Kreativní portrétní fotografie

Fotografka Nina Collinsová si svými zábavnými autoportréty získala na TikToku působivou základnu fanoušků. Nyní se s vámi podělí o tipy, jak snímek stylizovat a jak co nejlépe využít jednoduché nastavení.
Žena s dlouhými blond vlasy a růžovými slunečním brýlemi pózuje před růžovým závěsem a šňůrou korálků. Její fotografie je vidět na zadní stěně fotoaparátu, který leží na stole před ní.

TikTokerka a amatérská fotografka Nina Collinsová se domnívala, že kariéra fotografky je nedosažitelná, ale byla odhodlaná uspět. „Byla jsem studentka bez peněz, ale přestože jsem studovala něco úplně jiného, věděla jsem, že se chci zabývat fotografováním, a proto jsem si potřebovala sestavit portfolio,“ vysvětluje. „Naučila jsem se to sama díky dlouhému zkoumání a také metodou pokusů a omylů.“

Nina se namísto publikování na obvyklých platformách, kde již měla účet, rozhodla začít od nuly na TikToku. „Bála jsem se špatných ohlasů,“ objasňuje. „Měla jsem pocit, že lidé budou příliš kritičtí a budou si všímat nedostatků v mých úpravách nebo nastavení fotoaparátu.“

Ohlasy na její inspirativní videa na TikToku však byly jednoznačně pozitivní, a tak si rychle získala své příznivce. „Během prvních čtyř měsíců jsem získala 20 tisíc sledujících. Lidé netušili, kdo jsem, ale jejich komentáře byly tak povzbudivé. Nemuseli říkat nic hezkého – přidávali komentáře, protože se jim líbilo, jak to vypadá. To mi dodalo potřebnou sebedůvěru.“

Ninina série „Dekády“ si získala velkou popularitu. Nina v ní ukazuje módu, účesy a způsoby focení v průběhu času. Nina také dává možnost nahlédnout do zákulisí svých příprav a poskytuje návod, jak si vyzkoušet různé ztvárnění. Jejím cílem je nyní inspirovat další lidi, aby vzali do ruky fotoaparát a zkusili to. „Videa na TikToku vytvářím proto, abych se podělila o nápady, metody a způsoby řešení, a doufám, že to bude přínosem ostatním, kteří mají vášeň pro fotografování,“ říká Nina.

Nina nám vypráví o tom, jak jednoduché používá nastavení, jak stylizuje své snímky a dělí se s námi o několik tipů, jak si vybudovat sebedůvěru při pózování u tvůrčího fotografování autoportrétů.

1. Zdokonalte své nápady

Žena s dlouhými vlnitými blond vlasy v bílém tričku, bílých teniskách a khaki džínách drží fotoaparát Canon a usmívá se do fotoaparátu.

Nina má na TikToku přes 60 tisíc sledujících a její fotografické kurzy, které obsahují tipy a techniky na vše od stylizace valentýnských fotografií až po napodobování slavných snímků celebrit, mají pravidelně více než 20 tisíc shlédnutí.

Žena s dlouhými blond vlasy a růžovými slunečními brýlemi se dívá nahoru a usmívá se, ruce má u obličeje, jako by je zvedala a tančila přitom.

Účes a make-up jsou pro vytvoření požadovaného vzhledu důležité. Když si sestavíte nástěnky nálad, pomůže vám to dostat nápady a poskytne inspiraci pro rekvizity vhodné na dané období. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R6 s objektivem Canon RF 50mm F1.8 STM při nastavení 1/160 s, f/2,8 a ISO 1250. © Nina Collinsová

„Zajímám se o módní, redakční a portrétní fotografii, takže mě fascinuje její vývoj,“ vysvětluje Nina. „Změny jsou patrné v oblečení, účesu a make-upu, ale také v tom, jak fotografie vypadají díky vybavení a prostředkům, které v té době byly k dispozici. „Dekády“ vznikly z mé touhy vytvořit sérii fotografií, které by vizualizovaly tento vývoj.

