Jakmile budete vědět, jak pracovat s fotoaparátem, čeká vás nejdůležitější lekce fotografování a natáčení, a to jak pracovat se světlem. V noci jsou světelné zdroje omezené, ale stále je spousta okamžiků, které si budete chtít nahrát, od slavnostního veselí až po hluboké rozhovory kolem táborového ohně. Video se hodí zejména k zachycení drobných mimořádných chvil – jak se lidé pohybují, mluví a smějí se, což není možné zachytit na fotografii – ale může být složité odhadnout, jaký přístup je třeba zvolit, když je okolní prostředí slabě osvětlené.
Použití vyšší citlivosti ISO zvýší citlivost fotoaparátu na světlo a výběr širší clony a nižší rychlosti závěrky může zvýšit množství světla, které zasáhne snímač, ale když nepochopíte, jak tato nastavení ovládat ve vztahu k prostředí, pravděpodobně budete mít jen zrnité nebo rozmazané záznamy. S trochou znalostí však můžete překonat tyto překážky a dosáhnout výsledných videí, která si budete roky opatrovat, a také můžete rozvíjet své filmařské dovednosti.
Ellis Reed, tvůrce obsahu a fotograf/kameraman se sídlem v Bathu ve Velké Británii, zde sdílí své nejlepší tipy na natáčení videa v noci.
TECHNIKY VIDEA
Jak natáčet video v noci
Upravujte svá nastavení
Při výběru nastavení fotoaparátu pro noční snímání můžete použít automatický inteligentní scénický režim fotoaparátu Canon a aplikovat nastavení, která budou podle něj nejlepší. Použití Manuálního režimu vám ale poskytne větší kontrolu.
Pokud natáčíte na fotoaparátu Canon EOS R System, například EOS R6 Mark II, elektronický hledáček vám ukáže, jaký vliv má změna jednotlivých nastavení na expozici v reálném čase, což vám pomůže vybudovat sebevědomí při přechodu na Manuální režim.
Může být užitečné také změnit režim zaostřování na Manuální. Systém Dual Pixel CMOS AF II fotoaparátu EOS R6 Mark II a dalších fotoaparátů, například Canon EOS R7 a Canon EOS R8 je velmi užitečný při vyhledávání objektů při slabém osvětlení, ale pokud pracujete v téměř úplné tmě, možná budete muset zaostřit manuálně. Pomocí lampy osvětlete objekt, na který se snažíte zaostřit, a přibližte hledáček, zatímco nastavíte zaostřovací kroužek na objektivu, až se bude zdát ostrý. Tato metoda je také velmi užitečná pro astrofotografii, když se spoléháte na téměř úplnou temnotu, ale chcete se zaměřit na něco v popředí a přitom ještě zachytit oblohu.
Vyberte širokou clonu
Při filmování za podmínek slabého osvětlení je důležité nechat na snímač dopadat co nejvíce světla. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je otevřená clona co nejvíce doširoka, což znamená nastavit clonu na nejnižší možnou hodnotu clonového čísla. I když objektiv se zoomem může být dobrou univerzální volbou pro fotografování dobře osvětlených scén během dne, může být vhodné přepnout na primární objektiv, například Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM nebo Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM a využít výhody širší clony.
Vyberte frekvenci snímků a rychlost závěrky
Nejprve zvolte snímkovou frekvenci. Standard filmového průmyslu je 24 snímků za sekundu (sn./s), protože tak se vytváří nejpřirozenější záběry jen s nádechem rozmazání pohybu. Vyšší snímkové frekvence, například 60 sn./s a 120 sn./s, se používají k natáčení zpomaleného pohybu, které je záměrně zamýšleno jako nepřirozené.
Fotoaparát Canon EOS R6 Mark II umožňuje pořizovat záznam v rozlišení 4K rychlostí až 60 sn./s a záznam v rozlišení 1080p rychlostí až 180 sn./s, což vám umožní zpomalit pohyb ještě více.
