Jak fotografovat na dálku – a proč to budete chtít dělat

Pro fotografování divoké přírody, nočních snímků a krajin i autoportrétů je nezbytné naučit se ovládat fotoaparát na dálku. Zde je stručný průvodce výhodami dálkového fotografování a návod k jeho použití.
Žena ve žlutých letních šatech pózuje na oblouku mostu, s fotoaparátem Canon EOS R10, který ji vyfotografuje, postaveným na malém stativu za sebou.

Dálkové fotografování se může zdát jako pokročilá technika, ale je mnohem jednodušší, než si myslíte. Navíc má některé velké výhody. V tomto užitečném průvodci zjistíte, jak funguje, kdy ho použít a jaký přínos bude mít pro různé druhy fotografování.

Co znamená dálkové fotografování?

Uživatel drží smartphone s aplikací Canon Camera Connect, která zobrazuje stejný obraz jako obrazovka fotoaparátu Canon za ním.

Nejspíš již máte sadu potřebnou k fotografování s dálkovým ovládáním – pomocí bezplatné aplikace Canon Camera Connect v chytrém telefonu nebo tabletu lze ovládat širokou řadu fotoaparátů Canon.

Dálkové fotografování jednoduše znamená ovládání fotoaparátu a jeho závěrky z jiného zařízení než jsou ovládací prvky na samotném fotoaparátu. Tradičním řešením pro tento účel byl kabel dálkové spouště, který bylo možné připojit k fotoaparátu – nyní je však možné bezdrátové ovládání. Široká řada fotoaparátů Canon nabízí připojení k síti Wi-Fi a nejnovější modely včetně všech fotoaparátů se systémem EOS R mají také technologii Bluetooth. Díky aplikaci Canon Camera Connect máte možnost ovládat širokou škálu nastavení a spouštět závěrku přímo z chytrého telefonu nebo tabletu.

Kdy byste použili dálkovou spoušť?

Použití dálkové spouště má několik výhod. Za prvé, protože se fyzicky nedotýkáte fotoaparátu, eliminuje se riziko otřesů při spuštění závěrky. Díky tomu se jedná o skvělý způsob, jak zabránit rozhýbání fotoaparátu a získat ty nejostřejší snímky. Za druhé je také užitečné pořizovat snímky, které by mohlo být obtížné zachytit fotoaparátem drženým v rukou: například skupinové fotografie s vaší osobou ve snímku nebo fotografií plachých zvířat ve volné přírodě.

Dálkové fotografování je užitečným nástrojem pro mnoho různých fotografických žánrů, jako jsou například tyto:

Fotografie řeky s dlouhou expozicí v hlubokém údolí, pořízená fotoaparátem Canon PowerShot G5 X Mark II. Díky dlouhé expozici vypadá tekoucí voda jako neostré hedvábné mléko, zatímco zbytek scény je ostrý.

Dlouhá expozice zde rozostřila pohybující se vodu a zbytek scény přitom zůstal ostrý. V případě tohoto efektu je důležité, aby se fotoaparát nehýbal, takže se velice hodí možnost spustit spoušť, aniž byste se dotkli fotoaparátu. Pořízeno fotoaparátem Canon PowerShot G5 X Mark II při nastavení 8 s, f/11 a ISO 125. © James North

Dálkové snímání při fotografování krajiny

Dálkové spuštění závěrky je ideální při fotografování krajin ze stativu, zejména při použití dlouhých expozic, protože když se nedotýkáte fotoaparátu, nedojde k žádnému rozhýbání fotoaparátu. Při fotografování časosběrných snímků vám také pomůže zabránit trhavým pohybům fotoaparátu a změnám kompozice, což by způsobilo, že by byl konečný videozáznam rušivě rozhoupaný. Díky aplikaci Canon Camera Connect, která umožňuje měnit nastavení z chytrého telefonu mezi snímky, se nemusíte vracet k fotoaparátu ani kontrolovat snímky na obrazovce fotoaparátu. Pomocí mobilního zařízení můžete dokonce přidat hodnocení hvězdičkami, která vám pomohou s dalším výběrem, sdílením a zpracováním.

Prst osoby klepe na fotografii sovy v aplikaci Canon Camera Connect na obrazovce chytrého telefonu.