„Hodně jsem se naučila, především jsem zjistila, co se mi na jednotlivých portrétech líbilo a nelíbilo, například různé styly úprav a pózy, což v budoucnu využiji ve svých selfie.“

Pokud se chcete pustit do vlastního konceptuálního fotografování, Nina vám doporučuje vytvořit si nástěnku nálad s nápady. „Na Pinterestu jsem pro každou dekádu vytvořila nástěnku, která obsahovala oblečení, pózy a styly úprav,“ vysvětluje Nina. „Pomohlo mi to zamyslet se nad tím, co udělat, abych vystihla charakter vzhledu daného období.“

2. Pozadí, rekvizity a místa pro pořízení snímků

Žena klečí na podlaze a přes šatní stojan aranžuje růžovou látku a dlouhé šňůry růžových korálků. Za ní stojí stativ s fotoaparátem.

Aby pozadí bylo efektivní, nemusí být drahé ani profesionální. Zajímavé efekty vytvoříte pomocí čehokoli, co už máte doma, například pomocí kusů látky nebo šňůr s korálky.

Pokud stejně jako většina lidí nemáte přístup k fotografickému studiu, můžete si ho zřídit doma. Nina všechny své záběry vytváří doma a požadovaného vzhledu dosahuje pomocí rekvizit, stylingu a kvality fotoaparátu Canon. „Celé mé nastavení je velmi jednoduché,“ říká.

Nepotřebujete ani drahé příslušenství. „Jako pozadí jsem už použila úplně všechno – ručníky, prostěradla i deky. Dokonce nepotřebujete ani pořádný stojan. Ručníky, prostěradla a deky jsem převěsila přes židle, zábradlí, a dokonce i přes dveře skříně. Zajímavé pozadí můžete vytvořit i pomocí jednoduchých předmětů z domácnosti, například rostlin.“

Nina si většinou vybírá oblečení ze svého vlastního šatníku, aby její focení bylo co nejšetrnější k životnímu prostředí. Snažím se najít obrázky z vybraného období, které korespondují s oblečením, které už vlastním,“ říká.

3. Vyberte ty správné nástroje

Žena s dlouhými blond vlasy sedí před růžovou látkou a zavěšenými šňůrami korálků. Před sebou má fotoaparát Canon s objektivem, zavřený vyklápěcí telefon pokrytý nalepovacími ozdobami, růžové sluneční brýle a sponky s motivem motýlů.

Hybridní fotoaparát, jako je Canon EOS R6, kombinuje rychlost, kvalitu obrazu a flexibilitu, což z něj činí ideální nástroj na tvorbu obsahu. Pokud jej zkombinujete s objektivem se širokou clonou, jako je Canon RF 50mm F1.8 STM, budou mít portrétní snímky krásně rozostřené pozadí.

Nina doporučuje všestranný fotoaparát, například Canon EOS R6, který kombinuje se svým oblíbeným objektivem Canon RF 50mm F1.8 STM. Malý, lehký a cenově dostupný objektiv RF 50mm F1.8 STM je ideální za horšího osvětlení a Nině se líbí jeho mělká hloubka ostrosti, která pomáhá vytvářet krásně rozostřená pozadí – což má nečekanou výhodu: „Je to opravdu praktické, když je pozadí pomačkané, protože záhyby nejsou vidět,“ vysvětluje Nina. Více informací o výběru ideálního objektivu pro portréty najdete v našem průvodci fotografickou sadou.

Nina si také pochvaluje kvalitu obrazu fotoaparátu EOS R6. „Je to opravdu úžasné a dodává to profesionální vzhled mým fotografiím, které jsem pořídila doma jen s využitím základních materiálů,“ podotýká. Při fotografování na samospoušť je podle Niny užitečný výklopný displej. Líbí se jí, jak jednoduché je propojit smartphone s aplikací Canon Camera Connect.