Jakmile zvolíte snímkovou frekvenci, stačí zdvojnásobit číslo a vybrat rychlost závěrky. Například fotografování rychlostí 25 sn./s by znamenalo výběr rychlosti závěrky 1/50 s, aby nedošlo k rozmazání pohybu. To se považuje za nejlepší postup, ale jsou chvíle, kdy si to budete chtít upravit sami, jak vysvětluje Ellis. „Chcete-li záměrně přidat rozmazání pohybu, například pokud v noci procházíte lunaparkem a chcete vytvořit pocit vzrušení a ruchu s osvětlenými cestami, pak vám pomůže zpomalení rychlosti závěrky na méně než dvojnásobek snímkové frekvence.
Širokoúhlý objektiv, například Canon RF 16mm F2.8 STM, vám umožní zachytit co největší část prostředí, a dodat tak pocit rychlého tempa. Tato lehká, superkompaktní jednotka Prime je také ideální pro ruční vlogování, ale protože není vybavena stabilizací obrazu v objektivu, ujistěte se, že používáte funkci Movie Digital IS, pokud fotoaparát při natáčení držíte v ruce. Tato funkce, která je k dispozici u všech fotoaparátů Canon EOS R System, stabilizuje záznam elektronicky ve fotoaparátu.
Zkontrolujte citlivost ISO
Nastavení citlivosti ISO na fotoaparátu umožňuje ovládat citlivost na světlo. Při fotografování venku za slunečného dne můžete zvolit citlivost ISO 100, abyste ji co nejvíce snížili. Pokud je zataženo, můžete pracovat s citlivostí ISO 400 a při fotografování v noci můžete experimentovat s citlivostí ISO 800 a vyšší, přibližně s citlivostí až ISO 3200 (v závislosti na možnostech fotoaparátu). Fotoaparát Canon EOS R6 Mark II umožňuje pořizovat snímky s citlivostí ISO až 102 400 (rozšiřitelnou až na ISO 204 800), ale čím vyšší je citlivost, tím větší je šum, který do záznamu vstupuje.
Hledejte správné světlo
„Je lepší myslet na temnotu jako na čisté plátno než na výzvu,“ říká Ellis. „Nalezení způsobů, jak využít dostupné světlo nebo vytvořit umělé světlo, může pomoci vytvořit dramatické filmové záběry.“
Při natáčení v noci se nesnažte osvětlit celou scénu. Raději hledejte světelné svazky, které zvýrazní váš objekt a vypráví příběh. Táboráky, výlohy, pouliční osvětlení a světlomety aut lze použít k vytvoření světelných svazků, které vám pomohou oddělit objekt od pozadí.
Umělé osvětlení je další možností. Stejně jako mnoho tvůrců obsahu, i Ellis s sebou nosí přenosný LED světelný box. Malý světelný box kapesní velikosti, ale dostatečně výkonný, aby osvětlil objekt při fotografování zblízka, může výrazně ovlivnit kvalitu záznamu. Pamatujte si, že pokud fotografujete dobře osvětlený objekt v noci, měli byste exponovat objekt spíše než pozadí.
Nastavte vyvážení bílé
Při zavádění umělého světla je vždy dobré zkontrolovat vyvážení bílé pro účely konzistence. Vlastní vyvážení bílé můžete nastavit pomocí karty vyvážení bílé nebo kusu bílého papíru. Pořiďte fotografii karty nebo papíru ve scéně, kterou chcete natáčet, poté vyberte v nabídce fotoaparátu možnost vlastní vyvážení bílé a vyberte tento snímek jako referenci. Vyvážení bílé bude nyní nastaveno a barvy ve scéně budou přesně zachyceny.
Vlastní vyvážení bílé může také pomoci dosáhnout konkrétního vzhledu. Chcete-li vytvořit teplejší scénu, například při filmování táborového ohně, možná budete chtít vybrat vyvážení bílé kolem 6000K. Pokud byste raději zvýraznili modřejší, chladnější tóny ve scéně, vyberte něco kolem 2000K. Pamatujte, že pokud natáčíte ve formátu RAW nebo Canon Log, může být snazší měnit vyvážení bílé v softwaru pro následné zpracování.
