Měsíc byl vždy pro fotografy po celém světě podmanivým objektem, zejména pak v těch vzácných chvílích, kdy se objevuje jako superměsíc, či dokonce růžový Měsíc. Vyfotit ho v celé jeho kráse však nemusí být snadné. Fotografování jasného objektu, který je od nás tak daleko, může být za slabého osvětlení náročné, stejně jako nastavení kompozice a zaostření při dlouhých ohniskových vzdálenostech. Ale se správnou fotografickou sadou a nastavením expozice a při pečlivém plánování ještě než vyrazíte do akce můžete pořizovat nádherné detailní lunární fotografie a atmosférické snímky Měsíce. Zde sdílíme všechny informace, které k fotografování Měsíce potřebujete, odborné rady ohledně nastavení a vybavení a také tipy, jak získat nejlepší lunární snímky, od astrofotografky Mary Leiteové.
Tipy pro fotografování Měsíce: jak fotografovat dechberoucí snímky noční oblohy.
1. Seznamte se s chováním Měsíce
Oběh Měsíce kolem Země trvá 27,322 dní. Tento cyklus je rozdělen do fází: nov, dorůstající srpek, první čtvrť, dorůstající Měsíc, úplněk, couvající Měsíc, poslední čtvrť, ubývající srpek a opět nov. Nejenže vám každá fáze dává jinou perspektivu na Měsíc, ale také ovlivňuje světelné podmínky, od jasného zářícího úplňku až po sotva viditelný nov.
Některé body v lunárním kalendáři jsou opravdu výjimečné. Když je Měsíc blíže k Zemi společně s dobou úplňku – dobou, kdy jsou Slunce, Měsíc a Země v zákrytu – jsme odměněni větším úplňkem neboli superměsícem. Růžový Měsíc, kdy běžný superměsíc nastává společně s celkovým zatměním Měsíce, je ještě vzácnější. To znamená, že Země zcela blokuje přímý sluneční svit, který se tak nedostane k Měsíci, a zůstává pouze světlo odražené od zemské atmosféry, které způsobuje, že se Měsíc jeví růžově načervenalý.
2. Plánujte dopředu
Fotografování Měsíce není jen zábavným testem vašich dovedností s fotoaparátem, je to také fascinující způsob, jak se seznámit s dráhou Země a jejího satelitu. Dokážeme přesně určit, kde Měsíc vyjde, kde na obloze bude procházet nejvyšším bodem a kde zapadne, a to pro každou noc na několik let dopředu. Existuje několik užitečných aplikací pro telefony, které vám pomohou přesně plánovat úhly pohledu. Hrubým vodítkem je pravidlo, že se úplněk vynoří přímo naproti zacházejícímu slunci.
Nezapomeňte vzít v úvahu denní dobu. Měsíc je možná nejpůsobivější, když se poprvé objeví na obzoru – to je jev známý jako „východ Měsíce“. Pokud fotografujete superměsíc, může být fotografování v této době obzvláště působivé. Světlo k vám musí projít zemskou atmosférou, takže Měsíc získává hřejivý, načervenalý nádech. Je to také okamžik, kdy se Měsíc jeví největší, i když je to jen iluze – velikost zůstává po celou noc stejná, ale zakřivení atmosféry funguje jako lupa.
Předtím, než vyrazíte do akce, je také důležité zkontrolovat předpověď počasí. Jasné podmínky vám zajistí optimální viditelnost. Vyhledejte místa, která vám nabídnou dobrý výhled na dění a budou zahrnovat vizuální dojem – například poutavé městské panorama – ale minimální rozptýlení. Ujistěte se, že je vaše sada připravena. To znamená plně nabité baterky a vše zabaleno. Měsíc se pohybuje rychle, takže nebudete chtít ztrácet čas odběhnutím domů pro věc, kterou jste zapomněli, jinak zmeškáte dobrý okamžik!
3. Nastavení při fotografování Měsíce
Automatické režimy expozice nemusí při fotografování Měsíce fungovat konzistentně, proto je nejlepší použít ruční expozici. Intenzita slunečního svitu, který dopadá na Měsíc, zůstává v podstatě stejná, takže existuje jednoduché pravidlo expozice, které můžeme použít jako vodítko – pravidlo „looney 11“. Nastavte clonu na f/11 a rychlost závěrky nastavte na hodnotu inverzní k citlivosti ISO, takže při citlivosti ISO 100 použijete hodnotu 1/100 s, při citlivosti ISO 200 to bude 1/200 s a tak dále. Toto pravidlo však není třeba dodržovat otrocky – rychlost závěrky a clonu můžete trochu měnit, dokud nebude snímek dobře vypadat.
4. Nejlepší výbava pro fotografování Měsíce
Objektiv s velkou ohniskovou vzdáleností je při fotografování detailů Měsíce nutností, ale když teprve začínáte, nebojte se. Nemusíte ale hned utrácet za drahý objektiv s vysokou světelností, protože Měsíc je tak jasný, že nepotřebujete ty nejširší clony špičkových objektivů s velkou ohniskovou vzdáleností. Fungovat může i standardní zoom, jaký nabízí objektiv Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM nebo RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM – nemusí vám umožnit vyplnit záběr, ale vy jej vždy můžete později oříznout. Právě v těchto případech fotoaparáty se systémem EOS R s vysokým rozlišením dokazují, že se vyplatí. Plnoformátový fotoaparát Canon EOS R8 zajišťuje dokonale ostrý obraz i při slabém osvětlení a snímače APS-C na fotoaparátech Canon EOS R10 a EOS R50 poskytují objektivům užší zorné pole a zajišťují tak mimořádný dosah při použití širších objektivů.
5. Přibližte se
I když je úplněk okouzlující, nemusí být ve skutečnosti nejlepší doba na fotografování, pokud máte zájem o zachycení měsíčního povrchu, například kráterů. Podobně jako vyklápěcí blesk fotoaparátu osvětluje obličej, eliminuje při úplňku také sluneční světlo přicházející zepředu velké množství stínů. Jindy v měsíci je sluneční světlo více na straně, což vytváří světla a stíny potřebné k tomu, aby se zobrazily obrysy a detaily měsíční krajiny. Skvělým objektivem pro detailní záběry je objektiv RF 100-400mm F5.6-8 IS USM, který kombinuje teleobjektiv s velkou ohniskovou vzdáleností a zoomem se stabilizací obrazu. Navíc, pokud chcete opravdu vyplnit záběr, vyberte objektiv s velmi velkou ohniskovou vzdáleností, jako je RF 600mm F11 IS STM. Clona f/11 je ideální k fotografování Měsíce, protože umožňuje držet se pravidla expozice „looney 11“. Chcete-li rozšířit dosah svých objektivů, mohou být užitečné telekonvertory objektivu, jako je telekonvertor RF 1,4× a telekonvertor RF 2×.
6. Získejte širší pohled.
Můžete kreativně experimentovat s použitím širšího objektivu, jako je Canon RF 14-35mm F4L IS USM. To vám umožní začlenit Měsíc do stávající krajiny. I když Měsíc je často strašidelný, když je vidět osamocený, vnesení známých orientačních bodů nebo určitého panoramatu pomáhá dodat kontext a umožňuje vytvářet zajímavé kompozice. Umožňuje také hrát si s měřítkem a dodat silný efekt.
Posuňte své fotografování Měsíce na novou úroveň s dalšími tipy a inspiracemi od profesionálního fotografa Andrewa Fusek Peterse*.
Napsali James Paterson, Phil Hall a Rachel Segalová Hamiltonová
* K dispozici pouze ve vybraných jazycích.