Když potřebujete ovládat fotoaparát Canon EOS na dálku, můžete využít několik možností – od fotografování s připojením k počítači s OS Windows nebo Mac prostřednictvím softwaru EOS Utility po bezdrátové ovládání mobilní aplikací Canon Camera Connect na chytrém telefonu. Ale co když potřebujete robustnější řešení? Jaké řešení je nejlepší, když denně produkujete veliké množství snímků nebo chcete fotoaparát Canon integrovat do automatizovaného workflow? Použijte sadu Canon SDK (Software Development Kit), která umožňuje vývojářům softwaru a programátorům vytvářet přizpůsobená digitální řešení na ovládání fotoaparátů Canon.
Canon SDK tvoří v zásadě dvě části: EDSDK (EOS Digital SDK) a CCAPI (Camera Control API). Obě nabízejí stejné základní funkce – fotografování na dálku, přenos snímků, nastavení fotoaparátu a monitor Live View – avšak EDSDK vyžaduje kabelové připojení k fotoaparátu, zatímco CCAPI umožňuje ovládat fotoaparát bezdrátově.
„V obou případech se jedná o softwarové ovládání hardwaru a způsob, jak ovládat fotoaparát na dálku,“ vysvětluje John Maurice, European Product Marketing Manager Canon Europe. „EDSDK nebo CCAPI použijte tehdy, když potřebujete vyřešit nějaký problém tím, že budete fotoaparát ovládat na dálku. Možnost dálkového ovládání a integrace se softwarem přináší řadu výhod organizacím z různých odvětví a pro celou řadu využití. „Například pokud jste společností působící v oblasti e-commerce, potřebujete rychle pořizovat velké množství snímků. A potřebujete k tomu spolehlivý, opakovatelný proces. Potřebujete, aby fotoaparát fungoval spolehlivě každý den a software ho přesně ovládal tak, aby každý snímek mohl ihned hladce pokračovat do vašeho workflow pro jeho další zpracování.“
ČLÁNEK
Vysvětlení SDK pro Canon EOS Digital
„Fotobudky pro podnikové akce jsou dalším příkladem, kdy může být vhodné zvolit automatizované fotografické řešení,“ pokračuje John. „Můžete chtít pořizovat fotografie účastníků na památku nebo pro zařazení do databází a produkci ID karet. Možná tedy máte softwarovou aplikaci, kterou to ovládáte.“
Canon SDK pomáhá i tam, kde je třeba nějaký problém vyřešit prostřednictvím zachycení a zpracování obrazu. „Například potřebujete provést inspekci, abyste měli jistotu, že vaše zařízení funguje dle očekávání nebo práce ve vašich provozech probíhají, jak mají. A potřebujete to řídit na dálku. Nebo můžete potřebovat 3D fotogrammetrii k fyzické dokumentaci objektu z různých úhlů, abyste mohli vytvořit 3D model.
Vlastníte vybavení Canon?
Uživateli tak mohou být jak velmi velké společnosti, nebo i docela malé společnosti. Spojuje je však to, že potřebují něco vyřešit prostřednictvím zachycení a zpracování obrazu, a potřebují zajistit ovládání fotoaparátu v rámci jejich softwarového procesu.“
Canon EOS Digital SDK vs. CCAPI
EDSDK jsme uvedli v září 2006. Dnes se jedná o zavedené řešení, které vyžaduje připojení fotoaparátu k počítači s OS Windows nebo Mac přes USB. EDSDK používá ke komunikaci mezi zařízeními PTP. „Je to už starší protokol,“ říká John, „ale je vyzkoušený, testovaný a spolehlivý.“
„S EDSDK můžete používat řadu fotoaparátů Canon od nejvyššího modelu EOS-1D X Mark III až po EOS 2000D. I když se sada jmenuje EOS Digital SDK, podporuje rovněž vybrané modely řady PowerShot i bezzrcadlovky a EOS DSLR. „Modely PowerShot mohou být vybaveny i transfokací (zoomem), kterou lze ovládat prostřednictvím SDK. To je užitečné, když potřebujete z aplikace upravit kompozici,“ pokračuje. „PowerShot SX70 HS s 65násobným optickým zoomem může být například praktickým pomocníkem při sledování okolí či monitorování na dálku.“
Sada Canon CCAPI, uvedená v roce 2019, je novějším přírůstkem SDK Canon. „Je to v zásadě mobilní verze SDK,“ vysvětluje John. „Pokud chce vývojář vytvořit mobilní aplikaci pro platformy jako Android a iOS, může tak učinit právě s použitím CCAPI. Používá webový protokol HTTP ke komunikaci přes Wi-Fi. Lze ho použít v aplikacích pro Android, iOS, Linux, Windows, Mac atd.“
Oproti EDSDK zatím CCAPI podporuje méně modelů a rychlost přenosu snímků je nižší. Podobně jako EDSDK umožňuje současné ovládání více fotoaparátů, ale bez kabeláže, takže ateliér může být čistší a bez rizika zamotání do kabelů.
