ZIMNÍ FOTOGRAFIE
Jak pořizovat snímky za chladného počasí
Pád venkovní teploty pod nulu může mít nepříznivý dopad na váš fotoaparát. Postupujte tedy podle těchto profesionálních tipů pro fotografování ve sněhu a mrazu.
ZIMNÍ FOTOGRAFIE
Dramatická obloha, tlumené světlo nízkého slunce, tvrdé kontury, které zjemňuje silná vrstva zářivého sněhu – příležitosti k pořizování ohromujících, atmosférických fotografií v tomto ročním období jsou nekonečné.
Bývalý ambasador společnosti Canon Vladimir Medvedev je jedním z nejlepších ruských fotografů divoké přírody a krajin, takže je na práci v chladných podmínkách zvyklý. Jeho 14letá kariéra, ve které se výrazně inspiroval starými severskými fotografiemi, ho zavedla na Island, do Norska a přes severní Rusko až na Kolský poloostrov. Poloostrov téměř celý leží v severním polárním kruhu a je jedním z nejsevernějších míst na světě, která jsou přístupná autem.
„Toto místo je tak daleko na severu, že slunce vychází jen na chvíli a nikdy není příliš vysoko, což vytváří velmi zvláštní a tajemnou atmosféru,“ říká Vladimir. „Je tam také trochu vlhko, takže na stromech vzniká námraza. Moc mě baví tam fotografovat, i když není jednoduché se tam dostat.“
Pokud však chcete toto magické roční období využít na maximum, nemusíte kvůli tomu absolvovat polární expedici. Zde se Vladimir podělí o své nejlepší tipy pro fotografování zimní krajiny, ať už jste kdekoli.
„Při fotografování v zimě (a zejména sněhu) neexistuje nic takového, jako špatné počasí,“ říká Vladimir. „Všechny podmínky, kterým budete čelit, jsou v jistém smyslu optimální, takže i když bude hustě sněžit a bude se zdát, že se slunce už nikdy neobjeví, počkejte si, jak to dopadne. Přeci jen jde o období zázraků.“
S moderním vybavením si můžete klidně troufnout na výzvu v mrazivých podmínkách. „Dnešní fotoaparáty jsou schopny vytvořit skvělé výsledky i za chladného počasí – jedinou podmínkou je, že si s sebou musíte vzít více baterií, protože se v zimě vybíjejí mnohem rychleji. Kvalita, kterou dnes nabízejí špičkové kompaktní fotoaparáty, jako je Canon PowerShot G7 X Mark III, je naprosto ohromující. Ale to, jak se snímek vydaří, nezáleží jen na vybavení – zásluhu na tom má i fotograf.“
Ať už se jedná o lehké sněžení nebo sněhové závěje, sníh je pro fotografování v zimě zásadní. Proto je důležité zajistit správnou expozici pro jasnou bílou v jinak slabém světle a proti často šedé obloze. „To nejdůležitější, na co je třeba si dávat pozor, jsou záběry s velkým množstvím bílé plochy,“ říká Vladimir. „Musíte zajistit, abyste neztratili detaily ani výrazné prvky, a přitom udržet snímek co nejjasnější.“
Pokud se rozhodnete fotografovat v režimu priority clony nebo režimu Av (nastavením konkrétní hodnoty clony, zatímco fotoaparát vybere odpovídající rychlost závěrky), Vladimir doporučuje věnovat zvláštní pozornost expozici. „Nebojte se scénu lehce přeexponovat – jinak, zejména pokud jde o sníh, mohou objekty vypadat více šedé a mdlé, než by měly,“ říká, protože váš fotoaparát může být zmaten odlesky ze sněhu a expozici snížit.
