VÝSTAVA SVĚT NEVÍDANÝ
„KDYŽ ZAMRZLÁ ZEM HOŘÍ“ NANNA HEITMANNOVÁ
Cesta fotografky na nejchladnější obydlené místo na Zemi zpustošené požáry.
VÝSTAVA SVĚT NEVÍDANÝ
Cesta fotografky na nejchladnější obydlené místo na Zemi zpustošené požáry.
Poslechněte si, jak Nanna Heitmannová popisuje svou práci
V popředí tohoto snímku nejvíce vystupuje tmavý kmen stromu v plamenech. U paty kmene vystupují do popředí plameny. Zdá se, že oheň v půli cesty ustupuje zčernalé kůře, jen aby uprostřed kmene vzplanul další malý oválný plamen, který je naopak do reliéfu zanořen.
Jediné plameny na tomto snímku hoří právě na tomto stromu. V horní polovině snímku je možné nahmatat shluky stromů nedotčených ohněm, zatímco ve spodní polovině výrazněji vystupují poražené stromy ležící na zemi. Snímek má chladné, namodralé tóny, takže plameny v jeho středu vypadají nepatřičně. Snímek jsem pořídila po západu slunce a hlavní zdroj světla pochází ze dvou malých plamenů, které tančí na stromě.
Za soumraku se jasně ukazuje podstata ohně: neúprosná síla, která si razí cestu skrz stromy a požírá je zevnitř. V pozadí se zhruba uprostřed snímku zleva doprava táhne šikmá linie trávníku. Jedná se o příkop, který má izolovat a zadržet oheň.
S těmito požáry bojují především obyvatelé Kürelyachu, a to holýma rukama, lopatami a malými vaky s vodou.“
Snímek pochází z mé série „Když zamrzlá zem hoří“. V roce 2021 jsem strávila několik týdnů na rozsáhlém projektu zaměřeném na tání permafrostu a lesní požáry v části Sacha (neboli Jakutsko) na ruském Dálném východě. V tom roce zažila tato oblast ničivé lesní požáry, silné znečištění kouřem a tání nezbytného permafrostu.
Sacha se rozkládá na více než třech milionech kilometrů čtverečních na dalekém severovýchodě země a 40 % regionu leží za polárním kruhem. Je to jedno z nejchladnějších obydlených míst na Zemi.
Teploty klesají v zimě na -60 °C a v létě vyšplhají na 40 °C. Obyvatelé snášejí nejchladnější zimy mimo Antarktidu bez větších stížností. V posledních letech však letní teploty v ruské Arktidě dosahují až 38 °C, což způsobuje obrovské požáry, které rozmrazují kdysi trvale zmrzlou půdu.
Program monitorování a vyhodnocování Arktidy uvádí, že se Arktida ohřívá třikrát rychleji, než je celosvětový průměr. Přestože jsou požáry v oblasti Sachy přirozenou součástí ekosystému, mírné jaro, po němž následovalo extrémně horké a suché počasí, vedlo k rekordní sezóně požárů.
Podle organizace Greenpeace v tomto roce požáry zpustošily více než 18,16 milionu hektarů, tedy rekordní rozlohu od počátku satelitního monitorování. Požáry byly rozsáhlejší než v Řecku, Turecku, Itálii, USA a Kanadě dohromady. Satelitní snímky NASA ukázaly, že kouř z požárů se dostal až k severnímu pólu, do vzdálenosti více než 3 000 kilometrů.
Nanna Heitmannová pořídila tuto úžasnou fotografii při práci v ruském Jakutsku, kdy použila fotoaparát Canon EOS R a objektiv Canon EF 35mm F/2 IS USM.
Hasiči sdělili agentuře Agence France-Presse, že jim chybí personál a vybavení, aby se s požáry vypořádali. Mnozí se odvolávají na zákon z roku 2015, který úřadům umožňuje nechat lesní požáry hořet, pokud potenciální škody nestojí za náklady na jejich uhašení.
Kromě lesních požárů existují náznaky, že vyšší průměrné teploty vedou k degradaci permafrostu – půda a horniny držené pohromadě ledem a obsahující velké množství organického uhlíku ze zmrzlého rostlinného materiálu.