Zaostřování při fotografování na dálku pomocí aplikace Canon Camera Connect v chytrém telefonu je snadné. Stačí klepnout na oblast obrazovky, kam má objektiv zaostřovat a můžete sledovat, jak se objekt zaostřuje.

Snímání na dálku při fotografování divoké přírody

Dálkové snímání je ideální při fotografování nebo natáčení plachých nebo těžko zachytitelných objektů, jako je divoká zvěř. Fotoaparát můžete umístit na nejlepší místo, kde lze pořídit snímek, i když to může být někde, kam byste se těžko mohli postavit sami nebo by to mohlo být nebezpečné, a pak se schovat z dohledu, abyste své objekty nevystrašili nebo nenarušili jejich přirozené chování. Fotografování na dálku je skvělé na fotografování drobných objektů zblízka a makrofotografování, při kterém se znásobí i ten nejmenší pohyb fotoaparátu, což by následně ovlivnilo kompozici nebo narušilo zaostření objektu. Totéž platí, pokud použijete techniku bracketingu zaostřování k pořízení série makrosnímků s různými částmi zaostřovaného objektu, aby bylo možné je zkombinovat do jednoho snímku s větší zaostřenou plochou – je důležité udržet fotoaparát stabilní. Opět platí, že budete moci měnit nastavení a kontrolovat náhled snímků z chytrého telefonu a dokonce zvětšit náhled, abyste zkontrolovali zaostření. Nebudete se muset stále vracet do fotoaparátu a rušit scénu. Po pořízení snímku vám zeměpisné souřadnice – přidání údajů o poloze do snímku z chytrého telefonu pomocí aplikace Canon Camera Connect – poskytnou přesný záznam o tom, kde jste to vzácné zvíře viděli.

Osoba používá smartphone k dálkové úpravě nastavení fotoaparátu Canon, na jehož obrazovce je scéna západu slunce.

Fotografování v noci a za slabého osvětlení také často vyžaduje dlouhé expozice. Dálkové ovládání je zde také neocenitelné, protože umožňuje pořizovat snímky bez rizika otřesů fotoaparátu při spouštění závěrky.

Astrofotografování s dálkovým ovládáním

Při astrofotografování budete často muset fotografovat velmi dlouhé expozice v rozsahu 30 minut až několik hodin. Schopnost fotografovat na dálku znamená, že při spouštění závěrky nedojde k rozhýbání fotoaparátu, což je pro ostré snímky oblohy nesmírně důležité. A co víc, můžete být i velmi daleko od fotoaparátu, třeba se dokonce uchýlit do vyhřátého vozidla nebo přístřešku, zatímco budete čekat na dokončení expozice. Při astrofotografování je zřídka nutné upravování mnoha nastavení, ale pokud to chcete udělat, nebo dokonce přepnout z automatického zaostřování na ruční zaostřování, můžete to také vše udělat z dálky. Kromě toho můžete nechat displej LCD fotoaparátu vypnutý, což znamená, že bude méně nežádoucího světla, které by mohlo zhoršit expozici.

Skupina dospělých a dětí sedí u stolu a muž na levé straně používá svůj chytrý telefon ke spuštění závěrky fotoaparátu Canon na stole v popředí.

Máte možnost vytvářet kreativní autoportréty a  skupinové snímky s použitím aplikace Canon Camera Connect: všichni se vám dokonale vejdou do záběru a můžete měnit nastavení z aplikace.

Snímek pořízený fotoaparátem Canon EOS R10 s použitím dálkového fotografování, který ukazuje stojící ženu ve žlutých šatech zarámovanou pod bohatě zdobenou klenbou v Seville.

Použití aplikace Canon Camera Connect k fotografování z dálky také znamená, že můžete zachytit celou scénu včetně sebe samých. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R10 s objektivem Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM při nastavení 35 mm, 1/2 000 s, f/5 a ISO 12800. © Diana Millosová

Fotografování portrétů bez použití rukou

Chcete-li vyzkoušet kreativní autoportrétní fotografii, pak je dálkové fotografování ideální. Můžete se snadno zakomponovat do záběru a ujistit se, že máte ve snímku vše, co chcete. Díky možnosti měnit nastavení, jako je clona, můžete experimentovat s různými efekty, aniž byste museli měnit kompozici přecházením k fotoaparátu a zase zpět. Dálkové fotografování je také velmi užitečné pro skupinové snímky, protože můžete zkontrolovat, zda jsou všichni v záběru (a usmívají se), aniž by došlo k narušení scény. Prohlédněte si každý snímek na místě a můžete podle potřeby upravit nastavení nebo přesunout osoby do lepších pozic, než se skupina rozptýlí.