Nemusíte investovat ani do drahého osvětlovacího vybavení. „Moje výukové programy jsou navrženy tak, aby byly co nejpřístupnější, což znamená, že si je každý může doma vyzkoušet,“ vysvětluje Nina. „Kdybych začala používat světelné boxy a blesky, ztratilo by to smysl. Vždycky používám dobře osvětlené prostory u velkých oken. Někdy, když chci zakomponovat stíny, použiji jednoduché lampy a svítilny – ale většinou nepoužívám nic.“

Pokud chcete experimentovat s osvětlením, více informací o výrobě domácího softboxu, kterým dosáhnete krásnějších portrétů, naleznete v našem průvodci výrobou vlastního fotografického příslušenství.

4. Experimentování s nastaveními

Ruka drží fotoaparát a na zadním displeji jsou vidět různá nastavení.

Pohrajte si s nastavením fotoaparátu a najděte pro své portréty tu nejlepší clonu, rychlost závěrky a citlivost ISO, a pak se můžete soustředit na to, abyste na snímku dobře vypadali.

Při pořizování autoportrétů je nejlepší jednoduchý přístup, který vám umožní soustředit se na pózy a kompozici. „Nerada příliš měním nastavení, když už stojím před fotoaparátem,“ říká Nina. „Vždycky používám automatické zaostřování. Fotoaparát EOS R6 má úžasnou detekci obličeje a očí, která se používá pro portréty, takže je to v podstatě jistota. Obvykle fotografuji s clonou f/1,8 pro krásně mělkou hloubku ostrosti, s citlivostí kolem ISO 800 a rychlostí závěrky 1/125 s.“

5. Používejte aplikaci Canon Camera Connect

Na podlaze obývacího pokoje sedí žena s dlouhými blond vlasy, v ruce drží růžové sluneční brýle a usmívá se do fotoaparátu umístěného na dřevěném stole.

Nina má ráda jednoduchá nastavení, protože chce inspirovat co nejvíce svých příznivců, aby to také zkusili. Selfie můžete pořídit bez pomoci stativu tak, že fotoaparát umístíte na pevný povrch, jako je konferenční stolek.

Ruce drží smartphone s aplikací Canon Camera Connect, na stole v pozadí je fotoaparát Canon.

Nina říká, že aplikace Canon Camera Connect je pro proces její tvorby zásadní – umožňuje ořezání snímků, úpravu nastavení a spuštění závěrky na dálku.

Kompozice, změna nastavení a spouštění závěrky je díky aplikaci Canon Camera Connect snadná, jelikož umožňuje dálkově ovládat fotoaparát s podporou sítě Wi-Fi z chytrého telefonu, opět bez nutnosti dalšího nebo drahého příslušenství.

„Upřímně řečeno, nevím, jestli bych bez této aplikace mohla autoportréty dělat,“ říká Nina. „Získáte jasný přehled o kompozici svých snímků a můžete ji použít k úpravě nastavení a jako spoušť závěrky. Vytvářím tak veškerý svůj obsah.“

6. Natrénujte si pózy

Žena s dlouhými blond vlasy, sepnutými nahoře několika malými sponkami s motivem motýlů, si drží u obličeje vyklápěcí telefon a mračí se do záběru.

Začlenění rekvizit, jako je například tento vyklápěcí telefon, je jedním z Nininých nejlepších tipů, jak skutečně vymezit dekádu, kterou se snaží ukázat. Aby bylo focení cenově dostupné a udržitelné, nakupte oblečení a rekvizity z druhé ruky v charitativním obchodě nebo prohledejte šatník svých rodičů. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R6 s objektivem Canon RF 50mm F1.8 STM při nastavení 1/200 s, f/2,8 a ISO 1 000. © Nina Collinsová

Žena s dlouhými blond vlasy se rozmrzele dívá do kamery a drží se za vlasy.