Při tání permafrostu tento materiál hnije a uvolňuje se oxid uhličitý a metan, který může být ještě horším skleníkovým plynem. Ochránci životního prostředí se obávají, že požáry způsobí rozmrznutí dalších sibiřských permafrostů a rašelinišť, čímž se ze zmrzlé tundry uvolní další uhlík.
Dne 5. července jsme se blížili k oblasti Kürelyachu, kde jsme dostali zprávy o silných požárech ohrožujících vesnici. Je odlehlá a stojí na permafrostu uprostřed husté tajgy.
Sledovali jsme, jak z lesa stoupají oblaka hustého dýmu, a kolonu místních dobrovolníků, kteří na starých terénních vozidlech a motorkách vyjížděli k plamenům.
S těmito požáry bojují především obyvatelé Kürelyachu, a to holýma rukama, lopatami a malými vaky s vodou. A protože je tato tajga jejich životodárnou půdou, nezbývá jim nic jiného než ji chránit.
Lesy využívají k získávání dřeva, lovu a sběru lesních plodů a hub. Celé léto proto tráví v tajze a bojují s požáry, které roztápějí jejich zmrzlou zemi.
Takhle jsem si boj s lesními požáry nepředstavovala. V oblasti Sacha nejde o dramatické scény, kdy se šlehající plameny hasí vodou. Místo toho se vše většinou odehrává v noci, kdy, jak říkají místní, „oheň spí“. Za tmy zmizí intenzivní sluneční žár, zvýší se vlhkost vzduchu a hasiči mají nejlepší šanci zahnat kouř, aby měli dostatečnou viditelnost k lokalizaci a kontrole požáru.
Místní obyvatelé potom kopou kolem požárů příkopy, aby zabránili jejich šíření. Oblast je však tak daleko na severu, že dny jsou dlouhé a slunce o svatojánské noci téměř nikdy nezapadá.
Rok 2021 byl třetím rokem po sobě, kdy se obyvatelé severovýchodní Sibiře potýkali s nejhoršími požáry, jaké pamatují – mnozí se cítili bezmocní, rozzlobení a osamělí.
„Tohle není cyklus,“ řekl nám jeden muž. „Je to blížící se konec světa. Lidstvo vymře a nastane éra dinosaurů.“
Když se řekne lesní požáry, vybaví se nám možná středomořské země, USA nebo Austrálie, ale mnoho lidí si neuvědomuje, že stejně tak hoří nejchladnější místo na světě – a otepluje se znepokojujícím tempem.
Doufám, že tato fotografie pořízená mým fotoaparátem Canon EOS R a objektivem Canon EF 35MM F/2 IS USM nám pomůže postavit se tomuto problému čelem. Lidem a věčně zmrzlé půdě.
Skleníkové plyny, a dokonce i nemoci ve zmrzlé půdě vydrží miliony let. Když permafrost rozmrzne, vše uvolní do atmosféry. Musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom tomu zabránili.
Pro mě osobně tento snímek symbolizuje křehkost přírody: zatímco nenápadné plameny sžírají strom zevnitř, změna klimatu tiše kráčí dál.
Snímek však také odráží krásu přírodního světa a oheň jako přirozený prvek – přitažlivý i ničivý.
V Jakutsku jsem byla s novinářem Antonem Troianovskim, který napsal doprovodný článek pro New York Times.
Muž, který se dobrovolně přihlásil k boji s požáry, nám řekl: Jakékoli vítězství nad ničivými změnami klimatu bude dočasné.
„Tohle není cyklus,“ řekl. „Je to blížící se konec světa. Lidstvo vymře a nastane éra dinosaurů.“
Je na nás všech, abychom mu dokázali, že se mýlí.
Další informace o ambasadorce společnosti Canon, Nanně Heitmannové
Aby byl zážitek z výstavy Svět nevídaný vůbec možný, vytiskli jsme reliéfní verze ikonických snímků s Braillovým písmem pomocí softwaru Canon PRISMAelevate XL a řady tiskáren Arizona.
Více informací o těchto inovativních produktech se nachází níže:
Hořkosladký snímek Muhammed Muheisen zachycující děti hrající si v uprchlické osadě.
Srdcervoucí snímek posledního samce severního bílého nosorožce od jihoafrického fotoreportéra Brenta Stirtona.
Jedinečný pohled do života v Amazonii od světově proslulého fotografa.
Ulla Lohmannová dokumentuje lhostejnost mladého chlapce k vybuchující sopce na Matupitu, v Papui Nové Guineji.