Při práci na fotografování ve studiovém prostředí máte možnost fotoaparát ovládat z počítače pomocí softwaru Canon EOS Utility, který vám poskytne ještě větší obrazovku než vaše mobilní zařízení – za chvíli si o tom povíme více.

Co potřebujete pro dálkové fotografování?

Žena ve žlutých šatech klečí a upravuje nastavení fotoaparátu Canon EOS R10, který je umístěn na stativu.

Dálkové ovládání fotoaparátu umožňuje pořizovat autoportréty z neobvyklých úhlů – stačí nastavit fotoaparát a poté se přesunout do záběru, zkontrolovat kompozici a upravit nastavení pomocí aplikace Canon Camera Connect a pořídit snímek, jakmile budete připraveni. Stativ je ideální, ale pokud jej nemáte, můžete jednoduše umístit fotoaparát na jakýkoli stabilní povrch.

Společnost Canon nabízí celou řadu příslušenství, ze kterého můžete vybírat pro účely dálkového snímání. Dálková spoušť Canon RS-60E3 je 60cm kabelová dálková spoušť pro fotoaparáty EOS se zásuvkou typu E3 a dálková spoušť RS-80N3 je 80cm dálková spoušť pro fotoaparáty EOS se zásuvkou typu N3. Dálkový ovladač s časovačem TC-80N3 (který může vyžadovat také adaptér dálkového ovládání RA-E3) umožňuje pořizovat snímky v pravidelných intervalech pro časosběrné projekty, aniž byste se dotkli fotoaparátu.

Pokud jde o bezdrátová řešení, dálkový ovladač Canon Remote Controller RC-6 pracuje na vzdálenost až 5 metrů pomocí infračerveného rozhraní. Bezdrátový dálkový ovladač Canon BR-E1 funguje s fotoaparáty EOS kompatibilními s technologií Bluetooth na vzdálenost až 5 metrů.

Pravděpodobně však již vlastníte výbavu, kterou k dálkovému ovládání potřebujete Aplikace Canon Camera Connect je zdarma ke stažení pro uživatele systémů iOS a Android a lze ji rychle nastavit v chytrém telefonu nebo tabletu. Je kompatibilní s celou řadou fotoaparátů Canon – nejen s nejnovějšími bezzrcadlovými fotoaparáty, ale také s některými digitálními zrcadlovkamikompaktními fotoaparáty PowerShot.

Některé funkce aplikace fungují přes Bluetooth a jiné vyžadují připojení Wi-Fi, takže je na mobilním zařízení povolte, abyste mohli aplikaci využít opravdu naplno.

Jak používat aplikaci Canon Camera Connect k dálkovému fotografování

Připojení k fotoaparátu je přímočarý proces: pokyny se zobrazí na obrazovce v aplikaci a provedou vás celým postupem. Jakmile se připojíte, budete mít k dispozici několik možností, které můžete prozkoumat v závislosti na modelu fotoaparátu – například dálkové fotografování, přidání hodnocení hvězdičkami do snímků a přenos snímků a videí ke sdílení s ostatními.

Mělo by být možné zobrazit možnost s názvem dálkové snímání s živým náhledem, která zobrazí přesný živý přenos toho, co váš fotoaparát vidí. Zde můžete provádět úpravy nastavení, jako je bod zaostření, rychlost závěrky, clona, citlivost ISO, vyvážení bílé, časovač, měření a další. Při prvním nastavení se vyplatí seznámit se s rozhraním.

Na obrazovce se také zobrazí velké bílé tlačítko, na které stačí klepnout a pořídit snímek. Chcete-li nahrát video, přepněte ikonu videa v horní části obrazovky do režimu filmu.