Pět největších výzev v módní fotografii – a jak je překonat
Používání Canon SDK v automatizovaných fotografických workflow
SpinMe je společnost vyvíjející digitální workflow řešení ze Spojeného království, která už řadu let používá Canon SDK. Uživatelům jejich softwaru SpinMe Studio nabízí jako řešení jak EDSDK, tak CCAPI. „To první ale převažuje,“ říká CEO David Brint, „protože většina klientů potřebuje využívat současně jen jeden fotoaparát.“
„Díky rozhraní, spolehlivosti a připojení přímo k softwaru mohou klienti přímo ovládat nastavení fotoaparátu a všechno hladce funguje.“
Ředitel SpinMe pro výzkum a vývoj Scot Warner zdůrazňuje, jak je důležitá všestrannost, kterou SDK nabízí. „Využili jsme několik jeho různých aspektů,“ vysvětluje. „Maximálně například využíváme fotografování s připojeným fotoaparátem. Velmi užitečné je také zobrazení Live View. Je zde například funkce umožňující pořízení referenčních snímků, které můžete uložit v databázi softwaru a pak zobrazit přes obraz v Live View. To je velmi praktické, když potřebujete, aby snímky vypadaly jednotně.“
Scot dále popisuje, že někteří klienti chtějí mít i při fotografování na dálku možnost automatického zaostřování. „V SDK je funkce zaostřování kliknutím, kterou využíváme. Díky tomu nemusí uživatelé pracující u počítače neustále vstávat a chodit k fotoaparátu a zpět.“
Řada klientů SpinMe potřebuje fotografovat s 360stupňovým otáčením, což je proces, který lze automatizovat prostřednictvím softwaru SpinMe a Canon SDK. „Provádíme integraci s robotickými systémy,“ vysvětluje Scot. „Když je třeba pořídit sérii snímků, nastavíte to v softwaru – 36, 48 nebo jakýkoliv jiný počet potřebný pro otočku – a sekvence se automaticky provede, aniž by uživatel musel pořizovat jednotlivé snímky ručně.
„Nicméně řada klientů pracuje s jednotlivými snímky a nikoliv s 360. Ty mohou pořídit jak u fotoaparátu, tak u počítače. Každý obchodník používá obrazový materiál jiným způsobem. A my se jim snažíme vycházet vstříc a nabídnout jim workflow, jaké potřebují.“
Scot nám prozradil, že společnost SpinMe nedávno testovala CCAPI ve Wi-Fi prostředích s velkým provozem. „Naše poslední testy prokázaly, že Canon EOS R5 může být vhodným přístrojem pro fotografování a přenos snímků za těchto podmínek. Při fotografování s 360stupňovým otáčením to může, myslím, činit určité problémy vzhledem k počtu pořízených snímků, časové prodlevě, která u bezdrátového přenosu stále je, a omezení šířky pásma – ani za optimálních podmínek to nemusí stačit pro soustavu 30 fotoaparátů pracujících současně. Nicméně je to už podstatně rychlejší než dřív a já myslím, že časem se to bude využívat víc a víc.“