Experimentujte s pohybem a dodejte snímkům na zajímavosti, aby nevypadaly příliš podobně. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R6 s objektivem Canon RF 50mm F1.8 STM při nastavení 1/160 s, f/2,8 a ISO 1 000. © Nina Collinsová

„Vím, co mi vyhovuje, ale vím, že je běžné stát před fotoaparátem a cítit se trochu nesvá. Možná zjistíte, že máte „nejlepší úhel“, ale to může znamenat, že vaše fotografie budou trochu jednotvárné,“ vysvětluje Nina.

„Začlenění rekvizit vám dává možnost interakce. Možná mě uvidíte se slunečními brýlemi, rtěnkou nebo v poslední dekádě, kterou jsem dělala – první desetiletí 21. století – se třpytivým vyklápěcím telefonem. Můžete také přidat pohyb – zkuste pohyb vlasů nebo oblečení. A nezapomeňte, že fotografie, které nakonec nepoužijete, nikdo jiný neuvidí, takže zkuste cokoli!“

7. Experimentujte s úpravami

Pokud chcete dosáhnout konkrétního vzhledu, promyslete si, jak budete upravovat fotografie, ať už v softwaru, jako je bezplatný program Digital Photo Professional (DPP) od společnosti Canon, nebo v aplikaci Adobe Lightroom. „Zejména u své série věnované dekádám jsem se hodně spoléhala na úpravy,“ říká Nina. „Podívala jsem se do své nástěnky nálady a z každého období jsem si vybrala výrazné věci – například zrnitost, osvětlení a tón. Například snímky z 60.70. let měly velmi zelený nebo žlutý tón. Tyto klíčové rozdíly si poznamenám a v aplikaci Lightroom si s nastavením hraji tak dlouho, dokud nejsem spokojená.“

8. Důmyslně manipulujte s médii

Žena s dlouhými blond vlasy si před zrcadlem nanáší lesk na rty.

Nina zjistila, že když sdílí postup tvorby od sestavování tabulek nálad až po úpravu vlasů a make-up, inspiruje to její sledující, aby si vytvořili vlastní autoportréty.

Na TikToku je vždy dobře přijímáno, když se ukáže celý proces tvorby snímku. „Na jiných sociálních sítích si možná řeknete, že to je skvělá fotka, ale nebudete nutně vědět, co se za jejím vznikem skrývá,“ objasňuje Nina. „Díky TikToku můžete nahlédnout za oponu a vidět, jak z ničeno vytvářím něco. Lidem se to líbí, protože si řeknou, že by to mohli zkusit taky.“

Stojí za to zamyslet se i nad hudbou. Každá „dekáda“, kterou Nina vytvořila, je doprovázena dobovým soundtrackem, který je pečlivě vybrán tak, aby byl maximálně působivý. „Soundtrack se musí vztahovat k dané době, ale i být dostatečně známý, aby ho sledující znali. Musí být tak populární, aby ho používali i další lidé – čím více lidí ho používá, tím lepší je pro algoritmus TikToku, což vede k většímu zviditelnění.“

Podívejte se, jak Nina tento snímek realizovala, vyberte si období a pomocí jejích tipů si to sami vyzkoušejte. Sdílejte své výtvory na TikToku s označením @canonemea.


Adobe a Lightroom jsou registrované ochranné známky nebo ochranné známky společnosti Adobe v USA nebo dalších zemích.


Napsala Astrid Pitmanová

Související produkty

Související články

Vytvořte si vlastní domácí studio

Zjistěte, jak můžete pomocí blesku popustit uzdu kreativitě a pořizovat ohromující portréty za příznivou cenu.

Queer portréty s dojmem

Nebinární fotograf Louis Painter hovoří o fotografování queer komunity.

Experimentujte se sedmi různými styly

Pozvedněte své fotografie do nových rozměrů, vytvářejte vynikající snímky a každý den vyzkoušejte nový styl.

Pohádkové portréty

Deset odborných tipů pro tvorbu nezapomenutelných mystických snímků s Rosie Hardyovou.