Pokud jsou v softwaru DPP aktivována upozornění na světla a stíny, světlé oblasti, u nichž hrozí clipping, budou mít červený překryv. Oblasti, které by potenciálně mohly být příliš tmavé, a proto u tónů stínů hrozí, že dojde ke clippingu, budou mít modré překrytí.
Jako nadšenci do fotografování jste pravděpodobně zvyklí používat vlastní nastavení a možnosti fotoaparátu ke zlepšení zaostření, expozice a kompozice fotografií. Své snímky pak možná pravidelně kontrolujete na displeji LCD fotoaparátu a poté je znovu pořizujete s mírně odlišným nastavením, abyste získali vytoužený výsledek. Při tak velké péči, kterou do fotografování vkládáte, je snímek přímo z fotoaparátu často dostačující pro zdokumentování vašich zážitků, ale existují určité zvláštní příležitosti, u kterých musíte být ještě obezřetnější. Svatby, výročí, narozeninové oslavy, promoce, první krůčky vašeho dítěte… Neopakovatelné okamžiky si zaslouží, abyste na ně vzpomínali v tom nejlepším možném světle, a proto je důležité naučit se fotografie upravovat. Díky těmto úpravám můžete mimo jiné opravit mnoho chyb, vylepšit kompozici a jas a další technické aspekty, dodat všem svým snímkům z jedné události osobitý vzhled.
Chcete-li získat větší volnost při úpravách snímků, vyplatí se fotografovat snímky ve formátu RAW – to znamená nastavit fotoaparát tak, aby snímky při jejich pořízení ukládal jako soubory ve formátu RAW a nikoli JPEG. Soubor RAW je v podstatě digitální negativ, který obsahuje nezpracovaná data ze snímače fotoaparátu, z nichž můžete vytvářet více verzí jednoho snímku. Soubory JPEG jsou již zpracovány fotoaparátem a lze je snadno sdílet přímo z fotoaparátu, ale poskytují jen velmi malý prostor pro úpravy nebo korekci. Jedním z praktických způsobů, jak získat to nejlepší z obou formátů, je nastavit fotoaparát tak, aby ukládal soubory ve formátu RAW i JPEG – tak získáte snímek, který můžete snadno sdílet, a také soubor ve formátu RAW, který můžete vylepšit a později s ním experimentovat. Mějte však na paměti, že pro uložení obou verzí každého snímku budete potřebovat více místa na paměťové kartě.
Chcete-li vytvořit fotografii ze souboru ve formátu RAW, musíte ji zpracovat. Můžete to udělat přímo ve fotoaparátu, a některé úpravy můžete provádět dokonce během fotografování: doladit jas, upravit korekci aberace objektivu, aplikovat přednastavené efekty, například Vivid (Živé barvy) nebo Soft (Měkké barvy) a další. Je však rozumnější provádět zpracování na (mnohem větší) obrazovce počítače pomocí speciálního softwaru pro úpravu souborů ve formátu RAW, jako je například software Digital Photo Professional (DPP) společnosti Canon nebo Adobe® Lightroom®. Je to snadné a budete mít možnost použít jiný styl Picture Style, jiné vyvážení bílé, nastavení potlačení šumu a další možnosti. Všechny úpravy provedené v souboru RAW (ať už ve fotoaparátu nebo v počítači) jsou nedestruktivní, což znamená, že do původního souboru není nijak zasahováno a veškeré změny lze kdykoli vrátit zpět, doladit je nebo je odstranit, i když projekt zavřete a vrátíte se k němu až později.