Aplikace Canon Camera Connect slouží také jako centrum pro další aplikace, které jsou pro fotoaparát užitečné, jako je například aplikace image.canon pro přenos a ukládání snímků na bázi cloudu. Díky tomu představuje „obchod pod jednou střechou“, kde najdete nejnovější nástroje. S fotoaparáty EOS R3, PowerShot ZOOM a dalšími fotoaparáty EOS, které byly uvedeny na trh od roku 2022, je také možné aktualizovat firmware fotoaparátu prostřednictvím aplikace Canon Camera Connect. Udržet si stále přehled o nejnovějších vylepšeních a nových funkcích je tedy jednodušší než kdykoli dříve.

Jak se zaostřuje při dálkovém fotografování?

Tři snímky obrazovky aplikace Canon Camera Connect, které ukazují, jak upravit bod zaostření pomocí příkladu detailní fotografie zeleného jablka.

Pomocí aplikace Canon Camera Connect můžete snadno přepínat mezi ručním zaostřováním a automatickým zaostřováním a nastavit bod zaostření podle toho, jaký snímek chcete pořídit.

Zaostřování pomocí aplikace Canon Camera Connect je snadné. Klepnutím na ikonu na obrazovce můžete změnit AF bod a zjistíte, že objektiv automaticky zaostří na místo, kam umístíte bod zaostření.

Je také podporováno ruční zaostřování, které může být užitečné pro záběry zblízka a makrofotografie, kde potřebujete jemně doladit zaostření na objekt. Další výhoda spočívá v tom, že můžete přepnout z automatického zaostřování na ruční zaostřování, aniž byste se museli vrátit k fotoaparátu a použít přepínač na objektivu – stačí stisknout tlačítko ručního zaostřování v aplikaci a pomocí šipek upravit ruční zaostřování.

Jak dálkově fotografovat pomocí softwaru Canon EOS Utility?

Notebook položený venku na stole v blízkosti fotoaparátu na stativu a obrazovka zobrazuje obraz z fotoaparátu a nastavení z boku.

Pokud pracujete ve formálnějším nastavení a máte po ruce notebook, aplikace EOS Utility společnosti Canon vám poskytne živý náhled a možnost vzdáleně upravit nastavení ve větším rozsahu, než je to možné na obrazovce telefonu.

K dálkovému fotografování nemusíte používat jen chytrý telefon. Jsou i jiné způsoby, které mohou být vhodnější podle toho, co potřebujete.

EOS Utility je software společnosti Canon pro počítače, který umožňuje dálkové fotografování. Lze jej použít bezdrátově nebo přes připojení USB, umožňuje rozsáhlou kontrolu nad fotoaparátem a snímky lze ukládat přímo do počítače nebo na paměťovou kartu. To může být skvělá volba ve studiovém prostředí, která vám umožní prohlížet snímky na větší obrazovce počítače, upravovat nastavení a zajistit dokonalý výběr kompozice v živém náhledu pomocí mřížek a nástrojů pro tvorbu kompozice. Můžete jej také použít ve spojení se softwarem Digital Photo Professional společnosti Canon k úpravě a hodnocení fotografií, které jste pořídili na dálku.

Chcete-li fotoaparát používat jako webovou kameru, je vynikající volbou aplikace EOS Webcam Utility. Je kompatibilní s celou řadou fotoaparátů Canon a je navržena tak, aby vám umožnila používat fotoaparát k živému streamování a videohovorům, což je také skvělé pro vysílání a nahrávání filmů do fotoaparátu.

Ať máte jakýkoli model fotoaparátu, ať už se věnujete jakémukoli typu fotografování, nabízí společnost Canon způsoby, jak můžete fotografovat nebo pořizovat videa na dálku. Tak co takhle vyzkoušet dálkové fotografování?

Astrid Pitman

Související produkty

Související články

Jak pracovat s expozicí

Mistrovské nastavení clony, rychlosti závěrky a citlivosti ISO.

Fotografování noční oblohy

Nejlepší techniky pro fotografování hvězd v noci, včetně časosběrných snímků a snímků hvězdných stop.

Tipy pro fotografování v extrémních povětrnostních podmínkách

Zde uvádíme naše nejlepší tipy a triky pro zvládnutí fotografování v extrémním počasí, od ochrany výbavy až po péči o sebe sama.

Zachycení pohybu v časosběrném videu

Spolehlivé techniky pro snímání časosběrných a hyperlapse videí a zpomalených záběrů.