Canon rozšiřuje možnosti obrazového záznamu nejnovějším objektivem systému EOS VR: RF-S 3.9mm F3.5 STM DUAL FISHEYE, který nabízí tvorbu poutavého obsahu široké veřejnosti

Praha, Česká republika, 10. června 2024 – Canon dnes představil nový objektiv RF-S 3.9mm F3.5 STM DUAL FISHEYE pro virtuální realitu (VR) pro systém EOS R a formát APS-C, kde doplňuje stávající objektiv RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE. Nový objektiv ještě více usnadní každému, včetně nováčků v oboru, vytváření vysoce kvalitních 3D záběrů pro virtuální realitu.

RF-S 3.9mm F3.5 STM DUAL FISHEYE

Objektivy typu DUAL FISHEYE obsahují dvě samostatné soustavy čoček umístěné vedle sebe, což simuluje lidské binokulární vidění. Každá soustava zachytí obraz z trochu jiné perspektivy a vytvoří dva samostatné snímky, které odpovídají pohledům levého a pravého oka. Tento stereoskopický efekt vytváří ve VR prostorové zobrazení, díky kterému je zážitek ještě působivější.

V jednom elegantním a kompaktním těle se dvěma optickými soustavami typu rybí oko nabízí objektiv RF-S 3.9mm F3.5 STM DUAL FISHEYE zachycení levé i pravé perspektivy a rozšiřuje řadu produktů systému EOS VR. Nový objektiv bude kromě toho prodáván za dostupnější cenu než předchozí modely, což zpřístupňuje tvorbu kvalitního poutavého obsahu při zachování vysokého optického výkonu systému EOS R. 

Nový úhel záznamu 144 stupňů vytváří užší zorné pole ve srovnání s VR180. To společně s velkou hloubkou ostrosti usnadňuje uživatelům nastavení a udržení zaměření se na objekt, přičemž k pořízení záběru není zapotřebí tolik podpůrného vybavení, jako je osvětlení nebo stativy. Zaostřovací kroužek, kterému lze přiřadit jinou funkci, např.  nastavení clony nebo citlivosti ISO, je praktickou pomůckou, která pomáhá uživatelům plně se ponořit do akce. RF-S 3.9mm F3.5 STM DUAL FISHEYE je první 3D objektiv Canon s automatickým zaostřováním (AF) s funkcí One Shot Autofocus (AF), což dále zjednodušuje proces tvorby. 

Jedná se o první objektiv jiné řady než L, který je vybaven vysoce kvalitní povrchovou vrstvou Air Sphere, která zabraňuje vzniku aberací (reflexů nebo „duchů“). V každé soustavě jsou také dva UD prvky, což pomáhá vytvářet ostré snímky. Světelnost f/3,5 zaručuje vysoce kvalitní záběry při natáčení v různých vnitřních i venkovních prostorách. Žádné prostředí není omezující pro kreativní vyprávění 3D příběhů, od slabě osvětleného lesa po rozsvícené stadiony. Pro ještě větší tvůrčí flexibilitu je RF-S 3.9mm F3.5 STM DUAL FISHEYE vybaven zadním držákem filtrů jak pro šroubovací, tak želatinové filtry. 

Záznam pořízený stereoskopickým 3D objektivem RF-S 3.9mm F3.5 STM DUAL FISHEYE působí při sledování v náhlavní VR soupravě velmi realisticky. Pozorovací úhel 144 stupňů vytváří přirozený pohled směřující dopředu včetně periferního vidění k úplnému ponoření diváka. Při sledování přes kompatibilní náhlavní soupravu využívá simulace také interpupilární vzdálenosti objektivu 60 mm, což přibližně odpovídá lidskému vidění a modeluje realistický 3D efekt objektů. 

Poptávka po tvorbě VR obsahu rychle roste (předpokládá se, že trh do roku 2025 vzroste na více než 22 miliard amerických dolarů) a nový objektiv vhodný pro nejrůznější 3D využití, od her a vzdělávání po cestovní ruch, dokumenty a zábavu, zpřístupňuje tuto technologii širší veřejnosti. Objektiv byl navržen tak, aby spolupracoval se systémem Canon EOS R a poskytoval efektivní workflow pro tvůrce VR obsahu.