„Zima je obvykle nejlepší období pro experimentování,“ říká Vladimir. „Doporučuji si pohrát s nastaveními a různými expozicemi. Někdy, když lidé pořizují zimní snímky poprvé, mohou se zdát podexponované, takže nejsou až tak strhující. Zkuste snímek trochu přeexponovat a uvidíte, jak se nežádoucí detaily ztratí – možná si všimnete, jak některé obrysy vypadají výrazněji, například stromy nebo hory.“
Když je krajina skryta pod hustým sněhem, „kompozice je minimalističtější a více lahodí oku,“ říká. „Někdy je venku tolik sněhu, že je obtížné zjistit, kde se nachází horizont, což vám poskytuje ještě větší tvůrčí svobodu pro libovolnou kompozici snímku.“
Pokud je dostatek světla, Vladimir raději fotografuje z ruky. „To mi umožňuje pohybovat se a hledat různé úhly,“ vysvětluje. „Když si můžu dovolit tvůrčí svobodu, jsem často ochotný obětovat kvalitu, kterou by mi jinak poskytla delší expozice pomocí stativu.“
Vladimir používá širokoúhlé objektivy, aby zachytil větší část zimní oblohy s živými barvami. Při fotografování s fotoaparátem Canon EOS 5D Mark III nebo Canon EOS R mezi jeho oblíbené objektivy patří Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM a Canon EF 11-24mm f/4L USM. Doporučuje také objektiv Canon EF 16-35mm f/4L IS USM.
„Rád fotografuji také s objektivem typu rybí oko Canon EF 8-15mm f/4L Fisheye USM – ani ne tak kvůli efektu rybího oka, jako kvůli perspektivě, kterou poskytuje,“ dodává Vladimir. „Pokud jej nastavíte tak, aby byl horizont rovný a přesně uprostřed, můžete snímek trochu oříznout, aby nedošlo ke zkreslení rybího oka, ale nová perspektiva zůstává, a snímek tak vypadá opravdu působivě.“
Ultraširokoúhlý objektiv se zoomem Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM je mimořádně malý a lehký a po spojení s lehkým a přenosným fotoaparátem se snímačem o velikosti APS-C, jako je Canon EOS 250D, se skvěle hodí pro fotografování krajin.
Kompaktní fotoaparát nabízí ještě větší přenosnost a pohodlí. Fotoaparát Canon PowerShot G7 X Mark III s vestavěným 24mm širokoúhlý objektiv s 4,2× zoomem je tak kompaktní, že ho můžete nosit v kapse a vzít si ho kamkoli.
K pořizování zimních fotografií nemusíte mířit daleko na sever. Možná nenajdete stádo sobů, neuvidíte psy husky, jak tahají saně, ani polární záři, ale krásné zimní snímky můžete pořídit i poblíž domova. Když venku sněží a jste doma nebo na dovolené, nebojte se vyrazit ven – je to skvělá příležitost pro trénin s jistotou, že pokud se venku příliš ochladí, můžete zmizet zpět do tepla. „Je rozumné zkusit prozkoumat své bezprostřední okolí a pak už si poradíte,“ říká Vladimir. „Nejdříve získejte přehled o svém okolí a pak můžete vyrazit na delší fotografování.“
To je něco, co Vladimir sám praktikoval během projektu Sněhová bouře – Příběh jednoho dne, což je série, ve které strávil jeden den fotografováním ve sněhu v okolí svého domova. „Chtěl jsem ukázat, kolik různých krajin můžete uvidět během jediného dne fotografování. A když divák pochopí výzvu fotografování během jediného dne, cítí se, jako by tam byl se mnou.“
Ať už venku hustě sněží, nebo je jen malebná jemná námraza, bez ohledu na to, který fotoaparát používáte, hoďte na sebe teplou bundu a vydejte se ven, abyste si mohli užívat a zachytit zimní podívanou ve svém okolí!
Autor: Lucy Fulfordová
Služba Get Inspired je vaším klíčovým zdrojem užitečných tipů pro fotografování, nákupním průvodcem a odborným zpravodajem – vše, co potřebujete k objevení toho nejlepšího fotoaparátu nebo tiskárny a k uskutečnění vašeho příštího tvůrčího nápadu.
Zpět na všechny Tipy a TechnikyZIMNÍ FOTOGRAFIE
Pád venkovní teploty pod nulu může mít nepříznivý dopad na váš fotoaparát. Postupujte tedy podle těchto profesionálních tipů pro fotografování ve sněhu a mrazu.
KRAJINÁŘSKÁ FOTOGRAFIE
Dodejte snímkům jedinečnou atmosféru každého ročního období s těmito tipy od Benjamina Hegyiho.
KRAJINÁŘSKÁ FOTOGRAFIE
Fotografka krajin a influencerka Ása Steinarsová vám poradí, jak pořídit dokonalou „selfie s krajinou na pozadí“.