Natáčejte při nejvyšším možném rozlišení
„Při natáčení na sociální sítě rád používám rozlišení 4K a exportuji do rozlišení 1080p,“ vysvětluje Ellis, „protože to pomáhá s vizuálním šumem při záznamu za slabého osvětlení a vytváří to mimořádně ostré detaily.“
Fotoaparát Canon EOS R6 Mark II natáčí v rozlišení 4K až 60 sn./s a převzorkuje je z výstupu snímače 6K, čímž poskytuje ještě lepší čistotu a ještě nižší šum v porovnání s nativním rozlišením 4K. Jednoduše řečeno, vyšší rozlišení znamená, že v každém souboru je uloženo více dat, což zajišťuje ostřejší obraz, lepší reprodukci barev a větší flexibilitu při následném zpracování. Když pracujete v podmínkách se slabým osvětlením, čím více dat máte v každém souboru, tím snazší je vyčistit veškeré zrnění, které se může objevit.
Nezapomínejte na zvuk
Jednou z vlastností videa, která je ve tmě ještě důležitější, je zvuk, protože náš sluchový vjem je při ztlumeném pohledu zesílený. Fotoaparát by měl mít vestavěný mikrofon, ale aby skutečně zachytil každý šeptaný smích a praskání ohně, investujte do externího mikrofonu, například Canon Directional stereo microphone DM-E1D, který se připojuje k multifunkční patici fotoaparátu.
Experimentujte s různými směrovými režimy mikrofonu, abyste zachytili různé množství řeči a okolního hluku a zachytili atmosféru události, kterou nahráváte. Můžete také chtít zaznamenat okolní hluk odděleně od hlavního videozáznamu – například u táborového ohně, který je zde zobrazen, můžete zaznamenat zvuk ohně a přehrát jej při vytváření snímků na dálku.
Buďte kreativní
Jakmile pochopíte, jak pořizovat přirozeně vypadající záběry, můžete začít tvořit s jistotou. Ať už natáčíte noční vlog, hudební video nebo krátký film, pracujte s tím, co máte kolem sebe. Pouliční osvětlení je dobrým začátkem. Jak říká Ellis: „Pouliční osvětlení dělají dobré klíčové osvětlení [primární zdroje osvětlení] a podsvícení, podle toho, kam umístíte objekt. A můžete experimentovat s tvrdým jasným světlem, když umístíte objekt do blízkosti pouličního světla, nebo s rozptýlenějším světlem, když objekty přemístíte o něco dál.“
Dalším tipem od Ellise je použít světlomety do auta k podsvícení objektu a vytvořit dramatickou siluetu, kterou můžete ještě vylepšit mlžným oparem nebo mlhou, která rozptyluje světlo a umožňuje ještě více oddělit objekt od pozadí. Použijte krátký teleobjektiv, například Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM, na oříznutí objektu a úplné vyjmutí auta, abyste do scény přidali tajemství, nebo širokoúhlý objektiv, například Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM, díky němuž se auto stane součástí příběhu.
Pokud jste zvyklí natáčet videa během dne, stačí jen několik úprav, abyste zvládli natáčení videa v noci. A jakmile zvládnete základy, otevře se před vámi zcela nový svět kreativity.
Související produkty
-
Bezzrcadlové fotoaparáty
EOS R6 Mark II
Fotografie nebo videa, akce nebo portrét – díky spojení výkonu a kvality obrazu fotoaparátu EOS R6 Mark II můžete popustit uzdu své kreativitě -
Bezzrcadlové fotoaparáty
EOS R8
Vstupte do světa plnoformátové fotografie a filmy a uskutečněte své tvůrčí ambice. -
Širokoúhlý objektiv
Objektiv RF 16mm F2.8 STM
Kompaktní a cenově dostupný ultraširokoúhlý plnoformátový objektiv s ohniskovou vzdáleností 16 mm pro fotoaparáty řady EOS R je určený pro vlogery a tvůrce kreativního obsahu. -
Širokoúhlý objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností
RF 24mm F1.8 MACRO IS STM
Kompaktní a lehký 24mm objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností, který je ideální pro fotografování krajiny, vlogování a interiéry – a navíc i pro skvělé makrosnímky. -
Objektivy typu RF
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Makroobjektiv s ohniskovou vzdáleností 35 mm a vysokou světelností F1,8 pro širokoúhlou perspektivu, zaostřování zblízka a hybridní IS. -
Objektivy typu RF
RF 85mm F2 MACRO IS STM
Všestranný objektiv RF 85mm F2 MACRO IS STM nabízí v kompaktním a lehkém těle více detailů při snímání na blízko i stabilizátor obrazu v rozsahu 5 EV.