimů Portrét s hvězdami, Noční obloha s hvězdami, Stopy hvězd, Časosběrný film o hvězdách a Noční scéna z ruky
Přečtěte si další tipy pro fotografování za slabého osvětlení* od mentora soutěže Redline Challenge Lorenze Holdera.
Autor: Matthew Richards
*K dispozici ve vybraných jazycích.